• benchmark.pl
 • newsy
 • Debiut układów Intel Haswell na targach Computex - modele Broadwell jeszcze w tym roku

Debiut układów Intel Haswell na targach Computex - modele Broadwell jeszcze w tym roku

przeczytasz w 1 min.

Ambitne planu koncernu z Santa Clara na 2013 rok.

Intel Haswell procesory IDF 2012 konferencja

Firma Intel wydaje swoje procesory w krokach TICK-TOCK – pierwszy z nich oznacza wprowadzenie niższego procesu technologicznego, natomiast drugi nowej mikroarchitektury. Wkrótce na rynku ma pojawić się czwarta generacja układów Core o nazwie kodowej Haswell – modele te nadal będą produkowane w 22-nanometrowej litografii, ale zaoferują już całkowicie nową architekturę (będzie to więc krok TOCK).

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że premiera procesorów planowana jest na przełom maja i czerwca bieżącego roku. Serwis DigiTimes opublikował dokładniejsze informacje na ten temat. 2 czerwca ma się odbyć zamknięta konferencja prasowa, na której producent zaprezentuje swoje nowe układy. Szerszej publiczności zostaną one jednak przedstawione dopiero podczas targów Computex 2013 (między 4 a 8 czerwca tego roku) – wtedy też będzie można zobaczyć nowe płyty główne z podstawką LGA 1150. Optymistyczne plany zakładają, że w trzecim kwartale tego roku 14-16% sprzedanych procesorów stanowić będą modele Haswell.

To jednak nie koniec ambitnych planów producenta, bowiem jeszcze w tym roku ma się rozpocząć produkcja piątej generacji układów Core o nazwie kodowej Broadwell. Układy te wytwarzane będą w 14-nanometrowym procesie technologicznym, a do produkcji takich wafli krzemowych dostosowana jest fabryka D1X Fab w Oregonie, Fab 42 w Arizonie oraz Fab 24 w Irlandii. Premiera procesorów Broadwell ma odbyć się dopiero w 2014 roku - nadal będą one jednak kompatybilne z nowym gniazdem LGA 1150.

Intel 14 nm proces technologiczny produkcja układów fabryki Fab plany slajd

Źródło: DigiTimes, Expreview

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  roy80
  2
  Chyba coś się pomyliło autorowi artykułu. Powinno być:
  tick - zmniejszenie procesu technologicznego
  tock - zmiana architektury.
  Przejście z Sandy Bridge na Ivy było krokiem Tick, więc teraz będzie Tock.
  • avatar
   Lord_Nikkon
   1
   Dobre jest to że przynajmniej znowu nie zmienią podstawki, bo to co Intel robi z tymi podstawkami jest już ostro wkurzające. Nie mogliby chociaż na kilka lat zostać na jednej podstawce, jak stare dobre LGA775 do którego można była znaleźć procesor na miarę potrzeb. Teraz mieliśmy LGA1156, 1366, 2011, 1155 i na końcu 1150. Jakoś kiedyś jedna podstawka była i dla komputerów biurowych jak i dla topowych quad extreme. Dało się?? Dało.
   • avatar
    Konto usunięte
    -4
    hehe tick-tock jakie to zaj**iste. tick stara architektura w mniejszym procesie nieudana i tock nowa lepsza architektura. Tak sie ubija bydło hahah.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Tytuł jak z faktu. Ivy Bridge też zaczęli produkować w 2011.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Nieeeee, nie wierzę.... Intel wydaje nowe procesory wstecznie kompatybilne z obecnie funkcjonującą podstawką? :D
      • avatar
       webmaniack
       0
       Broadwell już na początku 2014 ? To jak komputerek będzie działał sprawnie (mam nadzieję), to dopiero zmienię na następcę Broadwell (Skylake ?) Jakbym zmienił na Haswell, to pewnie nie zauważyłbym takiej różnicy wydajności, jaką oczekuję wydając 1300 zł za procesor.
       Swoją drogą Intel mnie denerwuje tym, że wydaje swoje najwydajniejsze procesory 6 rdzeniowe na starszej architekturze (Sandy Bridge-E wyszły jak było już Ivy Bridge). Bo chętnie bym kupił np. takiego Broadwell 6-rdzeniowego, ale wyjdą dopiero, jak będzie już Skylake(?) :|
       Gdzie tu logika ? Żeby profesjonaliści, których stać zmieniali częściej procesory ?
       Lubie procesory Intela, bo są najwydajniejsze i raczej bezproblemowe, ale sama firma Intel to na prawdę zdziercy.