SSD

Intel prezentuje prototypowy dysk z rewolucyjnymi pamięciami 3D XPoint

przeczytasz w 1 min.

Na pierwsze nośniki z przyjdzie nam poczekać do początku przyszłego roku, ale na pewno jest na co czekać - wzrost wydajności jest potężny.

Intel Optane - prezentacja technologii na targach IDF 2015

Niedawno informowaliśmy o opracowaniu przez firmy IntelMicron nowego typu pamięci 3D XPoint. Nie musieliśmy długo czekać na prezentację jej możliwości, bo podczas konferencji IDF 2015 pojawił się pierwszy nośnik wykorzystujący tę technologię.

Na konferencji Intela została zaprezentowana technologia Optane, czyli połączenie właśnie nieulotnej pamięci 3D XPoint, a także zaawansowanego kontrolera pamięci oraz interfejsu sprzętowego i programowego. Brzmi tajemniczo, ale rozwiązanie to ma służyć uwolnieniu wydajności nadchodzących produktów.

Całość zapowiada się niezwykle interesująco – wszystko za sprawdzą pierwszych testów wydajności, które przeprowadzono przy mieszanym obciążeniu (70% odczyt i 30% zapis).

Intel SSD DC P3700, czyli jeden z wydajniejszych dysków SSD dla centrów danych, osiąga wynik 10 600 IOPS przy głębokości kolejki 1 i 84 600 IOPS przy głębokości kolejki 8. Wczesny prototyp nowego nośnika może się tutaj pochwalić wynikiem odpowiednio 77 100 IOPS i 461 800 IOPS (czyli 7,27- i 5,46-krotnie lepszym).

Intel Optane - prezentacja technologii na targach IDF 2015

Według zapowiedzi, pierwsze nośniki SSD z technologią Intel Optane pojawią się już na początku 2016 roku. Nowa generacja pamięci będzie także zasilać pamięci DIMM przeznaczone dla nowej generacji platform dla centrów danych. Nie wiemy jak Wy, ale my nie możemy się doczekać :)

Źródło: Intel, ComputerBase, AnandTech

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  Oby weszła z ceną zahaczającą o najwyższy segment SSD PCI-e, a wydajnością x10, wtedy naturalnie wszystkie segmenty SSD podlega przecenie.
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Wystarczy trochę konkurenci i intelowi dupa się pali. Nowe technologi kontrolery i kilku krotny wzrost wydajności, jak sie chce to można.
   • avatar
    brigthmight
    4
    wartosc IOPS jest interesujaca w niektorych zastosowaniach dla centrow danych, ale dla zwyklego uzytkownika wcale. Zobaczymy jakie beda realne transfery przy 4k random read/write w MB/s. Narazie to tylko takie ladne obrazki 10x wiecej operacji na sekunde..... ^_^
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Zobaczcie sobie ceny tych DC P3700 to przestaniecie sie cieszyc.
     • avatar
      krzysiek2768
      0
      No no... akurat zastanawiam się nad kupnem SSD :))
      • avatar
       rafer_alston
       0
       Zapowiada się ciekawie.
       • avatar
        maker
        0
        Czasami warto zapoznać się z oficjalnym artykułem intela zamiast wróżyć z fusów jak się niektóre komentarze tutaj czyta:
        http://newsroom.intel.com/community/intel_newsroom/blog/2015/07/28/intel-and-micron-produce-breakthrough-memory-technology