Procesory

Brian Krzanich nowym CEO Intela od 16 maja, zastąpi Paula Otelliniego

przeczytasz w 2 min.

Brian Krzanich jest związany z firmą Intel od 31 lat. Na stanowisko CEO Intela został mianowany przez zarząd.

intel nowy ceo prezes brian krzanich zdjęcie

Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o planowanym odejściu obecnego prezesa Intela - Paula Otelliniego z firmy. Wówczas CEO wspomniał o swoim przejściu na emeryturę w okolicach maja 2013 roku, a w tym czasie mieliśmy też poznać nazwisko jego następcy. Jak się okazuje, następcą Otelliniego został ogłoszony Brian Krzanich, dotychczasowy dyrektor ds. operacyjnych w firmie Intel.

Zmiana warty w firmie Intel to z pewnością koniec pewnej ery i początek czegoś nowego, przed nowym prezesem i dyrektorem generalnym (CEO) z pewnością wiele pracy, ale i również sporo nowych wyzwań, których nie podejmował jego poprzednik.

Otellini objął stery w trudnym dla Intela momencie, firma miała problemy z produkcją procesorów, a ówczesne układy Pentium 4 okazały się niezbyt udane, zdołał on jednak wyprowadzić firmę na prostą i sprawić, że udało się jej pokonać wielu rynkowych konkurentów.

intel paul otellini ceo odejście emerytura zdjęcie konferencja
Paul Otellini - ustępujący CEO firmy Intel

Paul Otellini nie odszedł z firmy w trudnym dla niej momencie, a wręcz odwrotnie, odszedł w momencie, kiedy firma notuje sukces za sukcesem, m.in. dla tego coraz częściej jest porównywany do Billa Gatesa, który odszedł z Microsoftu w podobny sposób. Mimo wszystko wciąż obecny prezes Intela zapowiedział, że do czasu powołania swojego następcy będzie starał się przygotować w firmie odpowiedni grunt dla niego. Nieoficjalnie wiadomo, że nowego, szóstego prezesa w firmie czekają spore wyzwania i oczekuje się od niego ekspansji na nowe rynki.

Takiego samego zdania jest też Hector Ruiz, były CEO firmy AMD, który niedawno publicznie udzielił kilku rad przyszłemu prezesowi Intela. Jego zdaniem Intel musi dokonać ekspansji na nowe rynki w tym urządzenia mobilne, gdzie „niebiescy” wyraźnie zaspali. Jest też zdania, że dużym wyzwaniem, ale też szansą jest plan podziału spółki na korporację z wieloma autonomicznymi jednostkami budżetowymi.

brian krzanich nowy ceo prezes intel wygląd zdjęcie

Wracając jednak do głównego tematu, Brian Krzanich został niedawno wybrany przez zarząd Intel Corp. na stanowisko nowego prezesa i dyrektora generalnego CEO. Swoje stanowisko ma objąć dokładnie 16 maja, kiedy swoją rezygnację złoży dotychczasowy szef Intela. Krzanich jest osobą związaną od wielu lat z firmą Intel, obecnie pełni on stanowisko dyrektora ds. operacyjnych. Jego praca w Intelu rozpoczęła się 31 lat temu, kiedy był zatrudniony jako inżynier procesu, kierownik zakładu produkcyjnego, później jako szef zespołu badań, a także jako wiceprezes wykonawczy.

Przed 52-letnim nowym prezesem Intela są wiązane spore oczekiwania. Zdaniem wielu ekspertów ma on doprowadzić do podboju rynku mobilnego smartfonów i tabletów, na którym obecnie niepodzielnie rządzi ARM. Chociaż wiele osób nawet w samej firmie Intel oczekiwało powołania na to stanowisko kogoś z zewnątrz, dotychczas niezwiązanego z firmą, to jednak upatrują w nim osobę zdolną sprostać stawianym mu wymagań.

brian krzanich nowy ceo renee james nowa prezydent intel
Brian Krzanich i Renée James z firmy Intel

Krzanich będzie musiał poradzić sobie ze słabnącą sprzedażą na rynku PC, szukając nowych rynków zbytu lub starając się rozruszać dotychczasowe segmenty rynku. Jest to bardzo ważne, gdyż w ostatnich kwartałach przychody giganta zaskakująco spadły, a zysk netto był aż o 25% niższy niż  w ubiegłym roku. To z całą pewnością do optymistycznych prognostyków nie należy, jednak pozwala sądzić, że przed nowym CEO sporo pracy.

Renee James przyszła prezydent intel wygląd zdjęcie
Renée James 16 maja obejmie stanowisko prezydenta w firmie Intel

Warto dodać, że powołanie Briana Krzanicha zbiegło się w czasie z wyborem przez zarząd Renée James na stanowisko prezydenta firmy Intel. Stanowisko ma objąć również 16 maja, nieoficjalnie mówi się, że obie nominacje są powiązane, gdyż zarówno James, jak i Krzanich, współpracują ze sobą od kilku lat, odnosząc wspólnie sukcesy.

Źródło: Reuters, TechSpot, Intelpressroom, hothardware (foto), itpro (foto), venturebeat (foto)

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  15
  Nic dziwnego, że obroty spadają skoro od czasu Nehalemów przyrost wydajności jest zbyt mały by statystyczny Kowalski zmieniał co chwilę kompa. Ze wszystkich doniesien wynika, że Haswell podtrzyma ten trend. A po co mam kupować 4670K skoro mogę podkręcić 2500k na 4,3 ghz i mieć taką samą wydajność? Ważne jest również, to że procki Intela są drogie a i3 w cenie 500zł to jest śmiech na sali.
  • avatar
   Konto usunięte
   9
   Kawał baby :))
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Moze obnizy ceny procesorow :P
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Może nareszcie nie będzie 4 rdzeniowych procesorów za 500zł bo to śmiech na sali. Nie spominając o tym, że mobilne i7 to także tylko 2 jaja.
     Do tego ceny za i5, nowe podstawki co 2 lata. To już zaszło za daleko.
     • avatar
      jkbrenna
      -1
      A ten Huitz to nie tylko smieszny ale tez zalosny, doprowadzil do bankrupstwa AMS, i jeszcze innym rady daje..ale dziwne jest to ,ze rocznie w AMD wiecej zarabial niz szef Intela....
      • avatar
       Danketch
       -1
       ciekawe czy ten Krzanich coś schrzani w nowej polityce Intela :-)
       • avatar
        jkbrenna
        0
        Jeszcze w tym roku kupia wazna ilosc akcji w AMD i w ciagu 2 lat ARM wykoncza...srodki i mozliwosci ku temu maja...