Audio

Obietnica Harmana: dobre brzmienie MP3

przeczytasz w 1 min.

Technologia Clari-Fi zapewnić ma wysoką jakość odtwarzanego dźwięku niezależnie od formatu zapisu.

Harman Clari-Fi JBL

Dziś pierwsze skrzypce gra mobilność. Bardzo wiele traci na tym muzyka. Najczęściej stawiamy dziś na MP3, które pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, ale niestety odbywa się to kosztem jakości dźwięku. Eksperci z firmy Harman twierdzą jednak, że jeszcze nic straconego. Od jakiegoś już czasu pracują nad swoją technologią Clari-Fi, która staje się coraz popularniejsza, ale tak naprawdę wciąż niewielu zdaje sobie sprawę z jej istnienia. 

Na czym w ogóle to całe Clari-Fi polega? To algorytm, który w czasie rzeczywistym analizuje wielkość strat powstałych na skutek kompresji muzyki i następnie w odpowiednim stopniu odbudowuje pierwotne brzmienie. Korekta obejmuje między innymi rozszerzenie pasma wysokich częstotliwości i sceny, jak również wzmocnienie wokali. Poza działaniem „na żywo” (co pozwala na ingerowanie zarówno w zapisanych plikach, jak i podczas streamingów), jedną z największych zalet Clari-Fi ma być kompatybilność z wszystkimi dostępnymi obecnie formatami audio.

„Wraz z kompresją zapisywanych plików często jesteśmy odzierani z przyjemności słuchania muzyki w formie, która była zamysłem artysty – mówi Dinesh C. Paliwal, Prezes i Dyrektor Naczelny firmy Harman. – Bazując na naszych badaniach wiemy, że odbiorcy muzyki, nawet pokolenie Milenium, które dorastało w czasach plików skompresowanych, wybierają najlepszą możliwą jakość dźwięku na swoich urządzeniach. Clari-Fi jest istotną i unikatową technologią przywracającą muzyce jej pierwotne, bogate i bezkompromisowe brzmienie gdziekolwiek jesteśmy: w domu, samochodzie czy po prostu w drodze”

Obecnie technologia Clari-Fi wykorzystywana jest w głośnikach JBL z serii Authentics oraz telefonach i samochodowych systemach multimedialnych z głośnikami marek należących do grupy Harman. Producent zamierza jednak znacznie rozszerzyć dostępność tego rozwiązania, jako że – jak sam przyznaje – jest bardzo z niego dumny i stawia je obok takich rewolucji jak fonograf Thomasa Edisona czy gramofon Emila Berlinera.

Źródło: Harman

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  CentPL
  10
  Czy tylko mi się wydaje, że Pani na obrazku wygląda jak by miała albo złamaną nogę albo rękę zamiast nogi.
  • avatar
   Konto usunięte
   7
   Cudów nie ma, coś co zostało wycięte z nagrania nigdy nie zostanie przywrócone przez żadne voodoo. Najlepiej kupić płytę albo FLAC/WAV i po problemie :-D
   • avatar
    Konto usunięte
    6
    Jeszcze się nie spotkałem z takim "ulepszaczem" dźwięku, który faktycznie by poprawiał jakość, nie psując odbioru.
    Można by się długo rozpisywać ...

    http://www.clarifisound.com/ - oficjalna strona tego projektu

    Jak dla mnie, brzmi tak jak każdy inny ulepszacz - podbicie najwyższych tonów, dodanie jakiegoś pogłosu, który ma nas przekonywać, że jesteśmy na koncercie.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Zależy jak dla kogo dobra jakość, czasami te 320kbps nie jest wystarczające.
     • avatar
      Franz
      0
      Moim zdaniem to, ze ludzie słuchają niskiej jakości MP3 wynika z ich niskich oczekiwań co do jakości i z faktu, że zadowalają się byle czym - twierdzę tak dlatego, że karty pamięci są aktualnie tak tanie, ze zakupienie 128 GB (np. paru kart 32GB) nie jest problemem finansowym dla większości ludzi - tym bardziej, że nie musza to byc jakieś superszybkie karty.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Owszem konstrukcje lampowe grają atrakcyjniej, ale czy lepiej ? Nie do końca jestem przekonany, z dobrego wzmacniacz tranzystorowego dźwięk jest chyba jednak bardziej zbliżony do naturalnego brzmienia. jedyne konstrukcje lampowe które mnie przekonały to Pathos i CSA 28, ale to w sumie konstrukcje połowicznie lampowe, bo końcówki już są w nich na tranzystorach. Miejsce lampy natomiast bezdyskusyjnie jest zarezerwowane przy produkcji - tutaj ich właściwości mogą być odpowiednio wykorzystane, a wprowadzane zniekształcenia wręcz zbawienne. Choć ostatnio mainstreamowe produkcje są tak podrajcowane harmonicznymi na górze pasma że nie idzie tego słuchać nawet na telefonie wrzuconym pod poduszkę.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Miało wylądować pod komentarzem wdowa94 - może ktoś wreszcie naprawi te komentarze ? bo już od długiego czasu lądują nie tam gdzie trzeba. I przydałoby się też żeby komunikat o błędzie 500 oglądać nieco rzadziej.
        • avatar
         Dark Devill
         0
         "Obecnie technologia Clari-Fi wykorzystywana jest w głośnikach JBL z serii Authentics oraz telefonach (...)"
         Wie ktoś może, w których konkretnie telefonach/smartfonach została zastosowana ta technologia?