Karty graficzne

Karty graficzne Intel Xe mogą pojawić się wcześniej niż podejrzewaliśmy

przeczytasz w 1 min.

Intel przygotowuje się do ponownego wejścia na rynek kart graficznych. Branżowe źródła już wskazują możliwy termin premiery modeli z generacji Xe.

Nvidia i AMD zdominowały rynek kart graficznych, ale wkrótce sytuacja ta może ulec zmianie. Wiemy, że do wejścia na rynek samodzielnych kart graficznych przygotowuje się firma Intel. Pierwsze konstrukcje „niebieskich” mogą pojawić się wcześniej niż przewidywano.

Kiedy premiera kart graficznych Intel?

Według serwisu DigiTimes, który powołuje się na branżowe źródła, pierwsze karty graficzne Intel bazujące na architekturze Xe pojawią się do połowy 2020 roku (być może w czerwcu - tak jak sugeruje Raja Koduri).

Producent rozpocznie produkcję układów graficznych w 10-nanometrowym procesie technologicznym, a później ma zamiar wdrożyć 7-nanometrową litografię z wykorzystaniem konstrukcji 3D Foveros (takie konstrukcje pojawią się nie wcześniej niż w 2021 roku).

Intel Xe - karty graficzne

Co istotne, Intel nie zamierza skupiać się tylko na kartach z segmentu do gier. W ofercie producenta pojawią się też profesjonalne akceleratory, które znajdą zastosowanie w centrach danych oraz systemach obliczeniowych do uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Taka strategia pozwoli umocnić pozycję Intela w istotnych segmentach branży.

Pojawienie się kolejnego gracza na pewno zwiększy konkurencję, co może pozytywnie wpłynąć na całą branżę kart graficznych. Trzymamy więc kciuki za ponowny debiut Intela. Warto bowiem zauważyć, że „niebiescy” już w latach 90-tych próbowali swoich sił na rynku kart graficznych, ale debiut ten jednak nie należał do specjalnie udanych.

Źródło: DigiTimes

Warto zobaczyć również:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  14
  Trzymam kciuki. 3 gracz na rynku dGPU jest bardzo potrzebny.
  • avatar
   Mikro222
   6
   Jeżeli obniży to ceny na rynku kart graficznych to zapraszam jak najszybciej.
   • avatar
    KENJI512
    2
    Trzymamy kciuki, prosimy dać po ... Nvidii!
    (Bo chcę kupić Nvidię z RTX tanio :D)
    • avatar
     mjwhite
     2
     Skoro w 2021 ma być gotowy super komputer Aurora, zawierający karty tej serii to muszą się one pojawić szybciej.
     • avatar
      Eryk333
      -12
      Do czego to ma być? do pasjansa chyba.
      • avatar
       Chiny_X
       0
       Jeszcze tylko CPU od Nvidia
       • avatar
        alien666
        0
        Jakoś nie wierzę w intelowskie grafiki...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         to całe Xe wygląda jak jeden wielki hype, a po premierze okaże się że to jest jedna wielka klapa. intel nieraz pokazał że nie potrafi robić dużych grafik do gier, jak już to raczej do liczarek biznesowych.