Procesory

Intel: pierwsze zdjęcia procesorów Ivy Bridge

przeczytasz w 1 min.

Dotarliśmy do zdjęć inżynieryjnych wersji dwóch procesorów Intel Ivy Bridge, które powinny pojawić się na rynku w przyszłym roku.

Trzeba przyznać, że zaprezentowane na początku roku procesory Intel Sandy Bridge można zaliczyć do udanych. Ich wydajność stoi na naprawdę wysokim poziomie, a cena nie jest aż tak wysoka, jak w przypadku pierwszej generacji Core. Jedynie co można zarzucić tym układom, to wręcz zerowe możliwości podkręcania modeli bez odblokowanego mnożnika. W połowie przyszłego roku firma Intel ma jednak w planach prezentację układów Ivy Bridge, które kompatybilne będą z obecnymi płytami głównymi z chipsetami P67 i H67. Warto zaznaczyć, iż modele te będą istną rewolucją w świecie procesorów, bowiem jako pierwsze zostaną wykonane w 22-nanometrowym procesie technologicznym, a do ich budowy wykorzystane będą tranzystory 3D. Okazuje się, że tworzenie nowych układów idzie pełną parą – my dotarliśmy do pierwszych zdjęć procesorów Ivy Bridge.
 

 Inżynieryjne wersje procesorów Intel Ivy Bridge
 

Zdjęcie powyżej prezentuje dwa procesory o oznaczeniu QAX5 i QAX2 w wersji inżynieryjnej, a więc różniącej się od postaci finalnej, jaką Intel wyprodukuje dopiero za około dziesięć miesięcy. Pierwszy z nich ma 4 rdzenie oraz 8 MB pamięci L3, natomiast drugi 2 rdzenie i 4 MB pamięci L3. W obu modelach rdzenie standardowo pracują z taktowaniem 1,8 GHz (nie wiadomo ile wynosi w trybie Turbo Boost) - pamiętajmy jednak, że wartość ta finalnie wzrośnie do 2,5 – 3,5 GHz. Wbudowany kontroler pamięci może obsłużyć moduły DDR3 o taktowaniu do 1600 MHz, a zintegrowany układ graficzny zgodny jest z najnowszym API Microsoftu – DirectX 11. 22-nanometrowe procesory są zasilane napięciem od 0,8 do 1,25 V, a ich współczynnik TDP wynosi 95 W.
 

 Plan wydawniczy Intela

 

Więcej o procesorach Intela:

Źródło: WCCFtech.com

Komentarze

46
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kopczenko
  0
  95W za 4 rdzenie w 22nm..przeciez tyle to phenom 2 mial przy 45nm
  • avatar
   Dwd89
   0
   no widzisz, dodali grafikę, pare innych śmieci, podnieśli wydajność kilkukrotnie. a potrzebuje prądu tyle co marny phenom2 ;>
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    a wiecie że intel robiąc 4 rdzeniowy procesor łaczy dwa dwurdzeniowe

    procesory w jeden układ krzemowy a amd nie dlatego tak jest chodćby zrobili co w 22 nm to i tak układ ogólnie jest większy od procesora amd w 45 nm
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     czyli są dwa układy krzemowe biorąc jerazem są większe niż układ od amd
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      No no poczekam na Ivy Bridge i laptopy z EFI dopiero wtedy się przesiąde.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       A, nie zauważyłęm, że to jakieś kolejne chińskie rewelacje. Może się mylę ale intel ma fabryki głównie w USA więc skąd chińczyki by to dorwali?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        powiększyłem to zdjęcie i na tym po lewej pisze x5 a nie x4 czyżby był 5 rdzeniowy jakaś nowość ?
        • avatar
         piotrek8x
         0
         Przez ten czas co AMD Bulldozera robi który według wstępnych testów ma słabą wydajność Intel zrobił bardzo wydajne procesory SB i przymierza się do IV.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Mnie tylko drazni ze Intel dalej bedzie wciskal 4 rdzenie.
          6 bedzie dla "bogaczy" poki AMD nie wyjdzie z czyms mocnym co zmusi intela do wprowadzenia na stale 6 i 8 rdzeni do mid/high-end.

          Oby Bulldozer okazal sie taki jak o nim mowia. :P
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Jeśli wypuszczą procki o takiej samej wydajności co Intel, wtedy powiesz, że wszystkie procki są dla bogatych. Chyba, że jesteś naiwny i myślisz, że dalej będą za darmo procki sprzedawać...
           • avatar
            kaczorq
            0
            Ciekawe czy kiedy wyjdą te procki to płyty na chipsecie z68 będą obsługiwały wszystkie jego funkcje...
            • avatar
             Ajschylos
             0
             Tak się zastanawiam , czy technologia rdzeni już wysiada czy jak bo od intel core 2 quad i phenomów II x6 jedziemy cały czas na max 6 lub częściej 4 rdzeniowych prockach i tylko udoskonalane są różne aspekty tych rdzeni . Sadziłem że będą już schodzić z dwurdzeniowców na korzyść cztero a dla high endu ośmio i sześciordzeniowce.