RTV

Igrzyska w Rio bez transmisji w 4K

przeczytasz w 1 min.

Wydawać by się mogło, że bez ultra wysokich rozdzielczości nie może odbyć się transmisja ogromnego na skalę światową wydarzenia. A jednak.

Rio 2016

Wydawać by się mogło, że 4K lub Ultra HD to teraz rozdzielczości, bez których nie może odbyć się transmisja ogromnego na skalę światową wydarzenia. Tymczasem okazuje się, że tegoroczne Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro nie będą w żadnej formie transmitowane w ultrawysokiej rozdzielczości.

Dlaczego? Dyrektor technologiczny tego wydarzenia, Sotiris Salamouris, przyznał, że relacje telewizyjne były planowane już od 2009 roku, kiedy to niewiele osób przypuszczało, że 4K może zyskać większą popularność. Ponadto, według niego nadal o ogromnej popularności nie może być mowy.

„4K tak naprawdę dzisiaj nie ma i mamy pewne wątpliwości, czy wejdzie w ciągu kilku najbliższych lat” – powiedział Salamouris. Grek dodał, że według niego większość nadawców krajowych nie dysponuje odpowiednimi możliwościami technicznymi, a konwersja z 4K do HD byłaby nie tylko bez sensu, ale też mogłaby być problematyczna.

Co ciekawe, choć transmisji w 4K z Rio nie będzie, podczas tej imprezy odbędą się testy technologii Super Hi-Vision, a więc UHD 8K. Zajmie się nimi japoński nadawca NHK. 

Igrzyska Olimpijskie w Rio odbędą się w dniach 5 – 21 sierpnia 2016 roku.

Źródło: SATKurier

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  23
  piotreeeeek !! 4k nie dajo :(
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   Masakra. 90-95% programów w TV nie mam w Full HD, a tutaj mi ktoś o 4k pisze :D.
   • avatar
    kristof080
    2
    No i dlatego na 4k trzeba poczekac nastepne co najmniej 10 lat. A na komputerach, to na razie ciekawostka dla majetnych ludzi. Bo po co mam kupowac telewizor 4k? Ogladac technologiczne dema?
    • avatar
     darek79r19
     1
     Myślałem, że nikt nie przebije głupich komentarzy z onetu, ale wam sie udało :) brawo :)
     • avatar
      kakagonzalez
      1
      Jest gdzieś w ogóle informacja nt. bitrate naszych stacji telewizyjnych??
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       Chłopak się pochlasta :) Będzie paćka i nie ostra grafika hue hue.
       • avatar
        kot-kreskowy
        0
        Greg to imię a narodowość pisze się Grek
        • avatar
         kakagonzalez
         0
         "Co ciekawe, choć transmisji w 4K z Rio nie będzie, podczas tej imprezy odbędą się testy technologii Super Hi-Vision, a więc UHD 8K. Zajmie się nimi japoński nadawca NHK. "
         O ile pamiętam, to NHK testowało 8K już na Letniech Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. co prawda tylko ceremonie otwarcia i zamknięcia, ale testowali :)