Procesory

Intel przesuwa premierę 14-nanometrowych procesorów Broadwell na początek 2014 roku

przeczytasz w 1 min.

Nowe procesory zaoferują jeszcze lepszą wydajność i niższy pobór energii elektrycznej.

Intel Broadwell procesor zdjęcie
Porównanie procesorów Intel Haswell (po lewej) i Broadwell (po prawej)

Choć dopiero kilka miesięcy temu zadebiutowały pierwsze procesory Intel Core 4-tej generacji „Haswell”, to producent powoli przygotowuje się do premiery ich następców o nazwie kodowej Broadwell – bazujących na obecnej mikroarchitekturze i wytwarzanych już w 14-nanometrowym procesie technologicznym. Dotychczasowe informacje wskazywały, że ich produkcja i pierwsze dostawy rozpoczną się jeszcze w tym roku, lecz niestety producent musiał zmienić plany i nieco opóźnić ich premierę.

Brian Krzanich, a więc dyrektor generalny firmy Intel, ujawnił, że projektanci mieli pewne problemy z niższym procesem technologicznym i musieli wprowadzić do projektu poprawki.

„Mamy pewność, że problem został rozwiązany, ponieważ wprowadziliśmy poprawki,” powiedział Brian Krzanich. „To się zdarza w takich fazach rozwoju jak ta. Z tego też powodu postanowiliśmy przesunąć premierę o jeden kwartał”.

Modele Broadwell powinny zaoferować jeszcze wyższą wydajność, przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru energii elektrycznej - dzięki temu znajdą one zastosowanie nie tylko w komputerach stacjonarnych i laptopach, ale również tabletach.

Warto również wspomnieć, iż premiera kolejnej generacji układów o nazwie kodowej Skylake (bazującej na nowej mikroarchitekturze i produkowanej w 14 nm) nie została przesunięta i nadal powinna nastąpić pod koniec 2015 lub na początku 2016 roku.

Źródło: CNET, Intel (foto)

Komentarze

43
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  RPRT07
  17
  Nie za szybko? Dopiero co Haswell wyszedł ;)
  • avatar
   Mackoo
   4
   Pod IHS Broadwelli zamiast pasty będą smarkać... nie rozumiem, może i troche większe koszty niosą się z lutowaniem IHS'a ale na pewno odbiło by się to bardzo pozytywnie na sprzedaży, chyba każdy by chciał nie grzejącego się, dobrze kręcącego się, chłodnego procka:)
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Brian Krzanich, a więc dyrektor generalny firmy Intel, - to tak jakby napisać np. Wayne Rooney, a więc piłkarz Manchesteru United - brzmi to średnio, nie wiem czy to nawet jest poprawna składnia. Usuńcie to "a więc" to nie będzie tak kłuć w oczy, a więc więcej czytelników będzie zadowolonych :D

    Te nowe procki będą wymagać nowego socketa ??
    • avatar
     XarduneK
     1
     "Modele Haswell powinny zaoferować jeszcze wyższą wydajność, przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru energii elektrycznej - dzięki temu znajdą one zastosowanie nie tylko w komputerach stacjonarnych i laptopach, ale również tabletach."

     A nie przypadkiem "Broadwell" :P
     • avatar
      eryk1310
      1
      14 nm intela maxwell nvidii bd się działo w 2014 :D
      • avatar
       DrDre
       0
       Czyli premiera broadwellów dla komputerów stacjonarnych będzie w pierwszym kwartale 2014 tak? bo niektóre portale piszą że produkcja rozpocznie się właśnie w pierwszym kwartale 2014 a nie premiera
       • avatar
        orlean
        -1
        Szkoda ale z drugiej strony... nikt im nie depcze po pietach i moga sobie pozwolic na wypuszczenie doszlifowanego produktu.
        • avatar
         kropak
         -1
         Jednym słowem nie ma co się śpieszyć póki 3770K się zestarzeje dużo w intelu musi się zmienić.
         • avatar
          Konto usunięte
          -2
          Krzemałke wykrzyknikałke na zdjęciałke.
          • avatar
           jeomax.co.uk
           -3
           Broadwell przesuniety ? A na zdjeciu to Haswell (po lewej) wyglada na przesuniety ;)
           • avatar
            Szymon331
            -5
            Hm, kto wie, może właśnie na taki 14 mm układ zmienię swój obecny CPU. W 2015 roku o Sandy Bridge nikt już nie będzie pamiętał.
            • avatar
             maciek1o3s
             0
             I co nowa podstawka?

             Tym razem 1149 czy 1145? o.O