Karty graficzne

Huawei podbiera inżynierów Nvidii i... przygotowuje swoją kartę graficzną

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

Firma Huawei wejdzie na rynek kart graficznych? Choć trudno w to uwierzyć, taki scenariusz wydaje się całkiem prawdopodobny – w sieci pojawiły się wiarygodne przecieki, które wskazują, że na rynku GPU pojawi się czwarty gracz. Nie będą to jednak takie karty, o jakich myślicie.

Huawei planuje wejść na rynek kart graficznych

Nowe informacje o planach chińskiego giganta opublikowali redaktorzy koreańskiego serwisu The Elec – według przecieków z branżowych źródeł, Huawei planuje w tym roku mocno rozbudować dział Cloud and AI Business Group.

Producent podobno już rozpoczął pozyskiwanie inżynierów z firmy Nvidia, a więc jednego z głównych graczy na rynku GPU. Zespół miałby pracować nad nowym układem graficznym – nie byłaby to jednak zwykła karta graficzna, jaką można zamontować w komputerach do grania, ale akcelerator obliczeniowy dla serwerów.

Warto zauważyć, że nie byłby to pierwszy chip firmy Huawei dla serwerów. W 2019 roku producent zaprezentował układ Ascend 910, a więc najwydajniejszy na świecie procesor do wspomagania sztucznej inteligencji (AI). Z kolei na początku 2020 roku pojawił się Kunpeng 920 - 64-rdzeniowy procesor ARM, który znalazł zastosowanie w serwerach obsługujących duże zbiory danych.

Huawei będzie konkurować z firmami Nvidia, AMD i Intel

Chiński gigant skupia się nie tylko na rynku urządzeń konsumenckich, a więc smartfonach, smartwatchach i laptopach, ale też na segmencie profesjonalnym, który odgrywa coraz większe znaczenie w naszym życiu i przy okazji przynosi coraz większe zyski. Dobrym przykładem jest tutaj sieć 5G, gdzie Huawei przecież jest jednym z liderów rynku.

W przypadku kart graficznych osiągnięcie sukcesu może być trudniejsze. Warto bowiem zauważyć, że rynek akceleratorów obliczeniowych jest zdominowany przez bardziej doświadczonych graczy - jeżeli Huawei rzeczywiście wypuści swoją konstrukcję, będzie musiał konkurować z firmami Nvidia i AMD (a wkrótce dołączy tutaj także Intel ze swoimi układami Xe).

Źródło: The Elec

Warto przeczytać również:

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Agresor
  Trochę się boję, ale oczywiście trzymam kciuki. Natomiast bardziej liczę na spadek cen on obecnych producentów.
  6
 • avatar
  Aquagen
  Nvidia -> zieloni, AMD -> czerwoni, Intel -> niebiescy.
  Dla Huawei'a zabrakło już barwy podstawowej (addytywnej), no chyba że pójdą w mieszanie subtraktywne i przyjmą dla siebie barwę żółtą, co byłoby trochę politycznie niepoprawne.
  5
 • avatar
  Ghola
  Ciekawe czy także bedą gromadzić dane na Serwerach w Chinach w co gramy :D
  1
 • avatar
  Kapitan Nocz
  No cóż Chiny po latach dziadowania, katorżniczą pracą dorobiły się obecnie statusu potęgi gospodarczej, która produkuje już wszystko. Głównie z kradzionych patentów, no ale widać światełko w tunelu, ich ostatni hit eksportowy w pełni autorski, ma już miliony użytkowników na całym świecie :) Go Go Chiny!! Krzyczą co bardziej rozgarnięci. Widać jeszcze nie do wszystkich dotarło co to za państwo i jakie będą skutki przejęcia pałeczki lidera gospodarczego świata.
 • avatar
  Adelar
  Nie wiem jak będzie z tymi kartami graficznymi, ale co do sieci 5G to raczej akurat szwedzki Ericsson posiada najnowocześniejsze rozwiązania i jest liderem tej technologii. Huawei jest póki co wciąż na drugim miejscu (choć to zaszczytne miejsce podium).
 • avatar
  maziarzek
  i tak będzie lepsza od syfu od amd
 • avatar
  bleblebIe
  Przecież to są starzy ludzie z czasów Rivy TNT którzy już dawno nie pracują dla NVIDII więc o jakim podbieraniu pracowników drogi autorze bredzisz?
 • avatar
  xfire25
  zrobią słabe karty i zapłacą krocie paru firmom by zrobili ekskluziwy pod ich gpu ...