Procesory

Intel poprawi procesory Core X "Cascade Lake-X - producenci szykują nowe BIOS-y

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
19 komentarzy Dyskutuj z nami

Niestety, nowe procesory Intela nie wypadły rewelacyjnie. Okazuje się, że producenci wydadzą nowe BIOS-y, które mają poprawić działanie jednostek.

Niedawno mieliśmy okazję przetestować procesor Intel Core i9-10980XE, a więc topowego przedstawiciela serii Core X z nowej generacji „Cascade Lake-X”. Okazuje się, że jednostki te mogą przyspieszyć. Wszystko za sprawą aktualizacji BIOS-u.

Procesory Intel Cascade Lake-X nie imponują wydajnością

Umówmy się, nowa seria procesorów Core X nie wprowadza rewolucji. Producent właściwie tylko zwiększył taktowanie rdzeni, przyspieszył kontroler pamięci i dodał więcej linii PCIe, co przekłada się tylko na niewielki wzrost osiągów względem poprzednich serii Skylake-X i Skylake-X Refresh. To tylko odświeżenie konstrukcji z 2017 roku.

Intel Core i9-10980XE ES

Brak konkretnych zmian w mikroarchitekturze i niewielki przyrost wydajności wpłynęły na odbiór jednostek. Na tle konkurencyjnych modeli AMD Ryzen 3000Ryzen Threadripper 3000, nowe Core X wypadają po prostu blado.

Nowe BIOS-y przyspieszą procesory Intel Cascade Lake-X

Jedną z zalet nowych procesorów jest kompatybilność z obecnymi płytami głównymi X299 – wystarczy tutaj aktualizacja BIOS-u (odpowiednie wersje zostały udostępnione już kilka tygodni temu). Okazuje się, że oprogramowanie nie działało jak należy.

Gigabyte - zapowiedź mikrokodu

Firmy Gigabyte i MSI zapowiedziały, że wkrótce wydadzą nowe BIOS-y z nowym mikrokodem, które poprawią obsługę jednostek Cascade Lake-X. Według zapowiedzi MSI, aktualizacja poprawi ogólną wydajność układów oraz potencjał na podkręcanie.

Jakiego wzrostu wydajności należy się spodziewać? Tego jeszcze nie wiadomo. Na pewno nie należy tutaj oczekiwać rewolucji – nowy mikrokod może dopracować obsługę procesorów, ale nie nadrobi zaległości w starej mikroarchitekturze.

Źródło: Gigabyte, MSI, inf. własna

Warto również zobaczyć:

Komentarze

19
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  I to by było na tyle Intel chyba nie ma nic na swoją obronę .
 • avatar
  To tylko pokazuje, że konkurencja musi być. Bez niej nawet najlepsi przestają przejmować się ludźmi i wciskają im byle co za nie wiadomo ile:)
 • avatar
  Gdzie są teraz te ameby. które na potęgę hejtowały AMD za BIOS do Ryzenów?
 • avatar
  Może by zrobić jakieś małe porównanie na systemie bez wgranych łatek z zabezpieczeniami i tego co pokazano w testach, mnie jako zwykłego wyrobnika domowego raczej nie bardzo obchodzą te wszystkie zabezpieczenia na wymyślne ataki internetowe a za to ciekawi mnie ile mocy obliczeniowej tracą procesory intela na tym?
 • avatar
  Mam nadzieję, że przetestujecie, gdy już będzie nowy mikrokod.
 • avatar
  Czyżby planowali "odłatać" dziury, których dorobili się geniusze pędem po najlepsze osiągi? Czyli spowalniające CPU łatki przestaną być aktywne?
 • avatar
  kiedy ten shit będzie można kupić ?