Akcesoria

IBM a przełom w dziedzinie akumulatorów

przeczytasz w 1 min.

Trzy dni temu koncern IBM ogłosił, że pracuje nad stworzeniem odnawialnych baterii nowej generacji, zdolnych do akumulacji 10 krotnie większej ilości energii niż obecnie dostępne litowo-jonowe akumulatorki.

Wg producenta zdolne by były do zasilania samochodów w energię potrzebną do jazdy.

IBM ogłosiło, że zamierza przedyskutować swoją pracę nad bateriami na konferencji Almaden Institute 2009, która ma się odbyć 26-27 sierpnia tego roku w IBM Almaden Research Center w San Jose.

- Technologie składowania wysokiej gęstości/skumulowaniu, oraz dającej się zmierzyć skalowalnej energii, wyłaniają się jako najwspanialsza zmiana dla nowej ery źródeł odnawialnej energii - powiedział Sharon Nunes z organizacji IBM-a "Big Green Innovations", w swoim wystąpieniu. - Dziś znaczna większość światowej ropy jest spalana przy transporcie. Źródła energii, takie jak energia pozyskiwana z wiatru czy słońca, nie przestają się zmieniać i cechują się pewną sezonowością. Wierzymy, że rozwiązanie tego problemu może leżeć w wynalezieniu wydajnej i taniej sieci składowania energii - dodał.

Specjaliści twierdzą, że wytworzenie akumulatorów zdolnych do przechowywania w sposób trwały i tani energii jest kluczowe dla przyszłości energetyki. Problem z odnawialnymi źródłami jest bowiem taki, że nie generują energii non-stop, ale tylko przez pewien okres czasu. Kwestia tyczy się tego, że przy obecnym korzystaniu z tych źródeł istnieje znaczna utrata niewykorzystanej energii. Dlatego te prace są tak ważne.

W kwietniu MIT doniósł, że stworzyli ogniwa przy użyciu nanotechnologii oraz genetycznie wytworzonych (rzekomo nieszkodliwych dla ludzi) wirusów, w zastosowaniu litowo-jonowej podstawy. Ponoć dzięki temu uzyskali w testach laboratoryjnych obiecujące wyniki. Objawiło się to brakiem spadku pojemności baterii nawet przy 100 naładowaniu i rozładowaniu.

Wyścig o uzyskanie przewagi na rynku akumulatorków trwa. Czy IBM okaże się najbardziej innowacyjny? Zobaczymy wkrótce,

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  assistant
  0
  Jak mają być dobre, nie wybuchać i mieć możliwość ładowania 1000o razy to jestem za.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   No jak nie nie będą niebezpieczne no gitara jestem ZA.
   • avatar
    nervik
    0
    To czy nie będą wybuchać okaże się pewnie za kilka lat.:)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Nie ufajcie IBM (chodzi o wirusy).
     IBM produkowało dla obozów koncentracyjnych w czasie II Wojny Światowej karty do zliczania więźniów w obozach. Mój dziadek był zliczany przez system IBM. Mimo, iż są teraz inne czasy i realia, to niby dlaczego IBM nie miałby ponownie działać przeciwko ludziom? hm? Skoro wtedy mógł, teraz też może. Korporacje nic nie obchodzą jednostki, takie jak my.
     • avatar
      studencikus
      0
      powinni zrobic egzamin na uzytkowanie neta , taki psychologiczny test, cos jak na motorniczego czy test na prawko... i nie dawac kompa 10 latka lub innym dziwnym ludzia... wiadomo : wolnosc i swoboda - ale najlepiej ta kontrolowana :P
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       buahahah padłem.... IBM w tej całej swojej paskudności robi najsolidniejszy sprzęt na świecie i przekonałem się o tym wiele razy