Procesory

Procesory Intel Skylake i Kaby Lake mają problem z obsługą HT

przeczytasz w 1 min.

Problem może prowadzić do nieprzewidywanego zachowania systemu, a to z kolei może prowadzić do uszkodzenia lub utraty danych.

Procesory Intel SkylakeKaby Lake są dostępne na rynku już od dłuższego czasu, ale dopiero niedawno wyszło na jaw, że modele te mają problem z obsługą funkcji Hyper Threading. O co dokładnie chodzi?

Usterka została ujawniona przez użytkowników systemu Linux Debian, ale podobno ma występować również na innych systemach operacyjnych, wliczając w to również Windowsy. Co istotne, dotyczy ona wszystkich procesorów z generacji Skylake i Kaby Lake (w tym serwerowych modeli Xeon E3 v5/v6 oraz najnowszych układów Skylake-XKaby Lake-X).

Jak czytamy w komunikacie Intela (SKZ7, SKL150, SKW144, KBL095, KBW095), problem występuje w specyficznych warunkach, gdy procesor wykonuje krótkie polecenia zawierające mniej niż 64 instrukcje, a w danym procesorze logicznym [rdzeniu] są aktywne obydwa procesory logiczne [wątki]. W takiej sytuacji może dojść do nieprzewidywanego zachowania systemu, a to z kolei może prowadzić do uszkodzenia lub utraty danych.

Producent podobno już od kilku tygodni pracuje nad rozwiązaniem błędu, a stosowne poprawki mają zostać wprowadzone poprzez aktualizację mikrokodu (ta pojawi się wraz z nowym BIOS-em dla płyty głównej). Do czasu jej wprowadzenia, użytkownikom Debiana zaleca się wyłączenie technologii Hyper Threading (pełna treść komunikatu tutaj).

Źródło: Hot Hardware, Debian

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Zircon1987
  16
  Najpierw "nie podkręcać", teraz jakieś cyrki z HT. Cieszę się, że kupiłem Ryzena 1600. Mój ostatni procesor to i7 2600K, którego bardzo dobrze wspominam, ale to co teraz Intel odpierdziela to się w głowie nie mieści.
  • avatar
   tomangelo
   11
   To jak to było? AMD to procesory beta a Intela wkładasz i działa?
   • avatar
    walorozo
    11
    Ivy Bridge - przegrzewanie niektórych egzemplarzy. Haswell - j.w. + pierwsza rewizja chipsetów z błędem. Skylake - wyginający się laminat + HT. Kaby Lake - przegrzewanie i7 + HT. Można by to jeszcze zrozumieć gdyby z generacji na generację wprowadzano jakieś rewolucyjne zmiany, skutkujące dużym wzrostem wydajności. Tymczasem mamy najwyżej kosmetyczne kilka procent zysku wydajności między generacjami, przy nieznacznie korygowanej architekturze i ciągle nowe sprzętowe wpadki. Można by się zastanawiać, czy "nowości" od Intela nie polegają na błędach hardware, bo je, w odróżnieniu od zysków wydajności, widać gołym okiem.


    • avatar
     KENJI512
     9
     Czyli coś długo posiedzę na porządnym, dobrym, trzymającym ceny 4690K :)

     Te nowe to same problemy.
     • avatar
      KOXsu
      3
      Po 3 latach to odkryto? Wcześniej żaden błąd nie występował?
      • avatar
       Rebelmind
       2
       Czyli decyzja o pozostaniu na s. 1050 była jak najbardziej słuszna (i3-4170 - > i5-5675c), szczególnie że takie DDR3 2800 MHz już nie kosztują majątku, a zapewne spokojnie da się je jeszcze podkręcić.

       Gdybym miał zaś składać komputer od zera to nie miałbym wątpliwości co do AMD (i prawdopodobnie brałbym właśnie R5 1600) bo te kilka kl./s w grach to nie taki problem.
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        Dziwne .................... ile razy miałem procesory AMD nigdy nie miałem żadnych problemów ze stabilnością systemu i programów, a w przypadku Intela zawsze miałem większe lub mniejsze problemy, których nie dało się najczęściej rozwiązać w żaden sposób.
        Tego może się nie docenia kiedy się używa komputera do przeglądania internetu czy grania, ale gdy się pracuje nabiera to zupełnie innego znaczenia i różnica w wydajności przestaje mieć znaczenie, kiedy wiesz że ukończysz to co masz zrobić bez żadnych problemów i zbędnego stresu.
        • avatar
         piotruxD
         2
         Jaki procek do AutoCad, Inventor, Solidege, Catia, i7 6700k czy Ryzen 1700?
         • avatar
          decrypterie
          1
          Nie wiem o o chodzi ale od premiery używałem 6700k w różnych aplikacjach z HT a teraz siedzę na 7700k i też ich nie mam a dziwne że po 3 latach wyszedł problem nagle heh
          • avatar
           Konto usunięte
           1
           Problem w tym że w dwóch laptopach które niedawno kupiłem nie da się wyłączyć HT, a faktycznie zachowują się momentami bardzo dziwnie, myślałem że są uszkodzone i do zwrotu, ale żaden test niczego nieprawidłowego nie wykrył.
           • avatar
            mjwhite
            0
            "użytkownikom Debiana zaleca się wyłączenie technologii Hyper Threading"

            A ten Debian to nie ta stolica Irlandii?
            • avatar
             Alcedo1
             0
             A gdzie wpisy kitamo, który zawzięcie broni intela. Czyżby argumenty zaczęły się kończyć.
             • avatar
              Gatts-25
              -2
              No to teraz możemy pisać o BETA produktach jakie serwuje INTEL i to jeszcze za takie pieniądze.Nie dziwię się posiadaczom NIEBIESKICH produktów ,że muszą teraz z LUNPEKSU korzystać bo ostatni grosz wydali na przewartościowany produkt:)
              • avatar
               bodziokrak
               -4
               Dziwne, niemal wszyscy mają intela, bo do czasów ryzena nikt nie brał pod uwagę amd z racji wydajności, temperatur i rachunku z elektrownii, nagle wzmianka o wadzie intela która objawia się pewnie raz w określonych sytuacjach zapewne na 1000 lub więcej komputerów i nagle wszyscy zachwalają amd a intel jaki to szrot robi.
               • avatar
                wild0ne
                0
                Haswell-E też był sprawdzany na wypadek występowania tego błędu?

                Witaj!

                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                Połącz konto już teraz.

                Zaloguj przez 1Login