Ciekawostki

Honda stawia na roboty „dla ludzi” [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Podczas targów CES 2018 firma Honda zamierza pochwalić się nowymi robotami z serii 3E, czyli stworzonych do współpracy z ludźmi.

Aktualizacja, 10 stycznia 2018: Zgodnie z zapowiedziami na targach CES 2018 firma Honda ujawniła szczegóły na temat swoich robotów stworzonych po to, by towarzyszyć nam na co dzień. Aktualnie wszystkie cztery maszyny składające się na serię 3E to prototypy, ale Japończycy są przekonani, że je stworzą. Co więc powstanie?

Przede wszystkim 3E-A18 – robot, który ma poprawiać samopoczucie i pomagać ludziom na przykład na lotniskach czy w centrach handlowych. Honda zapowiada, że będzie on rozumiał potrzeby ludzi i będzie w stanie na nie odpowiadać. Co ciekawe, zamiast zimnego metalu jego obudowę będzie stanowić „miękka, giętka skóra”, a na froncie pojawi się „twarz o bogatej ekspresji”.

Honda 3E-A18

Następny w kolejce jest 3E-B18 o zwartej konstrukcji, przystosowany do pracy wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Będzie mógł transportować delikatne przedmioty, a nawet ludzi. Do podobnych celów został stworzony 3E-C18, którego dodatkowym atutem będzie sztuczna inteligencja, pozwalająca mu efektywnie pracować w trybie autonomicznym.

Honda 3E-B18 i 3E-C18

Wreszcie, jest też 3E-D18 – samokierujący się robot terenowy ze sztuczną inteligencją, zaprojektowany z myślą o pomaganiu ludziom w wielu różnych zadaniach: od rolnictwa, po ratownictwo. Będzie wyposażony w istniejące już podwozie ATV Hondy, napęd na cztery koła oraz bezpowietrzne, niemal niezniszczalne opony.

Honda 3E-D18

News, 8 grudnia 2017: Jak powinien wyglądać robot? Zdania na ten temat są podzielone – jedni na przykład twierdzą, że humanoidy to najlepsza opcja, inni że maszyny powinny być tak różne od ludzi jak to tylko możliwe. Większość zgodzi się jednak pewnie, że w dużej mierze warstwa estetyczna powinna być dostosowana do konkretnego zastosowania. Honda uważa, że przynajmniej te roboty, które będą współdziałać z człowiekiem powinny wyglądać sympatycznie, żeby nie powiedzieć uroczo.

Japoński gigant wierzy, że w przyszłości roboty będą odgrywać bardzo ważną rolę. Nie tylko uwolnią ludzi od ciężkiej pracy, ale też będą im towarzyszyć na co dzień. Najbardziej znaną konstrukcją Hondy jest jej wielofunkcyjny asystent – humanoid o nazwie Asimo z zawsze uśmiechniętą twarzą. Wkrótce dołączą do niego kolejne.

Honda rozwija rozmaite koncepcje – twierdzi bowiem, że roboty w przyszłości pomogą ludziom w transporcie czy też będą opiekowały się nimi na starość lub w chorobie. Będą też mogły pełnić funkcję terapeutyczną. Podczas przyszłorocznej edycji targów CES zaprezentowane zostaną cztery nowe urządzenia z serii 3E (Empower, Experience, Empathy): towarzysz 3E-A18 o „bogatej mimice” oraz jeżdżące 3E-B18, 3E-C18 i 3E-D18. Zobaczcie, jak wyglądają:

Źródło: The Verge

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jarekzon
  3
  Oglądałem ostatnio program o restauracji w Tokyo obsługiwanej przez roboty. Musieli ją zamknąć :), bo nie nadążali z naprawami blaszaków.
  • avatar
   baca130
   0
   A gdzie jest Wall-e?