Technologie i Firma

Problemy polskich przedsiębiorców

przeczytasz w 1 min.

Wysokie podatki, ZUS, problemy z konkurencją, trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników to najczęstsze problemy polskich przedsiębiorców.

msphomepl

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie home.pl, wśród właścicieli i dyrektorów firm z sektora MSP, polscy przedsiębiorcy borykają się z licznymi trudnościami. Najczęściej wymienianym problemem są wysokie podatki oraz składki do ZUS-u, na które narzekało aż 61% ankietowanych.

Wśród innych wymienianych trudności, respondenci wskazywali na nieintuicyjne prawodawstwo i sprzeczne procedury (48%), wysokie koszty stałe prowadzenia działalności (38%), ceny niezbędnych produktów (17%), problemy z dostawami (14%), nieprzyjaznych urzędników (13%) oraz problemy z otrzymaniem dofinansowania działalności (2%) i korupcję (0,3%).

30% ankietowanych wskazało na problemy wynikające z przewagi konkurencji, a 17% na trudności z dostosowaniem się do stale zmieniającej się sytuacji na rynku. Przedsiębiorcy z sektora MSP narzekają także na nierzetelnych klientów (22%), którzy mają zbyt wysokie wymagania (8%) oraz ciepią na ograniczenia finansowe (4%).

Dużym problemem jest także rekrutacja wykwalifikowanej kadry pracowniczej, na co uwagę zwróciło aż 37% respondentów. 13% ankietowanych, jako poważny problem, podało także trudności związane z zapewnieniem odpowiednich szkoleń swoim pracownikom, co może sugerować, że sprawnie działająca i zarządzana firma potrafi najczęściej zadbać o kwalifikacje swojej kadry.

Odpowiedzią na problemy przedsiębiorców mogą być nowoczesne technologie. Odpowiednie oprogramowanie oraz rozwiązania informatyczne, dostosowane do profilu prowadzonej działalności, mogą skrócić przepływ informacji wewnątrz firmy oraz ułatwić zarządzanie zespołem.

W badaniu przeprowadzonym w dniach 15-27 kwietnia oraz 5-8 maja 20015 roku, wzięło udział 1086 właścicieli, dyrektorów oraz osób odpowiedzialnych za prowadzenie działalności firm z sektora MSP. Respondenci reprezentowali między innymi branże: samochodową, przetwórstwa przemysłowego, budowlaną, finansową, transportową, gastronomiczną oraz hotelarską.

Źródło: home.pl

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  stalkerpl
  11
  ten cały system bananowej republiki już niedługo runie, 5mln ludzi wyjechało, coraz wiecej emerytów i kto bedzie wykladał kase skoru teraz ZUS tonie w długach, brak jakichkolwiek konkretnych reform, tylko obiecanki, konkurencja szczególnie zagraniczna nie śpi, wszystko runie już niedługo, kłamać można ale nie cały czas
  • avatar
   PL_SBX
   7
   Mój kraj, taki piękny.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Dobrze, szkoda tylko że w większości przypadków wszystko jest rozkradane i w naszym państwie prezes dostaje 10x więcej za 10x lżejszą robotę a jak się nie podoba to na pewno znajdzie się inny robol chętny pracować za minimalną krajową.
    • avatar
     grzech7
     0
     Tak to jest gdy złodzieje! i zdrajcy! rządzą Polskim Narodem. Polska tylko na papierze! pamietacie?
     • avatar
      Lukasr29
      -1
      oraz 5-8 maja 20015 roku....
      no to trochę jeszcze ten kram potrwa...:)
      • avatar
       projectdarkstar
       0
       Art o rzeczach oczywistych dla każdego kto kiedykolwiek parał się biznesem