Procesory

Intel Haswell-Y i Broadwell-Y: porównanie poboru mocy oraz wielkości procesorów

przeczytasz w 1 min.

Koncern z Santa Clara ujawnia kolejne szczegóły na temat swoich nowych procesorów.

Intel Broadwell procesor prezentacja IDF 2013

Wszystko na to wskazuje, że w przyszłym roku zadebiutują procesory Intel Core 5-tej generacji "Broadwell", które będą bazować na obecnej mikroarchitekturze Haswell, ale zostaną wykonane już w niższym, 14-nanometrowym procesie technologicznym. Oznacza to zatem, że głównie powinniśmy się po nich spodziewać jeszcze niższego poboru mocy względem obecnych modeli Core 4-tej generacji "Haswell" – według wcześniejszych zapowiedzi producenta, ma się on zmniejszyć nawet o 30%.

Informacje te w praktyce potwierdził Kirk Skaugen, wiceprezes i dyrektor generalny PC Client Group w firmie Intel, który podczas targów IDF 2013 w San Francisco porównał pobór energii elektrycznej dwóch laptopów z uruchomionym benchmarkiem renderowania Cinebench R11.5 – pierwszy z nich został wyposażony w 4-wątkowy układ Haswell, a drugi w 4-wątkowy Broadwell (w obydwóch przypadkach były to wersje energooszczędne z serii Y)

Intel Haswell-Y vs Broadwell-Y procesor pobór mocy Cinebench R11.5 IDF 2013

Obciążony Haswell-Y pobierał około 6,8 W mocy, natomiast Broadwell-Y już tylko 4,9 W mocy – różnica wynosiła tutaj około 28%, a więc była porównywalna do zapewnień producenta.

Intel Haswell-Y vs Broadwell-Y procesor porównanie wielkości IDF 2013
Po lewej procesor Intel Haswell-Y, a po prawej procesor Intel Broadwell-Y

Na uwagę zasługuje również fizyczne porównanie obydwóch procesorów – nowszy jest nieznacznie mniejszy, co jest zasługą nie tylko zmniejszenia samego procesora, ale również płytki drukowanej. Co ciekawe, producent deklaruje zgodność styków w obydwóch generacjach.

Źródło: ComputerBase

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  davidoff
  2
  UNMERKLIŚ !
  • avatar
   XeonX
   0
   Ciekawe z jakiego powodu mają dwa kawałki krzemu zamiast wszystko w jednym.
   • avatar
    Danketch
    0
    Facet trzymający oba procesory w paluchach pokazuje je tak, że ten który jest mniejszy wydaje się być jeszcze mniejszy przez to że jest ciut dalej od widza niż ten po lewej. Ot taka zabawa perspektywą...
    • avatar
     mjwhite
     0
     "zmniejszenia samego procesora"

     za to układ graficzny sporo wzrósł, chyba amd odda następny kawałek tortu.