Procesory

Intel zapowiada wdrożenie nowych litografii - w planach 7 nm, 5 nm, a nawet 3 nm

przeczytasz w 1 min.

Wprowadzenie nowych litografii pozwoli opracować jeszcze nowsze układy. Wdrożenie technologii będzie jednak wymagać usprawnień w procesie produkcji, a tempo wprowadzania niższych procesów będzie stopniowo spadać.

Wdrożenie 10-nanometrowego procesu technologicznego okazało się poważnym problemem dla Intela. Nie oznacza to jednak, że producent nie pracuje nad jeszcze nowszymi technologiami produkcji procesorów. Podczas konferencji w Pekinie ujawniono plany wprowadzania kolejnych procesów litograficznych.

Według ujawnionych informacji, producent osiągnął zadowalający poziom 10-nanometrowej litografii i do końca roku planuje rozpocząć w niej masową produkcję procesorów.

Inetel 10 nm

Nowa technologia posłuży do produkcji modeli Ice Lake dla laptopów i serwerów, Snow Ridge do komunikacji 5G, a także rewolucyjnych, warstwowych układów Lakefield.

Podczas konferencji nakreślono również ogólny kierunek rozwoju procesów litograficznych. Po 10-nanometrowej technologii, planowane jest wdrożenie 7 nm, 5 nm i 3 nm. Wprawdzie producent nie określił terminu wprowadzania poszczególnych procesów, ale tempo rozwoju ma tutaj stopniowo spadać.

Inetel plany wdrażania litografii

Intel podkreślił również, iż wprowadzanie kolejnych, niższych technologii litograficznych będzie wymagać wdrażania usprawnień w procesie produkcji układów scalonych. Mówi się nie tylko o zmianie konstrukcji układów na 3D i wykorzystaniu technologii skrajnego ultrafioletu EUV, ale również o wprowadzeniu nowych materiałów.

Źródło: MyDrivers, foto: Intel

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  HolyCrom
  29
  Patrząc na czas potrzebny do wdrożenia 10nm i stwierdzenie, że tempo wprowadzania niższych procesów będzie stopniowo spadać, to z dużą dozą pewności można powiedzieć, że 3nm przed 2040AD nie zostaną wprowadzone. Ba, zaryzykuję tezę, że i 2050AD to będzie za wcześnie.
  • avatar
   KENJI512
   23
   Panie Chińczyk z obrazka, niech Pan powie wprost:
   "Tempo rozwoju naszych procesorów i wprowadzania nowego procesu, jak i więcej rdzieniuf jest uzależnione od tempa rozwoju AMD"
   • avatar
    jarekzon
    7
    7 :), jeszcze 10 nie mogą zrobić.
    • avatar
     Konto usunięte
     6
     Tia, "plany". 10nm zapowiadali na 4 kwartał 2015 roku. Mamy 2019 a 10nm jak nie było tak nie ma.

     A sorry, wypuścili w zeszłym roku jakieś mobilne 2-rdzeniowe 10nm chipy najniższego segmentu, lecz po cichu bez żadnego rozgłosu medialnego ponieważ w porównaniu do 14nm+++++ nie dość że osiągają niższe zegary, niższą wydajność, żrą więcej energii to na dodatek iGP nie działa. Aha.
     • avatar
      DragonRed
      6
      Powielanie nieprawdziwych informacji jest najwięcej a czytając wątki osób mocno broniących Intela widać czym bliżej premiery Zen 2 tym większy ból.Jeżeli ktoś z was dalej myśli , że 14nm od Intela w swej charakterystyce budowy może się równać chociażby z 10nm od konkurencji to się sporo myli ale może to robić celowo.Jedyne w czym Intel przoduje to w tak wyjątkowym dopracowaniu obecnie dostępnej litografii dla ich procesorów wysokowydajnych pod względem , którego dalej konkurencja jest z tyłu.14nm od Intela w tej chwili ma nawet gorszą specyfikację pod względem wymiarów jak ich pierwsza generacja 14nm ponieważ cała moc poszła w wysokie zegary taktujące rdzenie w procesorze.Dla Intela najlepsze czasy mijają ponieważ rynek wie o tym , że 4/8 rdzeniowe procesory nie będą wystarczające dla branży gier więc i deweloperzy nie będą mogli wiecznie optymalizować produktu do starych rozwiązań.
      Obecnie 14nm++? od Intela ma dwa wymiary na poziomie 82nm i 60nm więc porównywanie tego chociażby z 10nm nie ma sensu.Rynek i tak będzie dążył do wykorzystania wielowątkowości nie tylko CPU ale i GPU.Ta infografika pokazuje jakie są założenia danej litografii:
      https://uploads.disquscdn.com/images/3e9257a7137bd7b1dfc30f3e1461e97a4ed0f7fb2102e79656ea94913dadd383.png
      i Intel według tego wzoru swoimi 10nm spełnia założenia litografii 7nm ale brakuje w tym porównaniu innych dwóch wymiarów wpływających na wielkość tranzystora.
      Już teraz widać jak ważne są wielowątkowe procesory a wystarczy pośledzić rozgrywki osób nadających swoje podboje w grach i zobaczyć co znaczy mieć w jednej chwili 180fps i nagle 15fps to jest ten brak wiedzy w pewnych tematach.Mijający czas sprzyja co raz lepszej sytuacji AMD a Intel zaś musi się podporządkować takim firmom jak TSMC czy Samsung ponieważ pozostawienie ich samych może się skończyć tragicznie dla samego Intela.
      • avatar
       AntonioFacaldo
       4
       yyy słuchajcie (ciemny) ludu, nie pykło z 10nm ale to my wam damy 7, 5 i 3 ok? no ok to do sklepików wykupować te obecne śmieci (swoją drogą dziurawe jak sito ale to tylko tym bardziej powinniście to wykupić).
       • avatar
        kaylo
        3
        Nie lepiej dokładać + do 14 niż wymyślać jakieś 10, 7 itd.? To nie w stylu Intela.
        • avatar
         Konto usunięte
         3
         Prawo Moora można włożyć miedzy bajki ;-)
         • avatar
          Vienio43
          2
          Świstak też twierdził że sreberka będą nowe
          • avatar
           xxx.514
           2
           Zastanawia mnie jak Intel, a wcześniej IBM, rozwiązał efekt tunelowy, skoro zapowiadają tak mały proces litograficzny.
           • avatar
            Konto usunięte
            1
            A mnie ciekawi dodatkowo wydajność produkcyjna Intela. Zastanawiam się też ile procesorów będzie wydawane na rynek konsumencki i w jakiej cenie.
            • avatar
             Monio
             1
             Nie wiem czy plakac czy sie smiac.
             • avatar
              Yamaraj6
              0
              Ja mam pytanie do kogoś kto się mocno orientuje w temacie i ma jakieś rzetelne źródła. Jak to jest że AMD wprowadza 7nm w tym roku bez większych problemów, Apple wprowadziło telefony z 7nm w tamtym roku, Qualcomm też już robi 7nm procesory, a Intelowi ledwo się do 10nm udało zejść, a procesory do PC to najwcześniej w przyszłym roku zobaczymy w sklepach.

              W sensie te 7nm od innych producentów jest jakieś gorsze niż 10nm intela czy o co chodzi?
              • avatar
               n4zgul
               -6
               Intel ma swoje faby i tam robi i testuje swoje 10nm/7nm/5nm/3nm , Amd kupuje tą technologie od innych , wiadomo że robiąc u siebie masz większą kontrolę na produkcją i dopracowanie technologi tak że takie 10nm będzie się równało 7nm u Amd ale będzie jeszcze lepsze , tak jak jest teraz dopiero że procki Amd w 7nm mają dogonić Intela w 14nm++++++ , a to dlatego właśnie że intel produkuje wszystko u siebie , wiadomo też że dopracowanie i wprowadzenie nowej technologi i wdrożenie w fabrykach trochę trwa więc nie nastąpi to szybko , w każdym razie ja bym wolał dopracowane 10nm u intela niż 7nm u Amd :_)