Internet

Kodek H.264 wkrótce zostanie udostępniony za darmo

przeczytasz w 1 min.

Firma Cisco ma w planach udostępnienie modułów binarnych kodeka H.264 za darmo w Internecie.

H.264 wolny

H.264 to jeden z najpopularniejszych kodeków wideo. Jako że jednak firma Cisco opatentowała go – podlega licencji MPEG LA – deweloperzy wolnego oprogramowania (open-source) nie mogą go wykorzystać w swoich produktach. To może się jednak wkrótce zmienić – jak bowiem poinformował właściciel, w planach jest udostępnienie modułów binarnych za darmo w Internecie. 

Jeśli faktycznie do tego dojdzie, kodek będzie mógł być używany bez żadnych opłat licencyjnych, a zatem będzie mógł pojawić się w oprogramowaniu open-source. Zainteresowanie wyraziła już fundacja Mozilla, która chciałaby umieścić obsługę H.264 w przeglądarce Firefox

Jak czytamy we wpisie na jej oficjalnym blogu – planowane jest wykorzystanie kodeka w technologii WebRTC umożliwiającej nawiązywanie wideorozmów z poziomu przeglądarki bez konieczności korzystania z dodatkowych wtyczek. Według firmy Cisco takie rozwiązanie pozwoli w prosty sposób ujednolicić komunikację międzyplatformową – pomiędzy urządzeniami wykorzystującymi różne systemy operacyjne (w tym mobilne).

H.2664 logo

„Cisco od dawna słynie ze wspierania otwartych standardów, otwartych formatów i technologii open-source, jako sposobu na zapewnianie większej elastyczności dla użytkowników. Cieszymy się ze współpracy z Mozillą w celu udostępnienia H.264 w sieci” – powiedział Jonathan Rosenberg, CTO firmy Cisco.

Kodek OpenH.264 zostanie udostępniony na licencji BSD, która pozwala na użytkowanie i dystrybucję oprogramowania zarówno bez, jak i z modyfikacjami. W sieci znaleźć mają się kompilacje stworzone dla wszystkich najważniejszych aktualnie platform. 

Źródło: Cisco, Mozilla, rritw, TheNextWeb

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  MarTum
  10
  Uwolnili go własnie dlatego, bo w drodze jest H.265
  • avatar
   doryinfg
   3
   W drodze już jest H.265 który daje ogromne możliwości rozdziałke 4k dużo mniejszy rozmiar i takie tam bzdetki podobno nie wymaga sprzętowej implementacji trochę się spóźnili z tym uwalnianiem....
   • avatar
    Marceli
    1
    Ale Cisco jest zabawne, od lat blokuje mnóstwo protokółów dla warstwy sieciowej i teraz nagle są za wspieraniem ? Oni żyją na własnym poletku nie dopuszczając żadnej integracji z niczym. Taki średniak z wysokimi cenami.
    • avatar
     felislynx.silae
     1
     Polecam poczytać na temat VP9. Ten kodek (jak i również WebP dla zdjęć) ma przyszłość przed sobą.
     • avatar
      Damian Szymański
      1
      To nieźle. Obecnie h.264 w Firefox można obsługiwać tylko jak ma się zainstalowany odpowiedni kodek i ręcznie się aktywuje jego obsługę w ahout:config. Jak by była pełna natka, to czemu nie :D
      • avatar
       Konto usunięte
       -13
       H.264 to i tak syf a ten H.265 pewnie i nie lepszy. Na Yotube i tak są kwadraty i pikseloza nawet w FullHD! Ciekawe czy dożyje czasów gdzie skompresowany materiał taki 15 minut 250-300MB, czyli tak jak Youtube kompresuje filmy, będzie oferował jakość bliską nagraniu nieskompresowanego!
       • avatar
        raffal81
        0
        A ja slyszalem ze decyzja zapadla w 2010 roku hmmm ;]
        • avatar
         dziks
         0
         chcecie probki mozliwosci dzisiejszych kodekow? obejrzyjcie co robi grupa YIFY. Nie wiem jakich metod sie trzymaja, ale filmy jakosci HD mieszcza sie na 1CD.