Procesory

Intel Xeon - w planach procesory ze wsparciem dla DDR5 i PCI-Express 5.0

przeczytasz w 1 min.

Dzięki firmie Huawei poznaliśmy plany wydawnicze procesorów Intela na najbliższe lata. Producent szykuje modele, które wprowadzą nowe technologie do serwerów.

Firma Intel to nie tylko procesory dla komputerów i laptopów, ale też układy serwerowe – od pewnego czasu panuje tu stagnacja, co zaczyna wykorzystywać konkurencja. Wiemy jednak, że producent nie zamierza spoczywać na laurach i ma ambitne plany na najbliższe lata. Czego możemy się spodziewać?

Co prawda Intel już ostatnio ujawnił plany wydawnicze swoich procesorów dla serwerów, ale nie zdradził szczegółów na temat wprowadzanych nowości. Właściwie poznaliśmy tylko nazwy kodowe jednostek i planowany termin ich wprowadzenia na rynek.

Intel - plany wydawnicze

Więcej szczegółów ujawnił… Huawei, który na jednej z konferencji w Kazaniu pochwalił się swoimi planami co do aktualizacji oferty serwerów FusionServer. Tak się złożyło, że w prezentacji ujawniono również plany wydawnicze procesorów Intel Xeon na lata 2019 – 2022.

Intel Xeon - plany wydawnicze procesorów

W tym roku już zaprezentowano nową ofertę, więc kolejne premiery planowane są dopiero w przyszłym roku. W planach są 14-nanometrowe modele Cooper Lake-P (do 26 rdzeni + 6-kanałowy kontroler pamięci DDR4) i Cooper Lake-SP (do 48 rdzeni + 8-kanałowy kontroler pamięci DDR4) oraz 10-nanometrowe Ice Lake-SP (do 26 rdzeni z obsługą PCI-Express 4.0 i 8-kanałowym kontrolerem pamięci DDR4).

Prawdziwa rewolucja czeka nas w 2021 roku, gdy zadebiutuje nowa platforma Eagle Stream i modele Sapphire Rapids-SP – wprowadzą one 8-kanałowy kontroler pamięci DDR5 i obsługę magistrali PCI-Express 5.0. Nie ujawniono jednak szczegółów co do procesu technologicznego i liczby rdzeni. Rok później pojawią się odświeżone modele Granite Rapids-SP.

Widać zatem, że Intel nie odpuszcza segmentu profesjonalnego i przygotowuje naprawdę mocne uderzenie. Ciekawe co na to konkurencja...

Źródło: Huawei

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Skullek
  11
  DDR5, PCI-E 5.0 i 5 nowych luk? ;)
  • avatar
   DragonRed
   9
   Plany super - no właśnie , Intel to Władca Infografik obecnie więc zobaczymy ile na tych obrazkach zarobi do 2021 roku.
   Oczywiście nie podejrzewałem inaczej bo był bym zawiedziony jakby nie zapowiedzieli wparcia dla PCIe 5.0 i DDR5.
   Ciekawe czy do końca 2021 roku Intel jest w stanie utrzymać chociaż 40% udziałów w rynku.
   • avatar
    FunkyKoval
    4
    Nie wiem, tytuł newsa jakby INTEL jutro wprowadzał te technologie, żyjemy na innych planetach czy portale technologiczne schodza do poziomu WP ?
    Czy sądzicie ze AMD nie ogarnie takich technologii do 2021 roku ? Już teraz w technologiach profesjonalnych - procesory dla rynku serwerów, mają przewagę. Ich CPU są lepiej zaprojektowane i przede wszystkim to nowa architektura a nie któraś tam wariacja starych struktur. Piszecie jakby INTEL cały czas kopał AMD w tyłek, równia ppochyła się zaczęła już, co widać po spadkach wyników INTEL-a. To cały czas jest moloch ale właśnie dlatego muszą się sprężać, podejrzewam, że w 2021 roku AMD wyskoczy z nową architekturą CPU dla rynku profesjonalnego (serwry, stacje robocze), plany planami ale to co INTEL pokazę w 2021 roku, to nie bedzie konkurencja dla dzisiejszych systemów, wtedy inne fiormy też będą miały nowe produkty. Pożyjemy-zobaczymy ...
    • avatar
     Kapitan Nocz
     4
     no dobrze pomyślmy logicznie, mamy połowę roku 2019, za pasem rok 2020 a interfejsu PCIe 4.0 jeszcze nikt nie widział z tego forum, a tu ludziska łykają wszystko jak leci, że za jakieś 1.5 roku zobaczymy wersje PCIe 5.0 ? Po pierwsze to czy ten standard zostanie wdrożony nie zależy od Intela, po drugie nie wieżę, żeby standard 4.0 miał czas życia 1.5roku, a po trzecie tej informacji nie podał Intel :) Obietnice iście godne naszych polityków w przedwyborczym amoku.
     • avatar
      piwo1
      1
      A w międzyczasie
      [img]https://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2019/05/graph_7.png[/img]
      • avatar
       marcadir
       0
       Pytanie czy w planach Intela były ujęte ostatnio wykryte luki, bo jeśli nie to muszą układy przeprojektować, a na to potrzeba czasu i infografika jest nieaktualna :-)
       • avatar
        Konto usunięte
        -3
        Jeeezu ile tutaj fanbojów i gówniaków amd. xDDD. Procesory i centra danych stawia się pod swoje wymagania, taki szef Huaweia czy innego konsorcjum stawiającego swoje serwerownie nie będzie zważał na komentarze gówniaków i bitwę fanbojów tylko bierze to co jest wydajniejsze. Jak widać intel jest w modzie :).
        • avatar
         mjwhite
         -15
         Plany ambitne, jeśli uda się je zrealizować to amd może mieć problem z utrzymaniem 3% udziału w rynku serwerów.
         • avatar
          PITUCH3
          0
          Ciekawe co na to konkurencja...

          ktoś już przesadza


          nie ma konkurencji
          co AMD ???
          ???