Chłodzenie

IDF: Intel prezentuje procesory Sandy Bridge-E

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
40 komentarzy Dyskutuj z nami

Intel na konferencji IDF zademonstrował komputer, w którym działał 6-rdzeniowy/12-wątkowy procesor Sandy Bridge-E oraz płyta główna z podstawką LGA 2011.

Najnowsze, nieoficjalne informacje o procesorach Intel Sandy Bridge-E wskazują, iż ich premiera nastąpi 15 listopada bieżącego roku, a więc już za dwa miesiące. Okazuje się jednak, że Intel już ma gotowe pierwsze egzemplarze układów i zaprezentował je na odbywającej się właśnie w San Francisco konferencji IDF (Intel Developer Forum) 2011.

Prezentacja procesora Sandy Bridge-E odbyła się w specjalnie przygotowanym do tego celu komputerze. Warto jednak zaznaczyć, że nie wiadomo jaki dokładnie model procesora zaprezentował Intel, ale na podstawie ilości rdzeni i wątków można wnioskować, iż był to 6-rdzeniowy/12-wątkowy Core i7 3930K lub Core i7 3960X.
 

komputer na konferencji IDF 2011 z procesorem Intel Sandy Bridge-E i płytą główną Intel DX79SI

Na stoisku Intela pojawiła się również płyta główna DX79SI, a więc flagowa konstrukcja tego producenta z podstawką LGA 2011. Tuż obok gniazda na procesor znalazła się chłodzona, 8-fazowa sekcja zasilania oraz osiem banków pamięci DDR3. Dla kart rozszerzeń udostępniono trzy złącza PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 oraz jeden PCI. Nie zabrakło również przycisków szybkiego dostępu do włączania i restartowania komputera, kilku gniazd SATA II 3 Gb/s i SATA 6 Gb/s oraz... charakterystycznego logo płyt głównych Intela w postaci ludzkiej czaszki.
 

płyta główna Intel DX79SI z podstawką LGA 2011

Zaciekawienie wzbudził również kompaktowy zestaw chłodzenia cieczą, który był już nieoficjalnie zapowiadany jakiś czas temu i będzie dodawany z flagowymi procesorami Intela. Co prawda jeszcze nie wiadomo kto się zajął jego produkcją (prawdopodobnie jest to Asetek), ale wiadomo, iż nosi ono oznaczenie Intel RST2011LC. Można zatem podejrzewać, iż gigant z Santa Clara planuje zareklamować swoje nowe produkty dużym potencjałem podkręcania. Już na konferencji IDF udało się zwiększyć taktowanie układu do 4,72 GHz, podczas gdy jego temperatura zwiększyła się zaledwie o 7 – 8 stopni Celsjusza. Czekamy zatem na pierwsze rekordy z wykorzystaniem ciekłego azotu lub helu ;)
 

kompaktowy zestaw chłodzenia cieczą Intel RST2011LC dla procesoróe Intel Sandy Bridge-E


Nie obyło się również bez zaprezentowania możliwości przyszłego procesora Sandy Bridge-E, a zostały one przedstawione w aplikacji Sony Vegas podczas montowaniu przykładowego klipu wideo. Niestety nie są znane jakiekolwiek rezultaty, które można by porównać z innymi procesorami.
 

prezentacja możliwości 6-rdzeniowego/12-wątkowego procesora Intel Sandy Bridge-E

 

Więcej o procesorach Intel Sandy Bridge-E:

Źródło: lab501.ro

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  już widzę jak daleko w tyle będzie AMD
 • avatar
  Konto usunięte
  AMD sobie nagrabiło tymi opóźnieniami. Jednak jedynym ratunkiem dla AMD może być duży potencjał OC. Tak czy siak SB-E nie zagraża bezpośrednio AMD, bo to trochę inna półka cenowa, nie wiem kto pakowałby się w LGA 2011 w komputerze domowym, tam dopiero konkurencją będzie Ivy Bridge, więc jak buldożery będą lepsze od SB to AMD ma czas na odzyskanie kawałka rynku do premiery IB.
 • avatar
  Konto usunięte
  tak "do pszodu" stary nie kompromituj sie...
 • avatar
  Konto usunięte
  eryk rzekłbym: nie bądź taki "do pszodu" bo Ci z tyłu zabraknie :E.
  A co do newsa ciekawy i czy mi się wydaje, czy na płycie głównej nie są jeszcze wlutowane wszystkie gniazda SATA
 • avatar
  Konto usunięte
  Czy tylko mi się wydaje że AMD stoi w miejscu?
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja szczerze liczę bardziej na AMD w tym wyścigu(może i fanboy`em jestem). Teraz jak widać za intelem przemawia wydajność a za amd cena. Niestety trudno odłożyć dla szarego Kowalskiego na super wydajny proc od intela, tym bardziej, jeśli Kowalski jest na garnuszku mamusi. Profesjonaliści, entuzjaści, bogatsi-oni kupują proce intela w górnej półki. Nie napiszę oczywiście, że amd nie ma lepszych, wydajniejszych produktów, niż te o najniższej cenie, ale nie z nich słynie amd. Tyle mojego zdania. Liczę także na szybszą premierę buldożera, wtedy inne produkty tegoż producenta potanieją. Dawać go tu!
 • avatar
  Lightning
  Dobrze widzę? W tym komputerze jest GTX 480? ;)
 • avatar
  mICh@eL
  Brawo regist :)

  > "Zaciekawienie wzbudził również kompaktowy zestaw chłodzenia cieczą, który był już nieoficjalnie zapowiadany jakiś czas temu i będzie dodawany z flagowymi procesorami Intela."

  Problem w tym, że Intel zapowiedział chłodzenie, ale jako osobny produkt, a nie jako cooler do BOX'ów :P
 • avatar
  Konto usunięte
  a kiedy obsługa DDR4?
 • avatar
  jeomax.co.uk
  "Można zatem podejrzewać, iż gigant z Santa Clara planuje zareklamować swoje nowe produkty dużym potencjałem podkręcania"

  Kupa prawda, chodzi po prostu o to, ze nowa, 4-kanalowa konstrukcja pamieci wymogla zastosowanie minimalnych rozmiarow bloku na procesor. Typowe chlodzenie moze sie nie zmiescic, nie mowiac juz o calej masie istniejacych niereferentow pod inne podstawki ;)
 • avatar
  Myślę, że większość obecnych coolerów powinna się zmieścić z niższymi modułami pamięci. Teraz coolery są tak projektowane, że dopiero od tych 35 - 40 mm wysokości są rozległe, a niżej są bardziej "skupione".
 • avatar
  Konto usunięte
  DDR 4 najwczesniej za 2 lata słyszalem tak ;) jak nie pozniej ..
 • avatar
  Konto usunięte
  Pewnie premiera sandy bridge-e zostanie przesunięta :D
 • avatar
  Konto usunięte
  INTEL i NVIDIA dwa bratanki :D Hmm ciekawe czemu nie dali karty amd ?? nie będą robić reklamy konkurentowi hehe
 • avatar
  Marucins
  Panowie. Gdzie są materiały wideo tych nowych zabawek od Intela!?