Procesory

Intel nadal ma problemy z dostępnością procesorów - firma zleci produkcję innym podmiotom

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
24 komentarze Dyskutuj z nami

Partnerzy Intela narzekają na słabą dostępność procesorów i opóźnienia dostaw. W planach jest jednak wdrożenie kolejnych rozwiązań.

Firma Intel już od pewnego czasu boryka się z problemem niewystarczającej podaży swoich procesorów, co ma wpływ na dostępność układów w sprzedaży detalicznej oraz gotowych komputerów. Sytuacja miała poprawić się jeszcze w tym roku, ale tak się nie stanie - producent potwierdził, że nadal ma problemy z zaspokojeniem popytu klientów.

Skąd wynikają problemy Intela?

Intel jest największym producentem układów scalonych i największym graczem na rynku procesorów. Mówiąc wprost: klientów mu nie brakuje. Problem jednak w tym, że "niebiescy" mają ograniczone moce produkcyjne – muszą zaspokoić popyt na jednostki w 14-nanometrowym procesie technologicznym, a jednocześnie rozpoczęli produkcję układów w nowej, 10-nanometrowej technologii.

Intel przyznaje się do problemów z dostępnością procesorów i zapowiada rozwiązania

Dyrektor marketingu i komunikacji Michelle Johnston Holthaus opublikowała otwarty list do partnerów biznesowych, w którym przeprasza za problemy związane z dostępnością procesorów. Zwiększona produkcja wafli pozwoliła powiększyć zapasy jednostek w porównaniu do pierwszej połowy roku, ale popyt ze strony partnerów był zbyt wysoki, co przełożyło się na opóźnienia w wysyłce układów. Problemy z podażą najbardziej dotknęły segment laptopów.

Oprócz zwiększenia produkcji procesorów, Intel zapowiada przeniesienie części produkcji do zewnętrznych fabryk. Johnston Holthaus zapowiada, że takie rozwiązanie pozwoliłoby odciążyć fabryki i poprawić dostępność procesorów. Nie wiadomo jednak co i komu byłoby zlecone.

Widać więc, że Intel nie zamierza spoczywać na laurach i próbuje wszelkimi możliwymi sposobami poprawić dostępność procesorów. Wszystko na to wskazuje, że problemy jednak jeszcze trochę potrwają, co zapewne będzie wykorzystywać konkurencja do dalszego zwiększania swoich udziałów na rynku.

Źródło: Intel

Warto również zobaczyć:

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  Podobno INTEL RIP, a jak widać chłopaki się nie wyrabiają z produkcją :D
  9
 • avatar
  awesome1337
  INTEL TONIE!!!

  w kasie z zamówień

  a teraz czekam na łapki w dół, haters gonna hate
  7
 • avatar
  lafepu
  Kolejna zagrywka Intela w kwesti wizerunku i marketingu... to nie problem popytu tylko problem z ilością odpadów i produkcją układów...
  Za to bardzo ładnie wygląda kiedy napisze się że mamy tyle zamówień że nie dajemy rady... Jasne! ;D
  Intel może mydlić oczy ale to i tak AMD tu wygrywa ;)
  6
 • avatar
  Eryk333
  Intel to najgorsza firma i pazerna jaka może być gdyby nie AMD to jechali byśmy na 4 rdzeniach ze 20 lat jeszcze i mimo że AMD zmusza ich do opuszczenia cen to bezczelnie jest zmowa ze sklepami by ceny utrzymać to jest już szczyt chamstwa na maxsa.
  4
 • avatar
  Ciekawski_
  Sprzedają tak dużo, że nie wyrabiają z dostawami. Partnerzy proszą się o ich produkt. Dlatego drastycznie tną ceny swoich CPU. To logiczne, kto by tam patrzył na prawo popytu i podaży :)
  Serio oni myślą, że ktoś uwierzy w te bzdury?
  3
 • avatar
  develoop
  Sikam na nich
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  Sklep Komputronik = i9-9900K - dostepny z adnotacją "Wysyłamy najczęściej w 1 dzień roboczy" https://www.komputronik.pl/category/401/procesory.html?a%5B276%5D%5B%5D=104077&filter=1&showBuyActiveOnly=0&showProducts=1
  Coś mi się wydaje, że to zagranie marketingowe aby utrzymać spadające ceny.
  1
 • avatar
  luk108
  Pamietacie historię firmy COMPAQ? Nie? To sobie przypomnijcie walkę IBM vs COMPAQ
  1
 • avatar
  luk108
  IBM vs COMPAQ, każdy wie, która firma do dziś produkuje a która nie.
 • avatar
  Konto usunięte
  Mnie ta wiadomość cieszy, bo:
  1. producenci są wreszcie zmuszeni do sięgnięcia po ofertę AMD. dla producentów kompów Intel jest po prostu wygodny
  2. okazuje się że komputery z AMD są po prostu tańsze, zakładając porównywalną wydajność ogólną i efektywność energetyczną

  ja jestem ciekaw nowej generacji APU do laptopów, oraz dedykowanych laptopowych ryzenów.
 • avatar
  anemusek
  Czyli jednak Samsung będzie robił chipsety