• benchmark.pl
 • newsy
 • Energooszczędne procesory Intel Haswell ze zintegrowanymi regulatorami napięcia VRM

Energooszczędne procesory Intel Haswell ze zintegrowanymi regulatorami napięcia VRM

przeczytasz w 1 min.

Kolejny krok ku energooszczędności

Intel Haswell procesor prezentacja IDF 2012

Wszystko wskazuje na to, że w połowie przyszłego roku zadebiutują procesory Intel Haswell. Modele te zostaną wykonane w technologii 22 nm, będą bazować na całkowicie nowej mikroarchitekturze i pojawią się w trzech głównych wersjach – m.in. w postaci energooszczędnych układów SoC (System-on-a-chip). Jedną z metod obniżenia ich poboru mocy ma być zintegrowanie regulatorów napięcia.

Dotychczas elementy te były umieszczane w sekcji zasilania płyt głównych - przeważnie im bardziej rozbudowane i skonstruowane z lepszych komponentów, tym oferowały stabilniejsze parametry i wyższe możliwości przyspieszania układów. Niestety skutkowało to także zwiększeniem zajmowanej powierzchni na PCB oraz podwyższeniem kosztów całej płyty głównej. Inżynierowie wpadli więc na pomysł, aby zainstalować je w samych procesorach.

W jednym układzie znajdzie się 320 faz sekcji zasilania, które zostaną podzielone na 20 komórek – każda z nich będzie miała powierzchnię około 2,8 mm2 (1,8 x 1,6 mm). Rozwiązanie to pozwoli precyzyjniej kontrolować pobór mocy rdzeni, układu graficznego, jednostki system agent oraz magistrali wewnętrznych, co w efekcie przełoży się na niższe zużycie mocy całego procesora.

 Intel Haswell procesor sekcja zasilania VRM integracja slajd prezentacja

Intel Haswell procesor sekcja zasilania VRM integracja slajd prezentacja

Źródło: XBitLabs

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pomidor
  11
  Dodatkowe VRM nie są małe. Łącznie będzie 2x więcej krzemu. Ciekawe co z ceną. Cena płyty pójdzie 20$ w dół, cena procka 100% do góry. I gdzie ta oszczędność ?
  • avatar
   Adrianos_69
   -1
   Fajny pomysł, ciekawe kiedy AMD wpadnie na coś podobnego. Na razie są rok do tyłu względem sandy (nie licząc układu graficznego);]
   • avatar
    celorum
    -1
    Nieciekawe rozwiązanie. Na płycie głównej mogę znacznie obniżyć napięcie mojego core 2 (do 0,94V) i na co dzień mam mały pobór i ciche chłodzenie. Przy OC mogę podnieść napięcie odpowiednio do potrzeb. Zintegrowany regulator raczej nie pozwoli na niższe V niż intel przewidział do pracy 24h/dobę.
    • avatar
     BariGT
     -2
     Czyżby przymiarka do sprzedaży płyt z wlutowanym procesorem?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Cewki i tak będą musiały być poza chipem. Sporo kulek pójdzie na ich podłączenie. Ale według mnie idea słuszna. Procesor najlepiej zna swoje potrzeby energetyczne i komunikacja z kontrolerem napięcia pozwoli mu na większe oszczędności energii.
      • avatar
       Minimal
       0
       Ktoś mi powie kiedy ma być mniej więcej premiera Haswellii ?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Te procesory nie są dla maniaków OC, czy "entuzjastów" - to są procki do HTPC, biurowych kompów, czy terminali bezpośrednio podłączonych pod wirtualne maszyny.

        Do takich zastosowań wyeliminowanie VRM z płyty i oszczędności energii mają sens. Powiedzmy, że firma ma 100 komputerów. Na każdym zaoszczędzi miesięcznie 10 złotych na prądzie. I po roku oszczędności robią się znaczne.