Karty graficzne

Intel zapłaci NVIDII 1,5 miliarda dolarów

przeczytasz w 1 min.

W momencie, gdy AMD boryka się z problemami na stanowisku kierowniczym, konkurencyjny Intel i NVIDIA podpisały umowę o współpracy, która kończy wieloletnie spory tych dwóch firm. W efekcie NVIDIA otrzyma duży, wynoszący 1,5-miliarda dolarów, zastrzyk finansowy.

Strategia NVIDII przynosi w końcu korzyści. To nie pierwszy raz kiedy tak mówimy. Ostatnie targi CES pokazały, że NVIDIA doskonale wpasowała się ze swoimi mobilnymi technologiami w rynek urządzeń przenośnych. W czasie targów firma oficjalnie poinformowała, że chce zaistnieć także na rynku procesorów dla komputerów stacjonarnych.

NVIDIA stara się także rozstrzygnąć konflikt z Intelem. Koncern, kierowany przez Jen-Hsun Huanga, podpisał sześcioletni kontrakt z Intelem, który pozwoli obu firmom wzajemnie wymieniać się technologiami. Począwszy od 18 stycznia 2011roku Intel w pięciu rocznych transzach wypłaci NVIDII łącznie 1,5 miliarda dolarów  za dostęp do jej patentów. Z kolei NVIDIA będzie mogła nadal korzystać z udostępnianych przez koncern z Santa Clara technologii - z wykluczeniem rozwiązań dotyczących procesorów, pamięci flash i niektórych chipsetów.


Źródło: NVIDIA

Polecamy artykuły:  
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Grinch
  1
  Najwięcej zyskają obie firmy -> najmniej klienci, bo tam gdzie podpisywane są porozumienia tam ceny idą w górę.

  Swego czasu Samsung, LG i inne firmy podpisały porozumienie na temat cen LCD - jakie były ceny...wszyscy wiedzą.
  • avatar
   Stork
   0
   Ciekawe kto więcej zyska na tej współpracy?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Obie firmy zyskają.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Intel to się nieźle ustawił. Podobny cyrograf podpisało swojego czasu AMD.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Ciekawe czy uda im się wykorzystać te kase i technologie. Bo kurcze, kiedyś pisałem co bym zrobił jakbym miał w nvidii techologie intela,

      Aż strach się bać, biorąc pod uwage że nvidia chce robić karty zdolne do reytracingu w czasie rzeczywistym.

      ATI ma już wsparcie amd. Bo w zasadzie to to samo.

      Generalnie jakby dołączył jeszcze IBM, choćby strasząc nowinkami jak do tej pory, to może w 2015 roku, zobaczymy wypasione konsole PS4.

      :]
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Intel potrzebuje takiego polaczenia technologicznego, bo niedlugo jeden z glownych graczy (apple) powie ze ma ich gdzies i wszystkie nowe linie produktow beda uzywac produktow AMD... a tego Intel i NV nie chca :)

       W sumie fajnie... NV moze produkowac pewnie uklady logiki dla wszystkich prockow Intela, a tamci miejmy nadzieje zaczna lepsze grafy pchac w procki :)
       • avatar
        Rakoth
        0
        I dobrze niech podpisują umowy, niech się wymieniają doświadczeniami i nowymi technologiami. Jak zaczną porządnie współpracować to postęp technologiczny jeszcze szybciej będzie parł do przodu.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         mi to odpowiada zawsze miałem intela & nvidię (pierwszy raz raz i ostatni miałem RADEONA hd 5850 I JUZ NIGDY WIECEJ RADKÓW) nie żebym był fanboyem ale miałem karty obu firm i z czystym sumieniem stwierdzam że jak dla mnie nvidia jest lepsza. PODKREŚLAM jak dla mnie xD
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          zdecydowanie uważam, że AMD zawsze w du*e kopali.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Bardzo dobrze. Niech się rozwijają. Brak mi chipsetów nVidii bo bardzo udane były. No i AMD nie wspiera SLI, czyli h im w d...