Oprogramowanie

Google: z Chrome korzysta już co ósmy internauta

przeczytasz w 1 min.

Według danych firmy Net Applications już ponad 12,5% użytkowników Internetu na świecie surfuje po sieci za pomocą przeglądarki  Google.

Przeglądarka Chrome zyskuje zwolenników w ogromnym tempie – zaledwie w ciągu jednego miesiąca (od kwietnia do maja br.) odsetek korzystających z niego internautów wzrósł z 11,9% do 12,5%.

Zdaniem analityków Net Applications tak szybki wzrost popularności jest zasługą m. in. bardzo intensywnej kampanii promocyjnej, jaką prowadzi firma Google, a w którą zaangażowana została m. in. Lady Gaga.

Szybko rosnąca popularność Chrome nie oznacza jednak, że Google może spać spokojnie. Co prawda Internet Explorer w ogólnym rozrachunku traci popularność (z 55,1% do 54,3% w analogicznym okresie), to jednak jego najnowsza, dziewiąta wersja została ciepło przyjęta zarówno przez media, jak i użytkowników. W ciągu ostatniego miesiąca odsetek użytkowników IE9 wzrósł z 2,4% do 4,2%.

Popularność przeglądarek

Dane te dotyczą wszystkich platform – firma Microsoft woli jednak podawać dane dotyczące popularności IE9 wyłącznie wśród użytkowników Windows 7. Explorer 9 nie działa bowiem ani pod kontrolą systemu Windows XP, który jest nadal niezwykle popularny, ani na Mac OS, ani na urządzeniach mobilnych. Okazuje się zatem, że z IE9 korzysta ok. 12,2% użytkowników systemu Windows 7.

Pozostałe przeglądarki nie odnotowały znaczących skoków popularności. W przypadku przeglądarki  Firefox wzrosła ona z 21,6% do 21,7%. Podobny, minimalny wzrost zanotowało Safari – z 7,2% do 7,3%. Opera nadal pozostaje produktem raczej niszowym, którego popularność w dodatku powoli spada – z 2,1% do 2,0%.


Więcej o przeglądarkach:

Źródło: zdnet

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  W polsce te statsy wygladaja ciutke inaczej.
  Opera ma calkiem niezly % udzialow, natomiast Safari jest ponizej 1%.

  Jako ciekawy przyklad - w Tajwanie IE ma chyba 85% rynku ;)
  • avatar
   Kropeczka
   0
   Statystyka, piękna rzecz.
   Jeśli honorarium będzie odpowiednio wysokie udowodnię przy użyciu statystyki iż ziemia jest .....płaska.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ja mam Chroma od początku i bardzo sobie chwalę, raczej już się nie przesiądę na inną...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Ja testowałem praktycznie wszystkie przeglądarki i pozostałem przy Safari z pewnymi modyfikacjami.

     Firefox 4 - bardzo fajna, szybka jako sama w sobie, podobna do Safari ze względu na minimalizm, małe zużycie Ramu. Nie spodobało mi się że strasznie długo wczytuje strony. Nie zawsze, ale jednak. Jedyna przeglądarka, która podczas wczytywania osobnych kart nie traci na płynności przy np. przewijaniu. Poza tym godny kandydat. Brak wsparcia HTML5. Kiepska obsługa AdBlock. Odtwarza filmy na YT lub we Flash będące w kartach co czasami irytuje bo nie można wrzucić wielu filmów a potem obejrzeć*

     Chrome 11 - lekka, szybka, zżera mało Ramu ale tnie się podczas wielu kart i ich wczytywania nawet w przypadku 2-3 to trzeba odczekać parę sekund aż się wczytają. Brak wsparcia HTML5. Kiepska obsługa AdBlock. Odtwarza filmy na YT lub we Flash będące w kartach co czasami irytuje bo nie można wrzucić wielu filmów a potem obejrzeć*

     Opera - jeszcze lżejsza i błyskawica, ale tak niefortunnie wczytuje strony, że odpuściłem po paru chwilach testów.

     Safari 5 - zżera zbyt dużo Ramu, funkcja cache czasami zamula system* ale da się wyłączyć, minimalizm, TopSites. Pełna obsługa HTML5 przy użyciu rozszerzenia "YouTube5", świetna obsługa AdBlocker. Poza tym po korzystaniu z aplikacji "FlashFrozen" działa błyskawicznie. Nie traci na płynności podczas wczytywaniu wielu kart. Otwarcie filmu na YouTube czy we Flash jako karty nie odtwarza automatycznie dopóki nie wejdziemy na ów kartę.

     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Na razie używam Chrome ale jak wyjdzie stabilna Opera 11.5 to zdecydowanie się przesiądę. Opera lepiej działa, jest bardziej zgodna z standardami, obsługuje mail (nawet inne niż gmail ;P )
      i jest sporo bardziej funkcjonalna i porównywalnie szybka tylko akceleracji sprzętowej brak na razie.
      • avatar
       vinetou80
       0
       Odkąd ściągłem Safari4,nie używam praktycznie innej przeglądarki niż Safari ,teraz mam wersję 5 naturalnie...jest tak intuicyjna...i można pasek narzędzi dostosowywać...a ten cały Chrom,już na dzień dobry musiałem gdzieś grzebać żeby na pasek domek wstawić i strone domową ustawić,żal.Nawet top sajtów nie ustawiłem bo niewiem jak w Safari jest wszystko przyjazne i intuicyjne.Dodam,że wcześniej korzystałem z IE6 potem IE8 a jak ściągłem IE9 to myślałem,że się popłaczę i odinstalowałem,niedość,że zrzyna z chroma(wizualnie) to wogóle kupa w działąniu...dodatkowo mam najnowszego Firefoxa...ale rzadko z niego korzystam.
       • avatar
        hynio
        0
        IE dalej rządzi!!
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         TAA co-8 hahaha taki internauta ktory potrafi tylko właczyc i wylaczyc komputer a jak cos mu niechcianego wyskoczy na ekranie (jak google chrome) to zainstaluje na kompie nawet o tym nie wiedzac i tacy z nich uzytkownicy :)))