Karty graficzne

Intel zapłaci NVIDII 1,5 miliarda dolarów

z dnia
Karol Żebruń | Redaktor serwisu benchmark.pl
12 komentarzy Dyskutuj z nami

W momencie, gdy AMD boryka się z problemami na stanowisku kierowniczym, konkurencyjny Intel i NVIDIA podpisały umowę o współpracy, która kończy wieloletnie spory tych dwóch firm. W efekcie NVIDIA otrzyma duży, wynoszący 1,5-miliarda dolarów, zastrzyk finansowy.

Strategia NVIDII przynosi w końcu korzyści. To nie pierwszy raz kiedy tak mówimy. Ostatnie targi CES pokazały, że NVIDIA doskonale wpasowała się ze swoimi mobilnymi technologiami w rynek urządzeń przenośnych. W czasie targów firma oficjalnie poinformowała, że chce zaistnieć także na rynku procesorów dla komputerów stacjonarnych.

NVIDIA stara się także rozstrzygnąć konflikt z Intelem. Koncern, kierowany przez Jen-Hsun Huanga, podpisał sześcioletni kontrakt z Intelem, który pozwoli obu firmom wzajemnie wymieniać się technologiami. Począwszy od 18 stycznia 2011roku Intel w pięciu rocznych transzach wypłaci NVIDII łącznie 1,5 miliarda dolarów  za dostęp do jej patentów. Z kolei NVIDIA będzie mogła nadal korzystać z udostępnianych przez koncern z Santa Clara technologii - z wykluczeniem rozwiązań dotyczących procesorów, pamięci flash i niektórych chipsetów.


Źródło: NVIDIA

Polecamy artykuły:    
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

Komentarze

12
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Najwięcej zyskają obie firmy -> najmniej klienci, bo tam gdzie podpisywane są porozumienia tam ceny idą w górę.

  Swego czasu Samsung, LG i inne firmy podpisały porozumienie na temat cen LCD - jakie były ceny...wszyscy wiedzą.
 • avatar
  Ciekawe kto więcej zyska na tej współpracy?
 • avatar
  Obie firmy zyskają.
 • avatar
  Intel to się nieźle ustawił. Podobny cyrograf podpisało swojego czasu AMD.
 • avatar
  Ciekawe czy uda im się wykorzystać te kase i technologie. Bo kurcze, kiedyś pisałem co bym zrobił jakbym miał w nvidii techologie intela,

  Aż strach się bać, biorąc pod uwage że nvidia chce robić karty zdolne do reytracingu w czasie rzeczywistym.

  ATI ma już wsparcie amd. Bo w zasadzie to to samo.

  Generalnie jakby dołączył jeszcze IBM, choćby strasząc nowinkami jak do tej pory, to może w 2015 roku, zobaczymy wypasione konsole PS4.

  :]
 • avatar
  Intel potrzebuje takiego polaczenia technologicznego, bo niedlugo jeden z glownych graczy (apple) powie ze ma ich gdzies i wszystkie nowe linie produktow beda uzywac produktow AMD... a tego Intel i NV nie chca :)

  W sumie fajnie... NV moze produkowac pewnie uklady logiki dla wszystkich prockow Intela, a tamci miejmy nadzieje zaczna lepsze grafy pchac w procki :)
 • avatar
  I dobrze niech podpisują umowy, niech się wymieniają doświadczeniami i nowymi technologiami. Jak zaczną porządnie współpracować to postęp technologiczny jeszcze szybciej będzie parł do przodu.
 • avatar
  mi to odpowiada zawsze miałem intela & nvidię (pierwszy raz raz i ostatni miałem RADEONA hd 5850 I JUZ NIGDY WIECEJ RADKÓW) nie żebym był fanboyem ale miałem karty obu firm i z czystym sumieniem stwierdzam że jak dla mnie nvidia jest lepsza. PODKREŚLAM jak dla mnie xD
 • avatar
  zdecydowanie uważam, że AMD zawsze w du*e kopali.
 • avatar
  Bardzo dobrze. Niech się rozwijają. Brak mi chipsetów nVidii bo bardzo udane były. No i AMD nie wspiera SLI, czyli h im w d...