Karty graficzne

Intel Larrabee opóźniony. Oficjalna zapowiedź przedstawiciela firmy

przeczytasz w 1 min.

Joseph Schutz, podczas otwarcia ośrodka badawczego Intel Visual Computing Institute na Uniwersytecie Saarland w Saarbrücken, o którym pisaliśmy tutaj, oznajmił, że premiera procesora graficznego Larrabee nie jest możliwa w 2009 r. Intel będzie starał się wprowadzić go na rynek w pierwszej połowie 2010 roku. 

Rdzeń Larrabee bazuje na architekturze drugiej generacji procesorów Pentium (Intel P54C, architektura x86), którego premiera miała miejsce w 1994 roku, procesor wówczas był wykonany w procesie technologicznym 600nm. Larrabe początkowo będzie miał 32 rdzenie, które wytwarzane będą w wymiarze 45nm

 

Wydajność Larrabee (przy 32 rdzeniach) szacuje się na 2 TFLOPS czyli prawie 2 razy więcej niż dzisiejszy Radeon HD 4870. Schutz powiedział również, że najbardziej obawia się starcia właśnie z kartami AMD/ATI i ich wydajnością energetyczną.

Źródło: Heise Online

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jewgienij
  0
  Do jakich zastosowan ma sluzyc ten procek??

  • avatar
   jewgienij
   0
   Aaaaaaaaaaaaaa graficzny!
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    U mnie w szafie lezy jeszcze Pentium II 233.
    Moge sprzedac 1/32 Larrabee przed premiera. Oczywiscie z odpowiednim "podatkiem od nowosci" ;-)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     To nie jest "procek". To, ych, coś na kształt karty graficznej, która korzystać ma z rdzeni x86 do obliczania grafiki. Intel pewnie będzie starał się forsować raytracing w grach(przy kompatybilności z OpenGL i DirectXem).
     Może być interesujące, mimo wszystko. Przy wsparciu dla renderów offlineowych(grafika 3D, wszelkie MentalRaye, Vraye etc) kop wydajnościowy powinien być przyjemny. Jeżeli takie wsparcie będzie, bo, przecież, nie ma to być tylko płytka z rdzeniami x86.

     Ciekawe, co będzie z OpenCLem - pewnie to też będzie wspierał.

     O wydajności - do 2010 zieloni i DAAMIT będą mieli nowe architektury, więc 2 TFLOPS wtedy to, możliwe, niewiele.
     [prócz tego możliwe, że Larrabee będzie funkcjonować jako dyskretna kart graficzna, zamiast tych zintegrowanych potworków Intela].