Akcesoria

Holograficzna konsola montowana w samochodzie

przeczytasz w 2 min.

Patrząc na rozwój dzisiejszej technologii nie da się ukryć, że olbrzymią część dochodów przynosi rozwój elektronicznej rozrywki. Konsole nowej generacji oferują całkowicie inny wymiar zabawy w stosunku do tego, co obserwowaliśmy 10 czy 20 lat temu. Nie można się więc dziwić, że nowe rozwiązania są obmyślane przez badaczy na całym świecie, przenosząc gry wideo z naszych domów na telefony, przenośne konsole czy... do standardowego wyposażenia samochodów.

Systemy wirtualnej rozrywki umieszczone w aucie to dopiero plany, ale za to w dość ciekawej oprawie. Zespół badaczy z Australii i Niemiec reprezentujący Królewski Instytut Technologii Melbourne pracuje nad sposobem na nudę przy okazji długich podróży samochodem.

Holograficzna konsola w samochodzie

Sama technologia to połączenie holograficznego wyświetlacza prezentującego trójwymiarowy obraz z kontrolerami podobnymi do chociażby Microsoft Kinect czy tym z Nintendo Wii. Sensory wbudowane między innymi w podpórki na ramiona mają rejestrować ruchy górnej części ciała dając kontrolę nad rozmaitymi aplikacjami.

Wynalazek tworzony jest głównie z myślą o dzieciach, które na tylnym siedzeniu męczą swoich rodziców pytaniami o to jak długo jeszcze trwać będzie wyprawa. W związku z tym, obok prostych gier mają się pojawić pakiety programów edukacyjnych. Według założeń twórców, o ich treści mają decydować rodzice, zadając podopiecznym kolejne zadania np. z przedniego fotelu pasażera.

Dr Steffen Walz, dyrektor Laboratorium Gier i Rozrywki Eksperymentalnej przyznaje, że grupa docelowa może rozszerzyć się także na dorosłych użytkowników. Wtedy możliwe będzie korzystanie z pakietów biurowych, łączenie się z internetem lub nawet skanowanie mijanych miejsc lub pojazdów w celu pozyskania dodatkowych informacji.

Holograficzna konsola w samochodzie

Kolejne zagadnienie to zwalczenie uczucia nudności podczas jazdy samochodem. Zespół badaczy pracuje nad tym, żeby wyświetlone elektronicznie obiekty nie wprawiały w stan choroby lokomocyjnej - co więcej, mają tę dolegliwość neutralizować.

Czy światu potrzebny jest taki wynalazek? Dziś też możemy nie nudzić się w podróży biorąc ze sobą chociażby laptopa. Najwidoczniej w potrzebę montowania omawianych udogodnień w aucie wierzy Audi, które od początku współpracuje przy tworzeniu projektu. Jak twierdzi Dr Walz, jeżeli prace zakończą się sukcesem, urządzenie trafi na rynek za około pięć lat.
 

Więcej nowatorskich urządzeń:

Źródło: The Guardian

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Spirit
  2
  Nie wiem jak Wy, ale ja uważam, że dzieci i tak zbyt mało czasu spędzają na rozmowie z rodzicami, co jest bardzo ważne. Jadąc samochodem nie mają nic więcej do roboty i wtedy rozmawiają z rodzicami. Oczywiście nie jest to jedyna sytuacja, w której z nimi rozmawiają. Mam na myśli to, że w domu na pewno bardzo dużo czasu spędzają przed komputerem, często dużo więcej niż na rozmowie z rodzicami lub na dworze. Jeśli jeszcze w samochodzie będą miały możliwość siedzenia przed komputerem to dojdzie do tego, że komputery całkiem zaczną wychowywać dzieci.
  • avatar
   Nalovp
   1
   Wyobrazcie sobie jak Jobs szykuje kolejny wniosek patentowy w tym hologramie.Zanim zdąży wysłać to już "wszystkie" będą wiedzieć ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    haha zobaczę to uwierzę
    • avatar
     phillosoff
     1
     Urządzenie ma rejestrować ruchy górnej części ciała pasażera. Trudno mi sobie wyobrazić precyzyjne sterowanie w ten sposób w samochodzie w trakcie jazdy, skręcania czy podskakiwania na wybojach. Przecież pasażer nie siedzi wówczas nieruchomo.
     • avatar
      cura666
      0
      Bez obrazy ale co to za news? Napiszcie jak pokaza prototyp czy cos bo wyobraznie to ja sam mam dobra tylko nic z tego nie wynika.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       A czemu to musi być zainstalowane w samochodzie?
       • avatar
        jackas95
        0
        dziękujemy za naprawienie systemu ocen ;)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Bardzo fajne ale pewnie na początku będzie kosztować majątek.
         • avatar
          Dudi4Fr
          0
          Ludzie mówią ze 3D to tandeta i nic nie daje a Ci już z Star Wars wyskakują...
          • avatar
           miedzianek
           0
           Niech zrobia,wtedy pogadamy. Wiekszosc to tylko pomysly
           • avatar
            wildthink
            0
            Ktoś musi wymyślać nawet najbardziej bzdurne gadżety, żeby potem z tego chaosu wyłowić coś wartościowego. Jak wszyscy będą pracować nad przyziemnymi i nudnymi rzeczami to jak ma się dokonać postęp.
            Gdybyś 40-50 lat temu powiedział że będzie takie urządzenie niewielkie, mieszczące się w kieszeni na którym można będzie obejrzeć kolorowy film, rozmawiać prawie z każdego miejsca na ziemi bez kabla, łączyć się z "globalną siecią" (jak wytłumaczyć pojęcie internetu) z mnóstwem informacji dostępnych od reki, będzie rozrywka w postacie gier (znowu gra komputerowa - abstrakcja dla człowieka sprzed 50 lat) to by cię wyśmiali. I co mija 50 lat i masz smartfona w kieszeni. Z tym będzie podobnie. Coś się przyjmie, coś wyląduje w koszu.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Piett: The Emperor commands you make contact with him.
             VADER: Move the ship out of the asteroid field so that we can send a clear transmission

             Będzie jak w Star Wars... zwłaszcza, że większość aut na polskich drogach jest gorszej jakości niż Sokół Millenium :P