Ciekawostki

HDMI 2.1 - wysokie rozdzielczości, dynamiczne HDR i tryb do gier

przeczytasz w 1 min.

Poznaliśmy szczegóły nadchodzącego standardu przesyłu danych HDMI 2.1. Zapowiadane zmiany brzmią intrygująco.

Wideo o jakości 4K/120Hz czy nawet 8K/60Hz – o takich materiałach możemy na razie pomarzyć, ale dobrze wiedzieć, że sprzęty będą na to gotowe. Skąd ta pewność? Ponieważ otrzymaliśmy zapowiedź specyfikacji standardu HDMI 2.1.

Zapowiedziana specyfikacja HDMI w wersji 2.1 zwiastuje przede wszystkim pełną obsługę dla treści wideo o bardzo wysokiej rozdzielczości i dużej płynności. Najwcześniej doświadczymy pewnie materiałów 4K/120Hz, ale standard przewiduje obsługę filmów nawet w jakości 8K/60Hz.

HDMI 2.1 8K

Nowy standard to także pełna obsługa dynamicznego HDR (czyli możliwość optymalizowania kolorów, jasności i kontrastu w każdej pojedynczej klatce filmu) oraz technologii eARC, która pozytywnie wpływa na jakość odtwarzanego audio. Oznacza to zgodność między innymi z formatem Dolby Atmos.

HDMI 2.1 HDR

Ciekawą nowością, która zostanie wprowadzona wraz z wersją 2.1, będzie Game Mode VBR, czyli specjalny tryb do gier. Między innymi dzięki dynamicznie zmienianej częstotliwości odświeżania ma on zapewniać większą płynność obrazu i mniejsze opóźnienia.

HDMI 2.1 Game Mode

Aby cieszyć się wszystkimi nowościami trzeba będzie wyposażyć się w nowy przewód HDMI 48Gbps oraz posiadać kompatybilny sprzęt. Jak zwykle można liczyć na pełną kompatybilność wsteczną z HDMI 2.0 i 1.4. 

HDMI 2.1 Gbps

Start implementacji zapowiadany jest na drugi kwartał tego roku.

Źródło: HDMI Forum, Eurogamer

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  4
  Skoro wzrost przepustowości jest ponad 2 krotny ...

  ... powinno to nazwać HDMI 3.0
  • avatar
   Pawlus
   4
   "ale dobrze wiedzieć, że sprzęty będą na to gotowe" - mi to jakoś źle brzmi. Nie lepiej napisać, że sprzęt będzie na to gotowy? Chyba w tym wypadku pisząc "sprzęt" ma się na myśli jakąś gromadę a nie pojedynczy, konkretny przedmiot i trochę lepiej stylistycznie to wygląda.
   • avatar
    maciuch2
    2
    Wszystko super, jestem jak najbardziej za takim rozwojem technologii. Tylko w naszym kraju TV daje 1080 z przeplotem więc pewnie w 2050 takie przewody znajdą zastosowanie u statystycznego Polaka.
    • avatar
     Fiona
     1
     po co ?
     jak masz dobry kabel to spokojnie możesz na nim dac naklejkę HDMI 2.1 i będzie to zgodne z prawdą
     • avatar
      labik
      0
      qwa, znowu muszę kupić nowy kabel
      • avatar
       david_89
       -5
       Jestem ciekaw co zmieni się w "nowym" przewodzie że będzie on zgodny z nowym standardem. Nowe kolory pojedynczych żyłek? Ściema jakich mało
       • avatar
        darioz
        -7
        Le[iej zrobili przewód HDMI na światłowodzie, to wtedy i 100K będzie można przesyłać i spokój na całe życie z wymianą kabli!
        A tak co roku wymyślają nowe standardy i trzeba nowe kable kupować.