Systemy operacyjne

Google zdalnie zmieniło ustawiania niektórych smartfonów z systemem Android 9.0 Pie

Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
14 komentarzy Dyskutuj z nami

Takie informacje nigdy nie budzą pozytywnych komentarzy. Google twierdzi, iż to tylko jeden z eksperymentów, który wymknął się spod kontroli. Mało kogo to jednak uspokaja.

Producenci smartfonów i dedykowanego im oprogramowania co jakiś czas wystawiają użytkowników na ciężkie próby. Tym razem na cenzurowanym znalazło się Google.

Niektórzy z właścicieli smartfonów Google Pixel oraz kilku innych modeli pracujących pod kontrolą systemu Android 9.0 Pie (m.in. Essential Phone i OnePlus 6) zauważyli, iż funkcja Battery Saver nie zachowuje się tak jak powinna. Wyłączała się chociaż poziom naładowania baterii pozostawał wysoki. W pierwszej chwili na myśl przychodziły błędy w nowym oprogramowaniu lub nieuwaga i przypadkowe włączenie omawianej funkcji. Nic podobnego.

Okazuje się, że za wszystkim stoi Google. W oficjalnym komunikacie firma przyznała się do „wewnętrznego eksperymentu, który testował funkcję oszczędzania baterii, a który omyłkowo objął większą liczbę użytkowników niż zamierzano”.

Cała sytuacja dotknąć mogła osoby korzystające nie tylko z finalnej wersji systemu Android 9.0 Pie, ale również z wersji beta.

Aktywacja funkcji Battery Saver niesie za sobą pewne konsekwencje. Smartfon ma dzięki niej oszczędzać energię, w związku z czym np. aplikacje mają ograniczone pole manewru do działania w tle, nie można też korzystać w pełni z usług lokalizacyjnych. Włączenie jej w nieodpowiednim momencie może zatem irytować. Zapewne jednak nie bardziej niż to, że Google może zdalnie kontrolować nasze smartfony.

Źródło: XDA Developers, theverge

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Polityka Google wciąż ma te same priorytety: inwigilacja i kontrola w skali globalnej.
  8
 • avatar
  sn00p
  To co Google tu robiło to mały pikuś. Właściciele fonów Huaweii ciągle są infiltrowani ale udają nieśniadych i zachwalają te fony pod niebiosa. Wpiszcie w google operation code-named "Shotgiant" a dowiecie się czemu w Stanach nie chcą Huawaii.
  2
 • avatar
  HardCorak
  No co poradzisz. W ostatnich latach im większa firma i większy monopol często łączy się to w głupotę.
  1
 • avatar
  Wiedzmin69
  Telefony podsluchuja kiedy masz wlaczony internet i o czyms rozmawiasz za chwile masz reklamy o dokladnie tym.

  -2