Karty graficzne

Intel Ivy Bridge: nieoficjalna wydajność zintegrowanej grafiki GMA HD 2500

przeczytasz w 2 min.

Ogromny potencjał OC

Zintegrowany układ graficzny HD 2500 z procesorów Intel Ivy Bridge oferować będzie zbliżoną wydajność do modelu HD 2000, ale dodatkowo odznaczać się będzie wysokim potencjałem podkręcania.

Już w kwietniu przyszłego roku w ofercie Intela pojawią się pierwsze procesory Ivy Bridge, a będą to zarówno modele przeznaczone dla komputerów stacjonarnych, jak i laptopów. Nowe układy przede wszystkim mają odznaczać się o kilka – kilkadziesiąt procent większą wydajnością względem obecnych Sandy Bridge oraz mniejszym poborem energii. Warto również wspomnieć, iż rewolucja dosięgnie także zintegrowane w nich układy graficzne – HD 2500 i HD 4000.

Według najnowszych zapowiedzi będą one kompatybilne z DirectX 11, OpenGL 3.1 i OpenCL 1.1, natomiast ich wydajność względem modeli z Sandy Bridge (HD 2000 i HD 3000) ma wzrosnąć nawet 3-krotnie... przynajmniej w teorii. Jak będzie w praktyce?

slajd przedstawiający informacje o procesorach Intel Ivy Bridge

Poniekąd na to pytanie może nam odpowiedzieć nieoficjalny test przeprowadzony przez jednego z użytkowników chińskiego forum Coolaler. Warto jednak zaznaczyć, że dotyczy on wczesnej próbki inżynieryjnej, w której zintegrowano układ graficzny HD 2500. Należy więc mieć na uwadze, iż wydajność finalnej wersji procesorów może ulec zmianie.

wynik wydajnościu zintegrowanego układu graficznego Intel HD 2500

HD 2500 standardowo będzie taktowany zegarem 900 MHz, a więc o 50 MHz wyżej niż HD 2000 z procesora Intel Core i7 2600. W benchmarku 3Dmark Vantage (tryb Performance) osiąga on 1150 punktów GPU Score, a więc porównywalnie z HD 2000.

wynik wydajnościu zintegrowanego układu graficznego Intel HD 2500 po podkręceniu do 1500 MHz

Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż płyta główna, na której testowano procesor umożliwiła zwiększenie taktowanie procesora graficznego do stabilnych 1500 MHz (maksymalna wartość w BIOSie to 3000 MHz). Przy takich ustawieniach wynik GPU Score wzrósł do 2022 punktów, a więc o ponad 75%. Podobny wynik osiąga „integra” HD 3000 podkręcona do około 1350 MHz lub standardowo taktowany GeForce GT 220. Z kolei HD 2000 przetaktowany do 1800 MHz osiąga zaledwie 1400 punktów GPU Score.
 

Więcej o procesorach Intel Ivy Bridge:

Źródło: oZeros, Coolaler, Intel

Sapphire Sam w domu

Komentarze

51
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Szkoda tylko, że optymalizacja sterowników Intela kończy się na 3Dmarku. W prawdziwych grach już nie jest tak wesoło.
  • avatar
   elvis18
   2
   Teraz przynajmniej wiemy, że IGP w Trinity zabije integrę intela nawet bardzo podkręconą. Ciekawe jaki zegar będzie miał IGP w Trinity z Turbo Core, bo bez turba ponad 700Mhz.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    No nie przesadzajcie, że jest tak źle, mój AMD E-450 GPU score 888, a nawet najnowsze gry ruszają na min :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     no fajnie że się rozwijają ale moje pytanie kto przy takim procesorze będzie używał zintegrowanej grafiki??
     • avatar
      Mich4el
      0
      1400pkt w 3DMV? HaHaHaHaHa
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       Niezły wynik.
       • avatar
        Wasek
        0
        Miło, zobaczymy jak się to będzie prezentować po premierze finalnych wersji.
        • avatar
         Warmonger
         0
         Fajnie, fajnie... Ale co ja zrobię z podstawką LGA1156 kupioną niewiele ponad rok temu? Już nigdy nic nowego w niej nie zamontuję :/
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Jest wydajniej... ale do gier i tak beznadziejnie :P
          • avatar
           raffal81
           0
           WIekszosc gier bazuje na silnym procku, dlatego nawet silniejsze GPU nie poradzi nic w grach, musi byc jakis kompromis.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            To są kpiny i parodia mój komp który ma już 4 lata ma 10 razy wyższy wynik w 3dmarku vantage. Wydaje mi się że te wszystkie zintegrowane układy to jest tylko przygotowanie na zupełnie nową epokę komputerów czyli wszystko w jednym chipie czego doświadczają obecnie smartfony tablety i inne ustrojstwa. Intel jeśli idzie o wydajność samego CPU jest wśród komputerów PC bezkonkurencyjny i pokazuje że technologicznie wyprzedza konkurencje czego dowodem był news od AMD o zaprzestaniu konkurowania na tym poletku z Intelem. Jest jednak inna strona medalu, ostatnio zapatrywałem się w nowości w segmencie laptopów i zuważyłem że jakieś 70% a może więcej z nich to jednostki ze zintegrowanym układem, wszytko byłoby ok gdyby nie to że ktoś kto szuka wydajnego laptopa raczej omija taki sprzęt i inwestuje w odseparowaną jednostke GPU. Tu rozpoczyna się kolejny dylemat - po jaką chole... mam dopłacać do układu GPU zintegrowanego z CPU jeśli mam już dedykowany dużo mocniejszy. W celach zaoszczędzenia porcji energii nvidia wymyśliła sobie optimusa a jeśli ktoś miał do czynienia z tą "fajną" hybrydą wie jak dużo krwi może popsuć chociaż w zamierzchłych czasach voodoo marki 3dfx wszysko śmigało jak należy. Morał z tego taki - trzy kroki do tyłu jeden do przodu.
            • avatar
             RAKU 44
             0
             Testowałem HD200 i szału nie ma, ale jak na platformy składane np dla dzieciaków jako pierwszy komputer nadają się idealnie za niecałe 400 zł G530+H61 i czego chcieć więcej ? Oprócz obniżki cen dysków oczywiście, bo cena pamięci RAM jest wręcz śmieszna ;)
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Taką Integrą da się pograć ale jak to indywidualna sprawa:)
              Co do CPU to teraz minimum to I7 920 do gier?Bo do pracy jest wydajny:)
              • avatar
               ICE1979
               0
               Zeby zrobili jakiegos procka cenowo SB np 2600k ale zamiast integry poprawil cpu, na to licze w ive bo na lga 2011 mnie nie stac a grafa w 1155 sb 2600k jest mi niepotrzebna wolal bym przyrost mocy cpu.