Procesory

IBM pomoże ARM osiągnąć 14 nanometrów

przeczytasz w 1 min.

Legenda rynku komputerów oraz ARM podjęły decyzję o współpracy, której efektem będzie przeniesienie produkcji procesorów ARM do niższych procesów produkcyjnych, z 14 nanometrami włącznie.

Produkcja procesorów ARM w technologii 20- i 14-nanometrowej pozwoli na zmniejszenie poboru mocy przez układy, oraz ilości wydzielanego przez nie ciepła. Pozwolić to na jeszcze większą miniaturyzację urządzeń i  zwiększenie ich przydatności w mobilnych zastosowaniach. Oczywiście wraz ze zmniejszonym poborem mocy układów obliczeniowych idzie rosnący pobór mocy przez wprowadzanie większych i jaśniejszych ekranów. Tak więc po przełożeniu słów speców od marketingu, otrzymujemy nieco brzydszą rzeczywistość.

Warto przeczytać:
IBM i Samsung opracują nowe technologie

Po podpisaniu umowy, zapewne korzystnej dla obu firm, każda ze stron wypowiadała się w samych superlatywach o drugiej firmie. Michael Cadigan z IBM powiedział że ARM już w chwili obecnej jest liderem na rynku układów dla urządzeń mobilnych, a dalsza współpraca ma przynieść tylko umocnienie tej pozycji na rynku. Simon Segars z ARM ogłosił, że umowa z IBM pozwoli na sprostanie wymogom klientów, którzy domagają się najwyższej jakości i wydajności.

Samo podpisanie umowy nie jest niespodzianką, gdyż obie firmy pracowały wcześniej już przy opracowywaniu układów wykonanych w 32 i 28 nm procesach technologicznych.


 

Źródło: IBM, TCM

Polecamy artykuły:  
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

 

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  poprostujakub
  0
  Jaki interes ma w tym IBM, że ciągnie do góry wszystkich wokół?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Juz to widze jak Cortex-A15 bedzie 15 razy szybszy od ARM11.
   • avatar
    Gasek
    0
    No i w końcu będzie crysis na smartfonie..
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     i tak do najszybszych CPU do desktop PCetków to te ARMy sie nie zbliżają.