Procesory

Intel ma ambitne plany - zapowiada produkcję procesorów w 5 nm, 3 nm, 2 nm, a nawet 1,4 nm

przeczytasz w 2 min.

Intel nadal wierzy w prawo Moore'a! Według najnowszych planów, producent planuje przywrócić regularny plan wydawniczy procesorów.

Ostatnie lata nie są najłatwiejsze dla firmy Intel, również z powodu problemów ze wdrażaniem 10-nanometrowego procesu technologicznegoograniczoną podażą procesorów. Producent nie zamierza jednak się poddawać i już pracuje nad kolejnymi generacjami układów. Podczas konferencji 2019 IEEE International Electron Devices Meeting (IEDM) poznaliśmy plany dotyczące wdrażania nowych litografii.

Plany rozwoju litografii przedstawił Martin van den Brink, CEO firmy ASML – firmy wytwarzającej maszyny do produkcji układów scalonych. Tak naprawdę jest to zmodyfikowany slajd firmy Intel, który został zaprezentowany już w sierpniu (tyle tylko, że na zamkniętej konferencji i był objęty umową poufności).

Intel - plany wdrażania nowych technologii

Intel zapowiada nowe technologie produkcji procesorów

Według ujawnionych informacji, Intel zamierza wprowadzać nowy proces technologiczny mniej więcej co dwa lata – w tym roku zadebiutowały 10-nanometrowe jednostki Ice Lake, ale już trwają prace nad wdrożeniem 7 nm (te miałyby się pojawić w 2021 roku).

Plany na kolejne lata są jeszcze bardziej ambitne, bo w 2023 roku doczekamy się 5 nm, w 2025 roku – 3 nm, w 2027 roku – 2 nm, a w 2029 roku już 1,4 nm. Oczywiście to tylko teoria, bo inżynierowie dopiero badają nowe procesy i budowę układów (zapewne konieczne będzie tutaj przejście z tranzystorów typu FinFET na GAA – gate-all-around).

Intel - plany wdrażania nowych technologii

Intel przygotuje usprawnione procesy +, ++ i +++

W międzyczasie producent przygotuje usprawnione wersje procesów z dopiskiem „+” i „++”. Wyjątkiem jest tutaj 10-nanometrowa litografia, która już na początku pojawiła się w ulepszonej wersji 10nm+ – w przyszłości pojawi się zatem 10nm++ i 10nm+++. Usprawnione procesy mają cechować się lepszymi parametrami, co powinno przełożyć się na wyższą wydajność i efektywność energetyczną procesorów.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół. Układy projektowane pod daną litografię będą mogły być przeprojektowywane do produkcji w wyższym procesie. Gdyby zaistniały problemy przy wdrażaniu nowej technologii, rowiązanie to pozwoli uniknąć opóźnień przy wydawaniu procesorów (według nieoficjalnych informacji, tak się właśnie dzieje z 10- i 7-nanometrowym procesem).

Intel wraca do gry po zadyszce

Przedstawione plany są ambitne - pokazują, że Intel nadal wierzy w prawo Moore’a i planuje wrócić do regularnego cyklu wydawania nowych procesorów. Czy założenia się spełnią? Tego dowiemy się dopiero za kilka lat.

Źródło: WikiChip, AnandTech

Warto również zobaczyć:

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  CyberdyneSystems
  23
  Procesory AMD w tym roku to rewelacja i przede wszystkim konkurencja dla intela i to właśnie dzięki tej konkurencji nam użytkownikom powodzi się lepiej.Trzeba trzymać kciuki za Intela i za Amd że będzie im się dobrze wiodło w przyszłości bo gdyby jedna z tych firm upadła to zrobiłby się niezły bałagan.
  Ceny procesorów są zależne od konkurencji pamiętajcie o tym gdyby Intel upadł ceny procesorów od AMD wystrzeliły by pod orbitę a badania rozwojowe też by zwolniły,bo po co się spinać jak nie ma z kim konkurować prawda?Tak właśnie leniwie przez lata podchodził Intel do swojego planu rozwoju procesorów a ceny windował na sam szczyt a my dostawaliśmy takie sobie produkty a nie dobre produkty.
  Ja kibicuję jednej i drugiej drużynie i życzę obu firmom sukcesu bo dzięki właśnie tym sukcesom i rywalizacji ceny spadają i wydawane są coraz to leprze produkty a monopol zostaje zatrzymany i dzięki temu mogę sobie kupić świetny procesor od AMD a w przyszłości od Intela.
  • avatar
   HemaN
   16
   Ciekawe czasy nastały. AMD rywalizuje z Intelem jak równy z równym procesorami, Intel konkuruje z AMD jak równy z równym slajdami ;) .
   • avatar
    Warmonger
    11
    Obawiam się, że ten slajd ma na celu głównie uspokojenie inwestorów ;)

    Chyba, że Intel ma w zanadrzu jakąś genialną, przełomową technologię?
    • avatar
     Konto usunięte
     8
     W 2013 intel obiecał 10nm w masowej produkcji w 2015 roku oraz przedstawiał kolejne roadmap-y mówiące o litografii 10nm i 7nm.
     Zaraz stuknie 2020 i jak dotąd KAŻDA z tych roadmap okazała się chybiona i zastąpiona przez kolejną, która również okazała się chybiona dlatego została zaktualizowana, lecz znów okazała się chybiona więc została zastąpiona kolejną, ta jednak znów okazała się chybiona, dlatego została zaktualizowana kolejną, która jednak również okazała się utopijna więc zaktualizowano ją o kolejną lecz ta również...

     Tymczasem TSMC raportuje że prace nad 5nm idą zgodnie z planem i już na wczesnym etapie prac osiągnięto wysoki 50% uzysk, co jest wynikiem nawet lepszym od obecnego, bardzo udanego 7nm. Firma czyni też spore inwestycje w litografię 3nm.
     • avatar
      BariGT
      8
      Nie wyszlo ci w procesorac - nie martw sie - wyjdzie ci w slajdach. Ktos kto wyklepal, ze w 2021 beda mieli 7nm a w 2023 5nm pewnie sam mial z tego beke :D
      • avatar
       KENJI512
       6
       To nie są ambitne plany... To zwykły plany...
       Nieambitne to było siedzenie XXX lat na architekturze ++++++++++, bez rozwoju.
       • avatar
        Tassador
        3
        A czy dzi.Ó.ry w procach też zminiaturyzują ?
        • avatar
         mobil12
         3
         nie kupujcie AMD ... za kilka lat wam pokażemy nowe slajdy
         • avatar
          Bywalec2
          2
          Niech zaczną myśleć nad rozwojem zupełnie nowej technologi, która przyniesie prawdziwy rozwój tej branży a nie tylko zmniejszają proces technologiczny.
          • avatar
           Konto usunięte
           2
           Ale czy będzie glut czy nie? Oto jest pytanie.
           • avatar
            falstafiku
            2
            Pomarzyć - dobra rzecz. Intel chcąc uprawdopodobnić te fantastyczne plany, powinien pokazać tu i teraz, że potrafi przełamywać swoje słabości i zapóźnienia.
            • avatar
             Pixel
             2
             Takie marzenia i plany jak moje z odzyskaniem BTC z MT.GOX, już myślałem że to pryma aprilis.
             • avatar
              zimeq
              2
              wiecej robienia mniej gadania i nieuczciwego marketingu :D
              • avatar
               zimeq
               2
               za kilka lat to AMD będzie zawyżało ceny wprowadzając 128-rdzeniowe procki za zaporową cenę :D A intel będzie tańszą alternatywą :D
               • avatar
                chotnik2
                2
                Przecinek im się źle postawił :D
                Chodziło oczywiście o o 70, 50, 30, 20 i 14nm
                • avatar
                 mgkiler
                 1
                 zaraz... 10nm w 2019? To jaki mogę CPU Intela kupić do mojej domowej stacjonarki?
                 Coś przegapiłem?
                 • avatar
                  develoop
                  1
                  AMD będzie już w tym czasie na kwantach...
                  • avatar
                   Gatts-25
                   1
                   Ważne , że Intel ma w końcu jakieś plany bo ogólnie wydźwięk na temat tej firmy był co raz gorszy i nie chodzi o luki w zabezpieczeniach.
                   Cztery lata temu sporo osób stało się posiadaczami akcji AMD i nawet niech nie myślą o ich sprzedaży.Czasami warto poczekać a teraz jeszcze firma ta nie osiągnęła obecnego zasięgu wzrostów na giełdzie jakie jeszcze przed nią się szykują.
                   Główna w tym zasługa TSMC bo oni bez swoich litografii w początkowych etapach nie pomogli by wznieść się tak wysoko tej Amerykańskiej firmie.Jeszcze trochę i będzie kolej na Samsunga , który także pomoże AMD.
                   Obecny zasięg z uwzględnieniem Zen 3 to już 100 dolarów za akcję.Jeżeli Intel ani myśli wspomóc się przez TSMC lub Samsung w dłuższej przyszłości to Zen 4 zwiększy pewnie zasięg wzrostów na giełdzie w przypadku AMD do 200dolarów za akcje.Ważne , że wiele osób rozsądnych na tym interesie zarobi a wystarczyło jeszcze do "niedawna" kupić 1000 akcji AMD za 10tysięcy dolarów.Bardzo mnie ciekawi jak swoją charakterystyką gdy w 2022 roku 3nm GAE od Samsunga będzie dostępne w pełni , o ile przekroczy możliwości wydajności na Watt oraz maksymalnej wydajności to co TSMC będzie u siebie nazywało 5nm EUV.
                   https://uploads.disquscdn.com/images/d611b281ced01b5587ed8805387a0ab3858eed500a0aa0e6e7d1343e9b9bc673.png
                   Czasami nie warto obrzucać się błotem tylko patrzeć na fakty w jakiej sytuacji jest teraz Intel bo ludzie dalej swoje o lepszej litografii 10nm Intela od 7nm DUV od TSMC a takie konfrontowanie nie ma sensu bo zaraz inny pociąg made in Samsung odjeżdża tylko dla wtajemniczonych.
                   https://uploads.disquscdn.com/images/e7301db43e5b446c36dedeb02015327c813b1f8c3ae2e3c43e94aa230398467c.png
                   https://uploads.disquscdn.com/images/7243a15ce9dba5a2cfe891e95d566db970485a79ec48bc97e0485f2ab44ebed7.png
                   • avatar
                    Kapitan Nocz
                    -1
                    trzeba pamiętać, że te procesy technologiczne nie są sobie równe, tzn 10nm Intela to nie 10nm TMC. Intel z reguły ma dużo większą gęstość upakowania tranzystorów w swoich procesach niż odpowienio inny firmy. Tak, że teoretycznie nie jest aż tak daleko za konkurencją, z tego co pamiętam to TMC chyba w 3 podejsciach goniła 14nm Intela. 7nm TMC wyprzedza upakowaniem o tylko 15%, 10nm niedopracowany proces Intela.
                    • avatar
                     MokryN
                     -2
                     Normalnemu człowiekowi to to wszystko nie potrzebne. Filmy 4k na 6" telefonie będziemy oglądać... szkoda energii i czasu na to.
                     • avatar
                      Gatts-25
                      0
                      Ostatnio bardzo dużo zaczęło się pisać o ogromnych osiągnięciach w kwestii dodawania tlenku Galu do tranzystorów a szczególnie naukowcy z Japonii dużo o tym piszą.300 krotnie lepsze możliwości od samego Krzemu , i 3 trzy krotnie lepsze możliwości od Aresnku Galu.Chodzi o atuty związane z przesyłem informacji w tranzystorach , mniejszym zużyciu energii przez opory itp.Zobaczymy co Samsung wymyślił ze swoim 3nm GAE bo to już dawno nie jest tylko sam krzem.Ciekawe czy będzie się z tym obnosił podając ile warstw różnych pierwiastków znajduje się w jego nowych tranzystorach.Maksymalną gęstością upakowania tranzystorów na mm2 już udowodnili , że Gate All Around to przyszłość gdy IBM przedstawił swój wyprodukowany w fabryce Samsung w 2017 roku o gęstości upakowania na poziomie 500MTr/mm2 i nazwał go po prostu 5nm GAA.Czemu Samsung zmienił na 3nm GAE to się wkrótce okaże ale z całą pewnością można będzie liczyć na początek na połowę tej gęstości upakowania od Samsunga przy pierwszej generacji tej technologii.
                      Te liczby tranzystorów robią wrażenie i mają wpływ na szybkie postarzanie poprzednich generacji a takie wiadomości powodują konsternację w wyborze.
                      Bo czego nie kupię jeszcze w tym roku to za rok już będzie stare w przypadku CPU , GPU i Smartfonów lub odpowiedników jak laptopy czy tablety.
                      • avatar
                       someone1989
                       0
                       Jak mnie bawi ten intel. Dopiero co stwierdzali że odpuszczają troche rynek cpu bo mieli zbyt ambitne podejście ( 10 nm wałkowane od ponad 6 lat sic! Ambitnie jak...) teraz mowa o niższych procesach co dwa lata jak z 14 do 10 nie potrafią w 6. 10 nm w tym roku mają tylko układy mobilne. W 2025 roku 3nm? Serio intel? 3 nm to mały qualcom w tym roku ogarnął, więc z czym do ludzi? Jak do 2030 ogarną to to będzie i tak mega sukces szkoda, że "sto lat za mu..." przepraszam afroamerykanami.
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        no cóż, 10nm po oderwaniu się od braku realizmu jest jak najbardziej realne, zresztą już cokolwiek robią. jednak nie jest to zapowiadane 10nm odpowiadające 7nm TSMC, wyjdzie sporo gorzej. Dopiero 7nm intela zacznie być (w planach) nieco lepsze od 7nm TSMC, pod warunkiem że się uda.

                        a reszta? to są slajdy i pobożne życzenia. niemniej jednak życzę powodzenia.

                        A teraz jaki tu mamy niezły mętlik technologii :)
                        1. Samsung, Litografia, CPU ARM
                        2. Intel, Litografia, CPU x86, w świat ARM jakoś niechętnie wchodzą.
                        3. AMD, bez własnej litografii, CPU x86, iGPU, dGPU, eksperymenty z ARM z nikłym znaczeniem dla rynku
                        4. Nvidia, bez własnej litografii, bez własnego x86, bez iGPU, wyłącznie dGPU, oraz ARM
                        5. TSMC, GF, wyłącznie Litografia

                        ktoś to jeszcze ogarnia?