Procesory

Intel Pineview. Pierwsze wyniki następcy Atoma (Computex 2009)

przeczytasz w 1 min.

Portal ComputerBase przedstawił pierwsze wyniki testów nowych netbooków wyposażonych w następcę jednostek Atom - procesor o kodowej nazwie Pineview.

Nowy produkt jest rozwiązaniem znacznie różniącym się od poprzedników  - kontroler pamięci i rdzeń graficzny zostały zintegrowane w CPU. Niestety nie wiadomo czy jest to konstrukcja monolityczna czy też MCM - Multi Chip Module.

Znienawidzony przez użytkowników, za wysoki pobór prądu, zestaw układów sterujących 945GC+ICH7 został zastąpiony pojedynczym chipem o nazwie kodowej Tiger Point co pozwoliło zmniejszyć zużycie energii całej konstrukcji do poziomu pozwalającego na chłodzenie pasywne.

Nowa platforma dla netbooków składa się więc z dwóch układów co pozwoli Intelowi znacząco zmniejszyć koszty produkcji i miejmy nadzieję ceny zakupu gotowych rozwiązań. 

 

 

Wydajność nowych układów badano w benchmarku Super Pi - Mod1,5XS. Testy zostały przeprowadzone na prototypach nowych netbooków znanych firm. 

 

Niestety wzrost wydajności procesora jest niewielki. Prawdopodobnie wpływ na poprawę wyników miała jedynie integracja kontrolera pamięci. Osiągnięty wynik to: Super Pi Mod1,5XS ~88 sekund (Atom 230 ~94 sekundy).

 

Wydajność nie wzrosła zbytnio. Pozostaje jedynie mieć nadzieję na szerszą dostępności modeli dwurdzeniowych i ulepszoną grafikę zdolną do akceleracji materiału HD, co pozwoliłoby skuteczniej konkurować z rozwiązaniami opartymi na chipsecie ION firmy NVidia. 

Źródło: ComputerBase

Computex 2009 : Więcej informacji z największych targów IT w Azji.

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Ciekawe jak to się ma do platformy AMD i ciekawe jakie ma teraz zużycie prądu procesor (kontroler i grafa musiały dużo podnieść).
  • avatar
   Harry Lloyd
   0
   Ile by zużycie prądu przez proca nie wzrosło to i tak będzie dużo lepiej niż w połączeniu z GM945. To badziewie wykonane jest w 130 nm, a nowy Atom w całości będzie w 45 nm. Nie wiem jak Tiger Point, ale miejmy nadzieję, że tak samo.