Ciekawostki

Intel inwestuje w tranzystory nowego typu

przeczytasz w 1 min.

Badania nad technologią tranzystorów bezpołączeniowych, które mogą uprościć dalszą miniaturyzację elektroniki, zyskały wsparcie Intela. Firma zainwestowała 1,5 miliona dolarów w projekt realizowany w irlandzkim instytucie Tyndalla.

 Warto przeczytać:
 

Tranzystory bezpołączeniowe (bez złączy p-n) mogą okazać się bardzo ważnym elementem współczesnej elektroniki. Wraz ze zmniejszaniem skali produkcji projektowanie i tworzenie układów scalonych staje się coraz trudniejsze. Nowy rodzaj tranzystorów mógłby ten problem rozwiązać, gdyż jego konstrukcja jest zdecydowanie prostsza, a rozmiary elementów na wstępie mogą wynieść zaledwie 10 nm. Ponadto usunięcie złączy p-n zmniejsza straty energii, umożliwia pracę przy niższych napięciach oraz w mniejszej temperaturze.

Projekt tranzystora bezpołączeniowego to w istocie bramka logiczna ustawiona na "kablu" (krzemowym nanoprzewodzie), która można blokować przepływ elektronów. Aby zobrazować działanie tej bramki można porównać "kabel" do węża ogrodowego, którym płynie woda. Oczywiste jest, że gdy na niego nadepniemy, woda przestaje płynąć dalej. Identycznie jest z elektronami w nanoprzewodzie.

Według profesora Jean-Pierre Colinge, który nadzoruję pracę nad tranzystorami pozbawionymi połączeń p-n, pierwsze układy oparte na tej technologii mogą pojawić się na rynku w tym samym czasie co tradycyjne procesory wyprodukowane w skali 20nm. Będzie to zapewne przed 2015 rokiem. Umowę między Tyndall National Institute a Intelem zawarto na okres trzech lat, więc może pierwsze efekty zobaczymy już w 2013 roku. Warto również wspomnieć, że przewidziana jest także współpraca w zakresie rozwiązań optycznych.

Źródło: EETimes, PhysicsWorld

Polecamy artykuły:  
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lightning
  0
  Pożyjemy zobaczymy co to będzie wart ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   1,5 miliona to mało a intel by mógł sporo zyskać inwestując w to 2 razy więcej kasy> czyli ok 1,8 razy więcej pracowników > czyli ok 1,5 raza szybciej gotowy układ. Ale myślę że taka duża firma lepiej wie co z pieniędzmi robić i na co je przeznaczać xD
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    "Firma zainwestowała 1,5 milionów" - rubli?
    • avatar
     0
     Nie lepiej pogadać z HP i na memrystorach jechać? Prędzej czy później AMD lub Intel będzie musiało ich użyć - kto pierwszy ten lepszy
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      1,5 miliona jakoś tak jak na intel to bardzo mało albo prace są na wczesnym etapie i intel nie jest pewny co z tego wyniknie albo to końcówka i chcą tylko tyle włożyć aby to dokończyć a za razem sprzedawać to pod swoim szyldem :D
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       mam wrażenie jakbym gdzieś to już czytał ale nie wiem dlaczego
       • avatar
        wildthink
        0
        Ciekawe jakie częstotliwości będą osiągać? Może da się o rząd wielkości podnieść. To by było coś. Ale jak zwykle - od badań do masowej produkcji - daleka droga.