Karty graficzne

Chiński sąd staje po stronie górników – rynek zaleje masa pokoparkowych kart graficznych

przeczytasz w 2 min.

Szukacie karty graficzne w dobrej cenie? Wkrótce na rynku może się pojawić sporo atrakcyjnych ofert z modelami Radeon RX 470 – po wyroku sądu, firma Genesis Mining odzyskała masę kart graficznych… z którymi najprawdopodobniej nie będzie miała co zrobić.

Sąd staje po stronie górników – Genesis Mining odzyskało prawie 0,5 mln kart graficznych

Spór między Genesis Mining a Chuangshiji Technology Limited sięga 2018 roku, gdy firmy pokłóciły się o sprzęt do kopania kryptowalut - i to wcale nie byle jaki, bo chodzi o 485 681 kart graficznych Radeon RX 470 i 60 580 koparek Antminer Bitmain S9 (mówimy o wyposażeniu jednej z największych kopalni kryptowalut na świecie!). W 2019 roku firmy weszły na drogę sądową, ale sprawa nie mogła znaleźć rozwiązania.

Po dwóch latach sądowych batalii, Sąd Najwyższy Chin nakazał firmie hostingowej Chuangshiji Technology Limited zwrócić zajęte karty i koparki górnikom z Genesis Mining. Dyrektor generalny Genesis Mining odmówił komentarza w sprawie obecnie posiadanego sprzętu i tego, czy zajęty sprzęt trafi do kopalni kryptowalut.

Rynek zaleje masa pokoparkowych kart graficznych

Pewnie wiele z was zastanawia się, co się stanie ze sprzętem. Sprawa wcale nie jest taka oczywista.

Sapphire Radeon RX 470
Odzyskane karty Radeon RX 470 mogą generować około 1 mln dolarów zysku, ale w Chinach kopanie kryptowalut staje się nieopłacalne

Karty Radeon RX 470 może nie należą do najnowszych modeli, ale nadal oferują całkiem dobre osiągi w kopaniu kryptowalut - szacuje się, że odzyskane modele mogą osiągać wydajność około 14 TH/s przy wydobywaniu Ethereum, co pozwoliłoby generować dziennie prawie 1 mln dolarów czystego zysku (!).

Problem w tym, że ostatnie miesiące nie są najłatwiejsze dla chińskich górników, bo władze kolejnych prowincji zakazują kopania kryptowalut. W takiej sytuacji firma Genesis Mining najpewniej będzie chciała odzyskać zainwestowane pieniądze przez sprzedaż kart na rynku wtórnym (szczególnie, że nadal są chętni na takie modele).

Efektu chyba możemy się domyśleć – rynek zaleje masa używanych Radeonów RX 470, które działały w koparkach kryptowalut. Jeżeli napotkacie na takie oferty, radzimy poważnie się zastanowić. Ceny pokoparkowych kart powinny być atrakcyjne, ale ich kondycja jest nieznana, więc zakup na pewno będzie obarczony sporym ryzykiem.

Źródło: Tom’s Hardware, CoinDesk (foto)

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Blejd
  23
  Tak już widzę te mityczne statki z używanymi GPU płynące do Europy :D
  • avatar
   Viperus
   4
   jeśli to wersje z 4GB ramu to etherum odpada
   • avatar
    zack24
    1
    Czego innego się spodziewano? Jeśli ktoś wciąż myśli, że w ChRL kopanie jest zabronione, to niech tylko połączy kilka kropek i obraz sam powstaje. W tym kraju nic się nie dzieje bez udziału władzy.
    • avatar
     gromzjasnegonieba
     1
     Rx 470 juz nic nie wykopie, chyba ze maja prad po 2 centy za kW/h to kilka dolarow na miesiac.
     • avatar
      BariGT
      0
      I kto to kupi? XD
      • avatar
       Kaziu777
       0
       Mój RX580 po 3 latach normalnego użytkowania w komputerze zaczął sprawiać problemy. Po ściągnięciu radiatora okazało się, że na procesorze graficznym w jego wewnętrznej części pasta termoprzewodzącą miała konsystencję cieczy w ilości niewielkiej kropelki, Natomiast brzegi układu były oblepione szarą zaschniętą masą. Ciekawe czy górnicy w takich wielkich kopalniach bawią się w serwisowanie czy wymieniają na nowe? :)
       • avatar
        PerfectDAY
        0
        Ja nie widzę problemu jeśli masa używanych kart zaleje rynek. Kto będzie chciał taką kartę to niech sobie kupuje... Może dzięki temu zmniejszą się kolejki po nowe karty, bo niecierpliwi zadowolą się taką alternatywą.
        • avatar
         Kapitan Nocz
         -3
         500 tys kart RX480 kupionych nawet taniej w hurcie, czyli jakieś 1000zł za sztuke, to daje 5 000 000 000zł za same karty !! (5mld!!) Chyba łatwiej kupić fabrykę kart graficznych i mieć je po cenach produkcji :D
         • avatar
          lkozierowski
          -3
          Chu… z chińskimi górnikami
          • avatar
           bullseye
           -5
           "...ale ich kondycja jest nieznana, więc zakup na pewno będzie obarczony sporym ryzykiem."
           Jakim niby ryzykiem ? Kupujesz kartę która sprawnie kopała przez 2 lata czyli te sztuki które miały paść już dawno temu padły, a zostały te wykonane OK.
           Większym ryzykiem jest kupno nowej karty na gwarancji kiedy używamy jej w pełni raz czy dwa w tygodniu, bo nie mają w takim czasie szans wykazać wad w czasie trwania gwarancji a później sami wiecie (są wyjątki).

           Czysty przykład macie z dyskami SSD które ludzie brali do kopalni i okazywało się w magiczny sposób że wiele dysków nie było w stanie wypracować nawet połowy deklaracji producenta.....
           • avatar
            Veritatis
            -16
            Euro kołchoz walczy z "globalnym ociepleniem". Czego nie rozumiecie? ;-)
            • avatar
             Xoczus
             0
             dużo tego się sprzeda, janusze itd co żyją pod kamieniem i będą pamiętali że karty "zawsze w cenie"
             • avatar
              michal_mat
              0
              Takie tam gadanie. Nie sprzedadzą się, bo mało kto kupi RX470. Coś nowszego to może.