Pamięć RAM

Intel zapowiada nowe pamięci RAM - w tym także moduły DDR5

przeczytasz w 1 min.

Według prognoz, pamięci DDR4 będą zwiększać swoje udziały kosztem modułów DDR3. Później jednak przyjdzie pora na moduły DDR5.

Pierwsze pamięci DDR4 zadebiutowały na rynku już w 2014 roku i od tego momentu stale zwiększają swój udział (głównie kosztem modułów DDR3). Wiadomo jednak, że w planach już są moduły DDR5 – pierwsze szczegóły o nowych pamięciach ujawniono na konferencji Intel Developer Forum 2016 w San Francisco.

Informacje o nowych pamięciach pojawiły się przy okazji omawiania prognoz rynku pamięci operacyjnych. Według danych firmy Intel, większość sprzedawanych serwerów już jest wyposażona w pamięci DDR4, a do końca roku będą one dostępne także w większości sprzedawanych komputerów stacjonarnych. Nie ma się jednak czemu dziwić, bo już w pierwszej połowie tego roku sprzedaż pamięci DDR4 zrównała się ze starszymi modułami DDR3, a następnie zaczęła wychodzić na prowadzenie (obecnie już około 66% sprzedawanych pamięci stanowią moduły DDR4).

Pamięci DDR3, DDR4 i DDR5 - prognozy

Wstępna specyfikacja pamięci DDR5 ma zostać udostępniona przez organizację JEDEC jeszcze w tym roku, ale na premierę pierwszych modułów najprawdopodobniej przyjdzie nam poczekać do 2020 roku. Co prawda szczegóły dotyczące nowych pamięci jeszcze nie są nam znane, ale możemy podejrzewać jeszcze większą przepustowość przy jednoczesnym obniżeniu poboru energii elektrycznej (podobnie jak to było w przypadku poprzednich generacji pamięci RAM).

Wykorzystanie pamięci w poszczególnych platformach Intela
Wykorzystanie pamięci w poszczególnych platformach Intela

Ceny pamięci DDR3 i DDR4

W międzyczasie na rynku powinny się upowszechnić niskonapięciowe pamięci LPDDR4, a także ich wydajniejsze wersje LPDDR4X (osiągające taktowanie nawet 4266 MHz). Wiekszy udział ma być tutaj podyktowany również coraz niższą ceną pamięci.

Intel 3D XPoint pamięci

To jednak nie koniec rewelacji, bo producent planuje również wydać nośniki bazujące na pamięciach 3D XPoint – co prawda mówimy tutaj o pamięci nieulotnej (a więc czymś w rodzaju dysków SSD), ale nośniki te będą fizycznie i elektrycznie kompatybilne z modułami DDR4. Nowe pamięci mają zadebiutować jeszcze w tym roku i będą kompatybilne z nową generacją procesorów Xeon.

Źródło: ComputerBase, Golem

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Jak to źle i nie dobrze że monopol mają firmy z jednego rejonu. Najpierw budziły mój podziw i fascynację, potem zainteresowanie, teraz nie smak. .
  • avatar
   PL_SBX
   0
   Ahh intel i ich x-point.. chwalą się tym, a efektów dalej nie widać. Podlinkuje ktoś jakiegoś SSDka z tymi pamięciami?

   • avatar
    zajeBEASTY
    0
    Pamieci Ram? To dla mieczakow, nie uzywam.
    • avatar
     Hakuren
     -1
     Korekta, SSDDIMM, czy jak by ich nie nazwać, będą kompatybilne tylko z Xeon-ami czyli będą to moduły ECC bo bez tego ani rusz. Raczej ten sprzęt nie trafi na rynek konsumencki, a na pewno nie szybko, bo w segmencie SOHO nie korzysta się z ECC.

     Swoją drogą Intel pręży muskuły póki może. Jest wiele innych projektów pamięci, które mogłyby zastąpić niezbyt efektywne DDR, ale z pozycją monopolisty na rynku procesorów Intel może wdrażać sobie co tylko chce i nie oglądać się na to, że projekty konkurencji (Samsung) są bardziej rozwojowe a nie brną tą sama uliczką co stare Pentium 4 - wyższy zegar, wyższy zegar, wyższy zegar. Jeśli ktoś prowadzi badania nad nuklearnym rozpadem izotopów albo modeluje proteiny białek w czasie rzeczywistym wtedy wysoki zegar ma sens. Dla zwykłego PC to nie ma żadnego znaczenia.
     • avatar
      Konto usunięte
      -3
      a w grafice to przypadkiem nie ma (g)ddr5? ;)