Bezpieczeństwo

Gruba wpadka Facebooka - dane 267 mln użytkowników w sieci

przeczytasz w 1 min.

Często (niestety) słyszymy o rożnego rodzaju wyciekach danych użytkowników. Facebook bywał już negatywnym bohaterem tego typu spraw i niestety nadal nie będzie miał najlepszej prasy.

Dane użytkowników Facebooka w sieci

Z ustaleń dokonanych przez firmę Comparitech oraz Boba Diachenko wynika, iż do sieci trafiła baza danych zawierająca informacje na temat aż 267 mln użytkowników portalu Facebook. Najprawdopodobniej maczali w tym palce cyberprzestępcy z Wietnamu (a przynajmniej tam działający), którzy wykorzystali luki w Facebook API lub metodę tzw. scrapingu.

Zgromadzona baza danych miała być widoczna w sieci przez około dwa tygodnie. Niestety, wedle wspomnianych źródeł krążyła również na jednym z forów hakerskich. Co zawierała? Z punktu widzenia użytkowników najważniejsze punkty to numery Facebook ID, ich imiona i nazwiska oraz numery telefonów.

Facebook

Na co narażeni zostali użytkownicy?

Większość poszkodowanych użytkowników pochodziła ze Stanów Zjednoczonych. Jeśli dane zebrano poprzez lukę w Facebook API to liczą sobie one już kilkanaście miesięcy, ponieważ jeszcze w 2018 roku ograniczono dostęp do numerów telefonów. Właśnie to sugeruje również rzecznik Facebook w krótkim komunikacie dla prasy.

Do czego mogły zostać wykorzystane dane ze stworzonego rejestru? Przede wszystkim do prowadzenia spamu poprzez SMSy oraz do kampanii phishingowych.

Można odnieść wrażenie, że użytkownicy Facebooka należą do jednych z najbardziej narażonych. Często pojawiają się informacje o wyciekach właśnie ich danych. Facebook płaci nawet w zwiazku z tym duże kary, ale mimo tego systematycznie jak bumerang powraca pytanie, czy odpowiednio przykłada się do kwestii zabezpieczeń?

Źródło: comparitech, Bob Diachenko

Warto zobaczyć również:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sauvage
  2
  ciekawe ile ludków z Polski to dotyczy . Jeśli licząc że USA to około 330 milionów mieszkańców a powiedzmy niech 250 milionów to USA ( dane z 2017 roku to 240 milionów użytkowników FB) to pewnie spora reszta to Indie które w 2017 roku miały 241 milionów użytkowników na FB . Więc na resztę świata nie pozostało wiele :-)
  • avatar
   pawluto
   2
   Ciekawe czy są u nas głupcy co podają tam swoje prawdziwe dane...?!?
   • avatar
    dawidex999
    1
    Kto podaje swój nr telefonu na fb litości :D
    • avatar
     develoop
     1
     Ja tylko nie rozumiem czemu w nowych telefonach zawsze musi być od startu zainstalowany ten Rak jakim jest facebook ? jako aplikacja
     • avatar
      pablo11
      0
      Pytanie tylko, czy to są tylko numery telefonu wpisane przez użytkowników, czy ukradzione w ramach instalacji Facebooka z telefonów również.
      • avatar
       Dragonik
       0
       Nic się nie stało, kochani nic się nie stało.