Ciekawostki

HDMI 2.1 - wysokie rozdzielczości, dynamiczne HDR i tryb do gier

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
14 komentarzy Dyskutuj z nami

Poznaliśmy szczegóły nadchodzącego standardu przesyłu danych HDMI 2.1. Zapowiadane zmiany brzmią intrygująco.

Wideo o jakości 4K/120Hz czy nawet 8K/60Hz – o takich materiałach możemy na razie pomarzyć, ale dobrze wiedzieć, że sprzęty będą na to gotowe. Skąd ta pewność? Ponieważ otrzymaliśmy zapowiedź specyfikacji standardu HDMI 2.1.

Zapowiedziana specyfikacja HDMI w wersji 2.1 zwiastuje przede wszystkim pełną obsługę dla treści wideo o bardzo wysokiej rozdzielczości i dużej płynności. Najwcześniej doświadczymy pewnie materiałów 4K/120Hz, ale standard przewiduje obsługę filmów nawet w jakości 8K/60Hz.

HDMI 2.1 8K

Nowy standard to także pełna obsługa dynamicznego HDR (czyli możliwość optymalizowania kolorów, jasności i kontrastu w każdej pojedynczej klatce filmu) oraz technologii eARC, która pozytywnie wpływa na jakość odtwarzanego audio. Oznacza to zgodność między innymi z formatem Dolby Atmos.

HDMI 2.1 HDR

Ciekawą nowością, która zostanie wprowadzona wraz z wersją 2.1, będzie Game Mode VBR, czyli specjalny tryb do gier. Między innymi dzięki dynamicznie zmienianej częstotliwości odświeżania ma on zapewniać większą płynność obrazu i mniejsze opóźnienia.

HDMI 2.1 Game Mode

Aby cieszyć się wszystkimi nowościami trzeba będzie wyposażyć się w nowy przewód HDMI 48Gbps oraz posiadać kompatybilny sprzęt. Jak zwykle można liczyć na pełną kompatybilność wsteczną z HDMI 2.0 i 1.4. 

HDMI 2.1 Gbps

Start implementacji zapowiadany jest na drugi kwartał tego roku.

Źródło: HDMI Forum, Eurogamer

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  Skoro wzrost przepustowości jest ponad 2 krotny ...

  ... powinno to nazwać HDMI 3.0
  4
 • avatar
  Pawlus
  "ale dobrze wiedzieć, że sprzęty będą na to gotowe" - mi to jakoś źle brzmi. Nie lepiej napisać, że sprzęt będzie na to gotowy? Chyba w tym wypadku pisząc "sprzęt" ma się na myśli jakąś gromadę a nie pojedynczy, konkretny przedmiot i trochę lepiej stylistycznie to wygląda.
  4
 • avatar
  maciuch2
  Wszystko super, jestem jak najbardziej za takim rozwojem technologii. Tylko w naszym kraju TV daje 1080 z przeplotem więc pewnie w 2050 takie przewody znajdą zastosowanie u statystycznego Polaka.
  2
 • avatar
  Fiona
  po co ?
  jak masz dobry kabel to spokojnie możesz na nim dac naklejkę HDMI 2.1 i będzie to zgodne z prawdą
  1
 • avatar
  labik
  qwa, znowu muszę kupić nowy kabel
 • avatar
  david_89
  Jestem ciekaw co zmieni się w "nowym" przewodzie że będzie on zgodny z nowym standardem. Nowe kolory pojedynczych żyłek? Ściema jakich mało
  -5
 • avatar
  darioz
  Le[iej zrobili przewód HDMI na światłowodzie, to wtedy i 100K będzie można przesyłać i spokój na całe życie z wymianą kabli!
  A tak co roku wymyślają nowe standardy i trzeba nowe kable kupować.
  -7