Oprogramowanie

Immersive Explorer: pobierz menadżera plików wzorowanego na interfejsie Metro UI (download)

przeczytasz w 2 min.

Metro jako menadżer plików? Tak to możliwe

Interfejs Metro UI w systemie Windows 8 jest swoistą kością niezgody, jedni go krytykują inni, zaś twierdzą, że po dłuższej styczności daje się do niego przyzwyczaić. Kafelki nie zapewniają jednak kompletnego środowiska, brakuje bowiem w nim menadżera plików. Dlatego powstał Immersive Explorer.

System Windows 8 domyślnie nie zawiera wbudowanego menadżera plików w stylu Metro UI. Maniakom kafelek zostało więc korzystanie ze standardowego narzędzia dostarczonego przez Microsoft, które niewiele różni się od tych znanych z Windows Vista i 7.

Aby wyjść na przeciw pojawiającemu się "trendowi" Metra, który dotknął już nawet mobilnego Androida, przygotowano specjalną aplikację. Jej autorem jest Julien Manici, który przygotował menadżer plików nazwany Immersive Explorer.

immersive explorer windows 8 interfejs metro ui

Aplikacja nie jest w rzeczywistości projektem wykorzystującym elementy kafelkowego interfejsu, nie jest też programem Metro, jest jedynie wzorowana na nim, tak aby w maksymalny sposób przypominała ona natywną aplikację Metro. Dlatego też wspomniany menadżer plików można, oprócz Windows 8, zainstalować także na starszej odsłonie systemu - Windows 7.

immersive explorer menadżer plików w stylu metro ui wygląd

Zadaniem aplikacji jest dostarczenie użytkownikom maksymalnej ilości przydatnych funkcji. Kładzie ona nacisk na prezentowanie wszelkiej maści treści we własnym oknie, co odróżnia ją od innych menadżerów plików.

Dla przykładu aby przejrzeć właściwości danego pliku w domyślnym menadżerze wyświetla nam się dodatkowe okno, przeglądając zdjęcie, uruchamia się dodatkowa aplikacja. W Immersive Explorer wszystkich tych czynności dokonamy w jednym oknie aplikacji głównej.

immersive explorer menadżer plików w stylu metro właściwości

Trzeba przyznać, że Immersive Explorer działa całkiem efektownie, dobrze dopasowuje się do stylu Metro UI mimo, iż nie jest aplikacją z tego interfejsu. Menadżer plików został przygotowany jako aplikacja Win32 napisana z użyciem platformy .net oraz WPF dlatego też nie wykorzystamy jej na systemie Windows 8 RT (ARM), gdyż nie bazuje ona na WinRT.

Mimo wszystko można z niej skorzystać nawet na tabletach, jednakże wyłącznie takich z procesorami x86 i system Windows. Aplikacja dla lepszego komfortu obsługuje sprzętową akcelerację GPU.

Obecna wersja aplikacji 0.1 jest wciąż w fazie rozwojowej, jednak jej twórca zapewnia, że działa stabilnie i dzięki wbudowanemu modułowi aktualizacji będą pojawiamy się w niej nowe funkcje.

Wymagania systemowe :

 • Windows 7 lub Windows 8
 • Procesor Core 2 Duo lub lepszy (aplikacja będzie w przyszłości zoptymalizowana pod kątem płynnego działania na CPU jak: Intel Atom lub AMD Fusion)
 • 1 GB pamięci operacyjnej RAM
 • Biblioteki .NET Framework 4 muszą być zainstalowane (są domyślnie w systemie Windows 8, ale nie ma ich w Windows 7)

immersive explorer pobierz download
Pobierz menadżer plików Immersive Explorer

Kafelkowy menadżer plików? Jesteście zainteresowani?


Więcej o Windows 8:

Źródło: Neowin, julien-manici, Windows8core

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  agnus
  2
  Aż się boję myśleć jak będzie wyglądał Total Commander dla Win8.
  • avatar
   RexRX
   1
   Tablety tak, smartfony tak, PC NIE.
   Metro dla 2 pierwszych a dla ostatniego NIE.
   • avatar
    ghoulas
    0
    Wymagania 1GB pamieci dla managera plików? O.o No nie powiem że pojechali po bandzie.
    • avatar
     usuniety_ea0769b7b0c8
     -1
     Dość fajne, ale jednak mnie to nie zachwyca.
     • avatar
      off_line
      -3
      Nie ma domyślnie menadżera plików, kolejny minus.
      • avatar
       4estR
       0
       Na tablety jak najbardziej, ale nie na PC.
       • avatar
        kitin
        0
        Dokładnie - Metro UI dobrze sprawuje się na ekranach dotykowych, ale na PC sobie tego nie wyobrażam.. BTW, na Xbox'ie też po wejściu łatki, która upgrade'owała do wyglądu Metro UI, nie było wiele pozytywnych opinii na temat nowego wyglądu dash'a. Po prostu stary dashboard był lepszy..
        • avatar
         phillosoff
         0
         A ja porzuciłem ostatnio betę Windows 8. Korzystałbym nadal, ale komputer szlag trafił, a na mojej obecnej konfiguracji nie dało rady. Tak więc powrót do XP ;(