Nauka

Zamieszanie wokół polskiej Grupy Azoty - czy chodzi o grafen?

przeczytasz w 2 min.

Rosjanie mają już ponad 20 procent udziałów w Grupie Azoty. Prezes koncernu BASF odwiedza firmę. Skąd takie zainteresowanie?

Zakłady Azoty w Puławach

Problem wyprzedawania majątku narodowego znany jest nam nie od dziś. Nie jest to komputerowy problem, ale tym razem nie mogliśmy się powstrzymać od nawiązania do tej tematyki. A to dlatego, iż obiektem politycznych i finansowych rozgrywek stała się polska Grupa Azoty. To właśnie ona we współpracy z różnymi ośrodkami badawczymi w Polsce pilnie pracuje nad udoskonalaniem technologii produkcji „grafenu chemicznego”.

W pracach nad grafenem udział bierze spółka Nano Carbon (należy do Agencji Rozwoju Przemysłu), a także znany już czytelnikom benchmark.pl instytut ITME (Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych) jeden z założycieli Nano Carbon. Spore doświadczenie ITME związane z poznawaniem tajników grafenu i produkcji arkuszy grafenu o rozmiarach pozwalających na jego zastosowanie w elektronice, pozwoliło na początku tego roku uruchomić Nano Carbon, jako pierwszej na świecie, przemysłową produkcję grafenu.

W Polsce powstaje wiele ciekawych idei, które nagle rozpływają się w polityczno-administracyjnej nicości, albo dyfundują nagle na zachód, by przynosić dochody innych państwom. To problem aż nadto dobrze nam znany. Chęć przejęcia przez Rosjan kontroli nad Azotami można uzasadniać na wiele sposobów. Dla nas najciekawszą opcją jest próba przejęcia kontroli nie tyle nad kluczowym dla gospodarki producentem nawozów, ale firmy, która jest mocno zaangażowana w prace nad grafenem i bliska sukcesu. Co prawda, Skarb Państwa zapowiada, że nie dopuści do przejęcia kontroli nad Grupą Azoty przedstawicielom innego państwa, ale czy możemy być pewni, że przyszłość Grupy Azoty i polskiego „grafenu chemicznego” jest już w pełni zabezpieczona?

Czym jest grafen chemiczny? Polacy zamiast koncentrować się nad technologią odparowywania krzemu z rozgrzanej do ponad 1500 stopni C warstwy węglika krzemu, skupili się na stworzeniu autorskiego wariantu technologii osadzania chemicznego, która gwarantuje wytwarzanie jednolitych struktur. Masowa produkcja grafenu w ten sposób miałaby ruszyć w najbliższych latach.

Rosyjski oligarcha, Wiaczesław Kantor, szef koncernu chemicznego Acron, od którego zależy spółka Norica Holding konsolidująca udziały w Grupie Azoty, wydaje się nie być jedynym zainteresowanym Azotami, a w perspektywie patentami i know-how (którego jak wiemy się nie patentuje). Interesująca jest także wizyta szefa BASF i przewodniczącego Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego, dra Kurta Bocka, w Puławach. Wizyta wiązała się oficjalnie z rozmowami na temat niezależności energetycznej. Ponieważ jednak ten niemiecki koncern również mocno interesuje się grafenem, który upatruje jako materiał przydatny w produkcji komponentów OLED, można założyć, że temat grafenu mógł pojawić się w trakcie rozmów.

Polski rząd nie powinien szukać rozwiązania w postaci mniejszego zła, a zadbać o niezależność polskiej chemii i jej pozycję rynkową w skali światowej. Tylko czy to ma szansę się udać?

Źródło: Inf. własna, flickr/foto struktura grafen

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ALEKS_D_RAVEN
  57
  Cała nadzieja w polskim rządzie... o matko! całą nadzieja w polskim rządzie?
  • avatar
   Konto usunięte
   12
   Sprzedadza, na bank sprzedadza, zeby jak najszybciej napchac wlasne kieszenie, nikt nie zyje wiecznie, kogo tam panstwo obchodzi. Tak bylo m.in z polskim cukrem i 60ma %ami polskich mediow (oczywiscie ze niemcom) A wy i tak pojdziecie na nich glosowac bo wam przed wyborami znowu naobiecuja zlote gory.
   • avatar
    Konto usunięte
    8
    Nie mogłem się powstrzymać żeby tego nie wstawić w odpowiedzi do twojego komentarza :P
    https://www.youtube.com/watch?v=jibmIV7gKys
    • avatar
     Konto usunięte
     8
     Do produkcji arkuszy grafenu korzysta się z depozycji atomów węgla z plazmy wodoru i węglowodoru pod zmiejszom ciśnieniem. Technologia znana od kilku dekad i powszechnie stosowana do produkcji chemicznie idealnych diamentów. W obu przypadkach grafenu i diamentu korzysta się z tej samej metody i nawet tych samych reaktorów.

     Jednak w przypadku diamentu jest tylko jedna firma(chyba gemesis) na świecie, która obracowała warunki umożliwiające produckję diamentów dowolnej wielkości.

     Analogicznie jest z unikalnością 'polskiej' 'metody' producji grafenu. Kontrolować można temperaturę, ciśnienie i jonizację plazmy, proporcje węglowodoru i wodoru, wybór samego węglowodoru, pole magnetyczne wiec osiągnięcie jest formę optymalnego balansu, a nie samej metody. Metoda jest taka same nawet dla wszystkich odmian węgla poza fullerenami.
     • avatar
      kawon
      8
      Nie ma bata sprzedadzą patent za grosze.

      I nawet nie trzeba wyjeżdżać zagranice aby robić na niemca...

      • avatar
       Konto usunięte
       8
       PRLowskie miernoty za lapowke wsztko sprzedadza
       • avatar
        kropak
        7
        To było do przewidzenia... jaki rząd, a raczej nie rząd takie i jego działanie. Sprzedać co się da i za ile da potem oddamy władzę i róbta co chce ta. A mówiłem ... trzeba był zrobić jak w Rumunii byłby teraz spokój i dobrobyt. Wszyscy się śmieją z Rumunów, a oni mają 3 miejsce w świecie jeśli chodzi o szybki internet.
        • avatar
         michael85
         7
         Najlepsze jest to że po kolei spełniają się czarne scenariusze lansowane w Radiu Maryja z których wielu się śmiało. Dziś stają się faktem!!!
         • avatar
          alb3rt
          6
          Gdyby firma była w prywatnych rękach to nie byłoby problemu a tak można tylko liczyć, że ktoś nie weźmie w łape i nie sprzeda za grosze.
          • avatar
           klimekop6
           3
           Twoja odpowiedź mnie rozśmieszyła :) Tak możesz mi przytoczyć "afery" które sie pod ten twój dywan nie mieszczą. Przy okazji o jakich 4 osobach mówisz które przy "korycie siedzą".

           A propos Kaczyńskiego profesor :DDD takiego cynika i hama (poza Palikotem i Korwinem Mikke) nie znajdziesz. W dodatku jak można być takim dupkiem żeby mówić źle np o naszym Lechu Wałęsie. Myslisz że czemu ludzie odchodzili odchodzą i będą odchodzić z PiSu ?
           • avatar
            Konto usunięte
            2
            panowie, spokojnie. o rządzie można różne rzeczy mówić, ale jak przychodzi do obrony polskiej chemii to karpiński ma ostatnie słowo i już udowodnił, że potrafi zadziałać. była próba przejęcia azotów (przez ten sam acron 2 lata temu) i dzięki połączeniu zakładów w tarnowie i puławach zmieniły się proporcje akcji, a co za tym idzie zmniejszyły się udziały acronu. w tym przypadku dokupili jedynie kilka procent, nadal MSP + fundusze to ponad 50%. jesteśmy bezpieczni.
            • avatar
             kropak
             2
             Inteligencją to jednak nie błyszczysz... sam sobie zaprzeczasz tym co piszesz! A może ci przypomnieć afery, które się już pod dywan w pałacu nie mieszczą od kąt przy korycie banda 4-ga siedzi. Ślepy jesteś? Czy aż tak tępy i niczego nie widzisz, nie słyszy, a łykasz wszystko co w tvn ci powiedzą. Powiem tak wolę żeby rządził ktoś kto nie ma prawka i konta w banku i jest profesorem niż jakiś malarz kominów i oszust!
             • avatar
              klimekop6
              1
              Jeśli chodzi o politykę to jedyną sensowną odpowiedź udzielił Hakuren. W pełni się z tobą zgadzam obojętnie kto by nie rządził PO PiS PSL i całą reszta tej świty. My Polacy tak już mamy że najbardziej dbamy o siebie samego a prawda jest taka że jak by każdy dbał o innych to inni by dbali o niego i wszystkim było by dobrze . Ale tu mówimy o czymś co nie będzie miało miejsca prawdopodobnie nawet w najbliższym stuleciu... :(

              Dodam jescze że na rząd nie ma co narzekać ... święci nie są ale wole żeby oni byli u władzy niż taki aspołeczny Kaczyński który nie ma prawka, konta bankowego ani żony ( przepraszam no tak ma kota ... xD) odrealniony jak nic. Już nie wspomnę np o Korwinie Mikke ten to dopiero szajbus z choinki się urwał ( kobiety do garów, wysadzimy Unię i tym podobne)...

              • avatar
               klimekop6
               1
               Jeśli faktycznie jeden poseł jest prezesem w paru firmach państwowych to masz racje nie jest to nic dobrego. Czasem ciężko jedną firme ogarnąć jako prezes a co jak jest ich parę, poza tym to nie ich własność tylko firma państwowa a jak wszyscy wiemy o państwowe dba się mniej niż o własne. Dlatego proces prywatyzacji to podstawa rozwoju gospodarczego państwa. W sprawie dorabiania ... nie cofajmy się do czasów socjalizmu to ile zarabiamy powinno zależeć przede wszystkim od naszego wkładu w prace. Dlaczego gdybym zarabiał pewną kwotę pieniędzy (np. 5000zł ^^) nie miał bym prawa być zatrudnionym w innej firmie ? A może tkaiemu dziadkowi nie wystarczy 1600 zł emerytury bo ma kredyt do spłacenia i co w tedy ?
               • avatar
                Bandyto3xx
                1
                są właścicielami wielu patentów ;)
                • avatar
                 Konto usunięte
                 1
                 A i wracając do kwestii więźniów. Mówią, że na utrzymanie więźnia państwo wydaje 1600 zł miesięcznie, a ostatnio gdzieś pisali, że nawet 2600. Więc mnie ciekawi czemu tak drogo to wychodzi.
                 • avatar
                  Marucins
                  1
                  Spokojna głowa nim się obejrzymy zrobi się jakąś zasłonę dymną puści lobby jaki to grafen jest szkodliwy po czym ni z gruchy ni z pietruchy wszystko pan prezes "ODDA" w ręce zagranicznych firm.

                  Doskonałym przykładem jest gaz łupkowy.
                  Takie złe, takie niedobre a złoża wyprzedano Hamerykanom.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   1
                   No kurde, klikam skomentuj i nie przypisuje odpowiedzi do komentarza. To było do ALEKS_D_RAVEN
                   • avatar
                    gormar
                    1
                    @kropak. klimekop6 chociaż młody dobrze pisze, więc się go nie czepiaj. Do tego tu nie ma miejsca na dyskusje polityczne, ale skoro zacząłeś to lepiej takich głupot nie pozostawiać bez odpowiedzi, gdyż kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą.

                    Co do twojej listy 200 afer to jest naciągana jak gacie szczupłej modelki na słonicę z ameryki :). Ale generalnie nie mam nic przeciwko wytykaniu błędów tylko wolę, aby nie było to zbyt tendencyjne a najlepiej konstruktywnie.

                    Z tego co na szybko zauważyłem na tej liście to fakt, że nie w całości stanowi listę afer a jest raczej spisem błędów, których cześć już się zdezaktualizowała a na wiele nie ma żadnych twardych dowodów i są czystymi spekulacjami. Przykładowo insynuowanie wielkiego fałszerstwa wyborów w 2007 roku (punkt #0), czyli na pod koniec rządów PiS, czyli pod ich nadzorem, kiedy dodatkowo ilość nieważnych głosów była najmniejsza w historii wyborczej Sejmu w III RP i wyniosła 2% (335 tys.), gdy dwa lata wcześniej było to 3,6% (440 tys.) a cztery lata później 4,5% (680 tys.) zakrawa na głupi żart a z macierewicza robi upośledzonego umysłowo, gdyż wg tej osoby fałszerstwa w tegorocznych wyborach do PE miły opierać się na unieważnianiu głosów na listę PiS.

                    Do tego trzeba wiedzieć, że każdy ma się prawo mylić, ale ważniejsze czy potrafi powrócić na dobrą drogę (errare humanum est). Tak właśnie stało się między innymi w sprawie "likwidacji telewizji publicznej" (punkt #3 już jest praktycznie nieważny, gdyż ściągalność abonamentu ma być poprawiona poprzez obowiązkową opłatę audiowizualną) oraz ACTA.

                    Sprawa wojska (punkt 4) także nie jest zaniedbywana a nawet po wizycie Obamy zapowiedziano zwiększenie wydatków do 2% PKB, co w porównaniu do przykładowo Litwy oraz Słowacji jest ogromną różnicą. Co prawda zaprzestanie poboru i gwałtowne zmniejszenie liczebności armii spowodowało krótkotrwałe zaburzenie w proporcjach stanowisk dowódczych w stosunku do szeregowych, ale to miało zapobiec zwalnianiu ludzi tuż przed emeryturą i znacznemu pogorszeniu nastrojów w wojsku. Za to odnoszenie się do samej liczebności wojska nie jest najlepszym argumentem, gdyż dobrze wyszkolony i wyposażony żołnierz jest "wart" kilku takich, którzy są tylko zmuszani do walki. Wybitnie pokazały to wydarzenia z roku 1920 oraz 1940, gdy rosyjska armia walczy
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     1
                     @JAZ99

                     To nie tak, że się z Tobą nie zgadzam, ale wszędobylskie wyróżnianie PO w zdaniach jest naprawdę irytujące.
                     • avatar
                      Hakuren
                      0
                      Jeśli ktoś jest tak opętany przez politykę to teraz nadchodzi tzw. News Flash.

                      Obudźcie się ludzie. Patent zostanie sprzedany. Nieważne kto był/będzie u władzy przez ostatnie/następne 25 lat doprowadził do upadku/dobije całą gospodarkę. Nie ma żadnego znaczenia kto była/jest/będzie u władzy: niedobitki Solidarnościowców, Platfurmersi, ekipa z czasów realnego socjalizmu, kato-faszystowka hołota pod wezwaniem KMR (Kaczyński Macierewicz Rydzyk) czy szlam Palikota i JKM (Wipler!). Cała ta sowłocz jest po jednych pieniądzach. Znaczy interesuje ich tylko własna kasa i nic a nic więcej. Polacy to naród, który uwielbia samozniszczenie.
                      • avatar
                       kropak
                       0
                       Se poczytaj doszli już do 200! http://www.blogpress.pl/node/3125
                       ale co tam dla leminga... nic się nie dzieje nic się nie dzieje czekaj obudzisz się kiedy z ręką w nocniku pod mostem i mam nadzieję, że wtedy dalej będziesz zadowolony.
                       • avatar
                        kropak
                        0
                        W sumie to chyba końca nie ma tych przekrętów ... http://markd.pl/afery-po-ii-kadencja-cz-3-od-1800/
                        • avatar
                         kropak
                         0
                         A tu masz gwoździa jeszcze ciepłe http://wiadomosci.onet.pl/kraj/wprost-ujawnia-bulwersujace-informacje-o-funkcjonowaniu-wladzy/zrw0q
                         • avatar
                          JAZ99
                          0
                          Tusk będzie opalał nową elektrownię oPOle "POlskim grafenem", który czarni wydobędą sPOd ziemi ku chwale POpartii i aby żonom żyło się lepiej za najwyższe w kraju pensje i gwarantowane mundurowe (górnicze) przywileje emerytalne. Tusk zagwarantował mundurowe przywileje emerytalne na kolejne lata.

                          Lemingi to za wasze pieniądze ukradzione z OFE, kosztem kasjerek z supermarketów, POdatków 45% (13%ZUS+32%PIT) oraz kosztem bezrobotnych małolatów wycyckanych przez wyższe szkoły tego i owego.

                          Azoty tu nie mają nic wspólnego.
                          • avatar
                           kropak
                           -1
                           I jeszcze jedno ciekawe dlaczego w więzieniach po ma zawsze największe poparcie? :D Jak to mówią swój swojego pozna hehehe Złodziej i bandyta trzyma za swoimi!
                           • avatar
                            klimekop6
                            -1
                            Może dlatego że poza utrzymaniem samego więźnia trzeba utrzymać także SW (służby więzienne) szkolenia klawiszy i sprzęt dla nich, medyka, kucharzy a nawet internet i telewizje i wiele innych.

                            A to co tu kropak wypisujesz to lekko mówiąc bzdury, te linki które podajesz ta najzwyklejsze blogi jakiś użytkowników o anty że tak sie wyrażę platformowych poglądach i obecny rząd nie ma tu nic do rzeczy bo identyczne bzdury by były o jakim kolwiek innym. Przede wszystkim są one całkowicie subiektywne i wyssane z palca i jeśli naprawde wierzysz w to co tam piszą i dowody na które sie powołują to jest to śmieszne jak komisja Macierewicza że w Smoleńsku był zamach na RP przez Rosjan...

                            Błagam Cię nie wypisuj takich bzdur ;)

                            Z mojej strony to koniec nie chce tu zabardzo "spamować", to nie odpowiednie miejsce na dyskusje o polityce i o naszych pogladąch.
                            • avatar
                             kropak
                             -1
                             @klimekop6 Tobie to chyba już nic nie pomoże... nawet jaki ci ktoś pokaże czarno na białym no, ale tak to jest po praniu mózgu :D Kup w poniedziałek wprost mistszu i poczytaj sobie jak "rząd" się baw.
                             • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              barszczu_1989
                              O rządzie można powiedzieć faktycznie wiele rzeczy, ale niestety same w znacznej większości same złe. Ja się w sumie nie dziwię, że państwowe firmy się nie rozwijają, jak jeden poseł jest na dodatek prezesem w 3-4 państwowych firmach. Więc jak mają się firmy rozwijać tępe barany zajmują tyle stanowisk. Co gorsza, te cepy odbierają miejsca pracy, bo są zbyt pazerni na kasę. Tyle razy pisałem, że np. ktoś, kto zarabia więcej, niż powiedzmy 5 000 zł, nie ma prawa jeszcze sobie dorabiać, pracując w innej firmie. Dzięki temu przybyłoby miejsc pracy. Albo jak emeryt z powiedzmy emeryturą 1600 zł lub większą dorabia, by pomóc synowi. Jest wiele rzeczy w funkcjonowaniu tego państwa, do których można by się przyczepić. No ale nie oczekujmy od cwaniaków, kombinatorów i bóg wie jak jeszcze nazwać naszych rządzących. Dla mnie to oni wszyscy nadają się tylko do odstrzału. Przez ponad 20 lat polska i owszem rozwinęła się, ale jakim kosztem 1 bilion zł długu do tego doliczmy ponad 500 miliardów za prywatyzacje, to wyjdzie nam 1.5 biliona zadłużenia jawnego za to można by wybudować 75000 km nowoczesnych autostrad. A do tego dług ukryty. Te wszystkie rzeczy dyskwalifikują i w moich oczach.
                              • avatar
                               Lusia
                               0
                               Przecież na Azostach nie na grafenu. Nie produkują tam grafenu.
                               • avatar
                                klimekop6
                                0
                                Mój wiek w profilu może Ci dość dużo podpowiedzieć ;)
                                • avatar
                                 Konto usunięte
                                 0
                                 Czyli jej brak.