Procesory

Procesory Intel Xeon Phi odchodzą na emeryturę

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
31 komentarzy Dyskutuj z nami

Producent kończy z produkcją ośmiu modeli Xeon Phi 7200 z rodziny Knights Landing. Ostatnie zamówienia będzie można składać jeszcze przez miesiąc.

Miały być rewolucją w świecie superkomputerów, ale pomysł ostatecznie okazał się niewypałem. Firma Intel kończy z produkcją procesorów Xeon Phi z rodziny Knights Landing.

Jednostki Xeon Phi zadebiutowały pod koniec 2016 roku, a rok później zadecydowano znacznie obniżyć ich ceny. Niestety, nawet to nie pomogło uchronić się przed konkurencyjnymi układami Nvidia Tesla i producent zadecydował zakończyć ich produkcję. Ostatnie zamówienia na modele Xeon Phi 7210, 7210F, 7230, 7230F, 7250, 7250F, 7290 i 7290F będzie można składać do 31 sierpnia 2018 roku, natomiast ostatnie dostawy zostaną wysłane do klientów do 19 lipca 2019 roku.

Decyzja producenta ma wynikać ze zmiany preferencji klientów, którzy zaczęli wybierać inne produkty z oferty „niebieskich”. Czy w miejsce Xeonów Phi pojawią się inne konstrukcje? Tego jeszcze nie wiadomo. Być może zapowiadana karta graficzna będzie właśnie akceleratorem obliczeniowym?

Źródło: Intel, TechPowerUp

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DragonRed
  Trzeba być niezłym sado-masochistą , żeby zamawiać coś takiego do swoich konfiguracji.
  1
 • avatar
  r_e_s_e_t
  Tak to jest jak się grubo przegina z cenami.
  1
 • avatar
  Finear
  ostatnio zatrudnili znów tego architekta od larrabee więc bardzo prawdopodobne że to nie koniec tego typu układów od Intela
 • avatar
  Konto usunięte
  "Decyzja producenta ma wynikać ze zmiany preferencji klientów, którzy zaczęli wybierać inne produkty z oferty niebieskich."

  Kolejne kłamstwo. Jak widać prędzej niebieskim żyłka pęknie nim przyznają się że w tym segmencie ponieśli klęskę na rzecz akceleratorów nVidii (z którą mają na pieńku od dłuższego czasu).
 • avatar
  Konto usunięte
  Jeżeli chodzi o GPU do obliczeń to wygrywa AMD potem długo nic i NVidia jeżeli chodzi o jej specjalne zastosowania, a potem reszta.
  Od lat wygląda to tak samo, niby NVidia coś tam goni, ale efektów nie widać - więc nie skupia się na mocy obliczeniowej, sterownikach, a jedynie na optymalizację pod popularne rozwiązania.
 • avatar
  Konto usunięte
  @albi37
  Sam jestem serdecznym fanem AMD od dawna lecz niestety Twoje dane są nieaktualne. Owszem, AMD przez całkiem długi czas oferowali wyższą wydajność kart PRO w porównaniu do oferty nVidii - W TYM SAMYM PUŁAPIE CENOWYM - lecz koniec końców to nie wystarczyło bo nVidia oferowała szersze wsparcie programowe, zwykle w obrębie zamkniętych standardów. Przyzwyczajenie też swoje robi.
  Na razie AMD na rynku GPU PRO ma dość niewielkie udziały choć o wsparcie jak i sterowniki PRO dbają co raz bardziej, teraz przydałoby się dobre rozdanie kart w 7nm.
 • avatar
  owen444
  Moze nadawały by sie do kopania kryptowalut Bitcoin w zeszłym tyg kosztował 6400$ a wczoraj 8400$ nikt tu nie wspomina ze szał kopania moze wrócic :)