Procesory

Intel Pentium 350: procesor Sandy Bridge z TDP 15 W

przeczytasz w 1 min.

Idealny do energooszczędnych HTPC

Intel wprowadził do swojej oferty desktopowy procesor Pentium 350, którego współczynnik TDP wynosi zaledwie 15 W.

Trzeba przyznać, że wydane na początku obecnego roku procesory Intel Sandy Bridge, to bardzo udane konstrukcje. Ich wydajność stoi na wysokim poziomie, modele z odblokowanym mnożnikiem oferują duży potencjał podkręcania, natomiast pobór energii jest stosunkowo mały.

logo procesorów Intel Pentium

Układy z najnowszej, budżetowej platformy firmy Intel idealnie nadają się zarówno do wydajnych komputerów entuzjastów, jak i energooszczędnych konstrukcji typu HTPC. Co jednak, gdy dla kogoś pobór energii obecnych modeli jest za duży i szuka czegoś naprawdę energooszczędnego? Niewątpliwie powinien zainteresować się najnowszą konstrukcją pod podstawkę LGA 1155.

Intel Pentium 350 został wykonany w 32-nanometrowym procesie technologicznym i oferuje dwa rdzenie/cztery wątki, które pracują z taktowaniem 1,2 GHz (12 x 100 MHz). Dla każdego z rdzenie udostępniono po 256 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2), natomiast dla całego procesora udostępniono 3 MB współdzielonej pamięci podręcznej trzeciego (L3).

procesor Intel Sandy Bridge

Na uwagę zasługuje fakt, iż współczynnik TDP (Thermal Design Power) tego modelu to zaledwie 15 W. Dla porównania porównywalny pod względem specyfikacji serwerowy Xeon E3-1220L (najbardziej energooszczędnego modelu Xeon z serii E3-1200) ma współczynnik TDP na poziomie 20 W.

Na razie nie wiadomo jaka będzie cena procesora Intel Pentium 350, ale prawdopodobnie wynosić będzie ona około 90 dolarów (przy zamówieniu minimum 1000 sztuk).
 

Więcej o procesorach firmy Intel:

Źródło: Intel, ComputerBase

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pentaggon
  15
  Rodzaje Informatyków
  * Główny informatyk – jest trwale zrośnięty ze swoim komputerem, pisze szybciej, niż komputer może przetworzyć, myśli w asemblerze, wytrzymuje porażenia 380V i zna na pamięć wszystkie układy scalone.
  * Zaawansowany programista – siedzi 20 godzin dziennie przed komputerem, wpisuje 10 słów na sekundę, zna Pascal, BASIC, Assembler, Fortran, Logo, APL, Algol, Prolog, wytrzymuje 220V i zna wszystkie książki.
  * Inżynier informatyk – używa komputera 16 godzin na dobę, wpisuje 10 znaków na sekundę, zna doskonale Pascal, BASIC, C i Assembler, może na krótko chwycić gorącą lutownicę i ma wszystkie książki.
  * Informatyk – spędza cały czas pracy i wszystkie przerwy przed komputerem, wpisuje 5 znaków na sekundę, zna doskonale Pascal i BASIC, drutuje bezpieczniki i wie, gdzie w bibliotece są właściwe książki.
  * Programista – spędza tylko czas pracy przed komputerem, pisze jak sekretarka, z pomocą podręcznika umie programować w asemblerze, potrafi wymienić bezpieczniki i wie, gdzie może kupić książki.
  User – siedzi przed komputerem od czasu do czasu, wpisuje jedno słowo na minutę, potrafi przepisać krótkie programy w BASICu, poraża go bateryjka 9V i nie interesują go żadne książki, bo i tak ich nie rozumie.
  * Hacker – stanowi z komputerem jedność, nie używa klawiatury, bo przekazuje swoje myśli bezpośrednio do komputera, w razie potrzeby sam pisze szybko język programowania, sam wytwarza potrzebne 220V i napisał wszystkie lepsze książki.
  • avatar
   benzene
   4
   Rodzaje antysemitów:
   - Głupi antysemita - zwalcza Żydów i Izrael
   - Mądry antysemita - popiera Żydów i Izrael i chciałby aby wszyscy Żydzi tam zamieszkali.
   - Radykalny antysemita - popiera Żydów i Izrael i chciałby aby wszyscy Żydzi tam zamieszkali i dodatkowo popiera Irański program nuklearny.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    "modele z odblokowanym mnożnikiem oferują duży potencjał podkręcania" taaa pięknie, szkoda tylko że są to 3 modele, w tym najtanszy za 800zł.
    • avatar
     Encjusz
     2
     Ale ten Xeon ma zegar 2,2 GHz, za nie 1,2.
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      To bylby ciekawy procek jakby intel nie zablokowal mozliwosci podkrecania na tym sockecie :-/
      • avatar
       Bany_krk
       1
       elektronik >> informatyk
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        O tym procesorze wiem od kilku dni, a więc benchmark trochę się spóźnił.
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Pobór niezły, tak trzymać.
         • avatar
          tramall
          1
          Autorzy newsa zapomnieli tylko dodać, że procesor nie ma układu graficznego , wymaga chipsetu C202 lub C204 i nie będzie dostępny w sprzedaży sklepowej ... Brawa za rzetelność
          • avatar
           Bany_krk
           0
           ehh jakby to miało literkę K :D
           • avatar
            iCudi
            -2
            Brawo Intel :) Sandy Bridge pełną parą dla każdego usera :)
            • avatar
             poprostujakub
             -3
             No dobra, a ja mam 4C/[email protected],4 GHz i też się mieszczę w 15 W. http://iv.pl/images/31185591238143369291.jpg
             • avatar
              jarekzon
              -3
              DTP imponujące, a jaka jest jego wydajność ?
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Demon wydajności to nei będzie, ale to całkiem ciekawy procesor. Na pewno znajdą się nabywcy bo SBE nie porzebuję każdy.

               HT w Pentium...chyba pierwszy raz od czasów Pentium 4 i Pentium D....
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Jak wątki dobrze zadziałają to będzie coś obok 4x 1GHz :) Ma to grafikę?