Nauka

Inteligencja: od którego z rodziców ją dziedziczymy?

przeczytasz w 2 min.

Wielu rodziców zastanawia się, kto przekazuje inteligencję swoim dzieciom – matka czy ojciec? Naukowcy mają na ten temat różne opinie.

Inteligencja jest trudna do jednoznacznego zdefiniowania, a jej pomiar najczęściej odbywa się za pomocą testów IQ. Badania pokazują, że wynik IQ tylko w połowie zależy od genetyki, a reszta to wpływ środowiska.

Genetyczne uwarunkowania

Badania prowadzone przez zespół Jamesa J. Lee z University of Minnesota wykazały, że w inteligencję zaangażowanych jest aż 1271 genetycznych wariantów, z których każdy ma minimalny wpływ na IQ. Nie udało się jednak ustalić, czy te geny pochodzą głównie od matki, czy od ojca.

Geny na chromosomie X

Istnieje hipoteza, że geny związane z inteligencją znajdują się głównie na chromosomie X. Kobiety mają dwa chromosomy X, a mężczyźni jeden X i jeden Y. To sprawia, że kobiety mogą przekazywać dzieciom więcej genów związanych z inteligencją. Badania z 2014 roku szacują, że około 16% genów wpływających na IQ znajduje się na X-chromosomie, który zawiera tylko 3,4% wszystkich genów ludzkich.

Jak mierzymy inteligencję?

Testy IQ są narzędziami psychometrycznymi i są stosowane w różnych kontekstach, takich jak edukacja, rekrutacja czy diagnoza zaburzeń poznawczych. Ważne jest, aby testy były przeprowadzane i interpretowane przez wykwalifikowanych specjalistów, aby zapewnić dokładność i rzetelność wyników.

Wyniki są interpretowane w kontekście norm populacyjnych. Na przykład

 • 70-85: IQ niższe od przeciętnej inteligencji.
 • 85-115: Przeciętna inteligencja.
 • 115-130: Wyższa od przeciętnej inteligencji.
 • 130 i wyżej: Bardzo wysoka inteligencja

Rola środowiska

Inteligencja to nie tylko kwestia genów. Markus Nöthen, dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka w Bonn, podkreśla, że środowisko również odgrywa kluczową rolę w rozwoju inteligencji. André Reis z Uniwersytetu w Erlangen dodaje, że talent musi być rozwijany w odpowiednim otoczeniu, aby mógł się w pełni ujawnić.

Podsumowując, nauka nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, od którego z rodziców dziedziczymy inteligencję. Wiadomo jednak, że jest to wynik współdziałania genów i środowiska.

Źródło: welt.de

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  RaphaelStarkPL
  6
  Tu nie ma reguły. Np. ja jestem geniuszem, a mój brat to debil.
  • avatar
   Okonio
   2
   Korelacje iq matki biologicznej i jednojajowych bliźniaków rozdzielonych we wczesnym okresie życia zdają się sugerować przewagę wpływów środowiskowych (u matki przybranej bliźniak już po czwartym roku życia nie wykazywał korelacji z matką biologiczną), ale... opisanych przypadków było mało, a może też być, że pewne geny "aktywują" się wyłącznie w wybranych warunkach, których nie znamy, itd...
   • avatar
    vacotivus
    1
    A co np. z inteligencją emocjonalną?
    • avatar
     Veritatis
     0
     Bezmyślne CTRL+C — CTRL+V i pseudo naukowy artykuł jak znalazł.

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login