Karty graficzne

Karty graficzne Intel Xe - producent szykuje mocne uderzenie w segment profesjonalny (ale nie tylko)

przeczytasz w 2 min.

Ponte Vecchio to konstrukcja, która ma zrewolucjonizować wydajność superkomputerów. Wiemy, że znajdzie ona zastosowanie w superkomputerze Aurora.

Wszyscy czekamy na premierę kart graficznych Intel Xe, które mają stawić czoła modelom Nvidiii AMD. Podczas konferencji Supercomputing 2019, producent ujawnił nowe szczegóły na temat nadchodzących konstrukcji.

Nowa rodzina kart graficznych Intel Xe

Intel Xe to naprawdę jest to cała rodzina architektur, która obejmuje wszystkie najważniejsze segmenty rynku – począwszy od mobilnych układów graficznych, przez karty graficzne do gier, a skończywszy na akceleratorach obliczeniowych.

Intel Xe - rodzina kart graficznych

Warto dodać, że Intel niedawno pochwalił się pomyślnymi testami konstrukcji DG1, która znajdzie zastosowanie w komputerach stacjonarnych.

Profesjonalna karta graficzna Intel Ponte Vecchio

Podczas konferencji ujawniono szczegóły na temat profesjonalnego układu graficznego Ponte Vecchio (to jego nazwa kodowa), który jest projektowany z myślą o wspomaganiu sztucznej inteligencji (AI) oraz wysokowydajnych systemach obliczeniowych (HPC).

Intel Xe Ponte Vecchio

Intel Xe Ponte Vecchio

Układ będzie produkowany w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Do budowy jednostki producent zastosuje też swoje autorskie technologie 3D Foveros i EMIB, a także nowy standard komunikacji CLX (oparty o interfejs PCI-Express 5.0).

Superkomputer Aurora będzie napędzany kartami Intel Xe

Wiemy, że karty Intel Xe znajdą zastosowanie w nowym superkomputerze Aurora dla Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Konstrukcja zaoferuje moc obliczeniową rzędu 1 eksaflopsa i ma kosztować ponad 500 milionów dolarów.

Superkomputer Aurora

W każdym węźle znajdą się dwa procesory Intel Xeon „Sapphire Rapids”, sześć układów graficznych Intel Xe „Ponte Vecchio” oraz pamięć DDR5 RAM i Optane. Całość będzie działać pod obsługą zunifikowanego i otwartego środowiska programistycznego oneAPI.

A gdzie są karty Intel Xe do gier?

Wystąpienie Raji Koduriego, szefa działu kart graficznych, pokazuje, że Intel kładzie nacisk na segment profesjonalny, bo to właśnie tam ma szansę zdobyć duże udziały (i duże zyski). Z biegiem czasu powinniśmy poznać informacje dotyczące konstrukcji z segmentu konsumenckiego, a więc tego co Was pewnie bardziej interesuje.

Źródło: Intel, ComputerBase

Warto zobaczyć również:

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Chiny_X
  11
  Ciekawe jak tam luki bezpieczeństwa
  • avatar
   Bywalec2
   1
   Dodatkowy gracz w sekrecie karty graficznych jest mile widziany.
   • avatar
    Kapitan Nocz
    -1
    Czyli Intel wejdzie na nowy level naciągania na kasę? Jak widzę grafikę "All Together" i na jednej płytce upakowane dwa Xeony i kilka modułów GPU, tzn że tego się już nie da rozbudować później a jedynie co wymienić cały moduł warty kilkadziesiąt tysięcy zł/$ ?!
    • avatar
     Eryk333
     0
     Zawsze to jakaś konkurencja jeśli można nazwać konkurencją ale dobre i to.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      hehe, Intel już przygotował mocne uderzenie w CPU - spectre, meltdown i spółka. teraz czas na ich nowe GPU :)
      • avatar
       anglik666
       0
       Jeszcze nie ma tych kart, a już zamówienia ???? Chyba za darmo, albo dobrze posmarowane...