Płyty główne

Intel wstrzymuje dostawy chipsetu H310 - producenci płyt mają poważny problem

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
15 komentarzy Dyskutuj z nami

Miesiąc po premierze nowych chipsetów, producenci płyt głównych informują o problemach z dostępnością najsłabszego modelu H310. Jak to wpłynie na klientów?

Na początku kwietnia na rynku zadebiutowały nowe procesory Intel Coffee Lake, a także słabsze chipsety z serii 300 – w segmencie konsumenckim pojawiły się modele H310, B360 i H370. Wygląda jednak na to, że producenci płyt głównych mają poważny problem z dostępnością pierwszego z nich.

H310 to najbardziej podstawowy układ dla nowych płyt głównych LGA 1151, który oferuje tylko najważniejszy zestaw interfejsów oraz wsparcie dla Wi-Fi AC (przy zastosowaniu odpowiedniej karty rozszerzeń). Płyty te szczególnie sprawdzą się w ekonomicznych zestawach komputerowych do domu i biura (chociaż można również znaleźć modele dla graczy).

Intel 300 - nowe chipsety

No właśnie, w praktyce nie wygląda to tak pięknie. Producenci donoszą o ograniczonej dostępności chipsetu H310, co bezpośrednio wpływa na produkcję płyt - w takiej sytuacji muszą oni wybierać lepszy, ale też droższy układ B360.

Skąd ograniczona dostępność? Według zagranicznych źródeł, Intel ma zbyt małe moce produkcyjne dla nowych układów (nowa generacja jest produkowana w 14-nanometrowej litografii), w związku z czym musiał tymczasowo wstrzymać dostawy najsłabszego modelu - H310. Sytuacja powinna jednak wrócić do normy już w lipcu. Do tego czasu powinniśmy się spodziewać ograniczonej dostępności najtańszych płytek.

Źródło: DigiTimes

Komentarze

15
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pewnie większość kupowała ten najtańszy i obroty spadły. Lepiej wstrzymać dostawy i wypchnąć droższy produkt, który zalega zamiast zwiększyć produkcję.
 • avatar
  Nie sprzedają bo po co, to się nie opłaca.

  Najpierw trzeba wyciągnąć kasę z maniaków nowości którzy są gotowi przepłacać za coś co za półtora roku będzie tańsze o 1/3.
 • avatar
  Ciekawe kiedy będzie premiera Z390 i procesorów z serii 9 z ośmioma rdzeniami. Dodatkowo bardzo mnie interesuje czy wyjdzie ten procesor, o którym nie dawno było pisane czyli i7-8086K.
 • avatar
  A tak pięknie miało być, po hamerykańsku...
 • avatar
  Fajnie ,że na świecie jest tyle ludzi nieogarniętych w temacie.Kupowanie sprzętów opartych na tej platformie to wtopa kasy co z pewnością przekonają się w ciągu tego roku czasu.Jak ,że ludzie jest teraz sporo ogarniętych i mało kto znający temat będzie chciał kupować używki właśnie takie to jest jeden plus tej sytuacji.Podejrzewam ,że wiele osób odda rodzinie cały komputer informując o fakcie by nie korzystali na tej platformie z bankowości online na przykład.
  -1