Oprogramowanie

Internet Explorer spadł poniżej 70%

Michał Szukała | Redaktor serwisu benchmark.pl
28 komentarzy Dyskutuj z nami

Z analiz firmy badawczej Net Applications wynika, że w listopadzie 2008 roku po raz pierwszy od wielu lat udział rynkowy przeglądarki Internet Explorer spadł poniżej 70% i wynosił 69.77%. Zwiększyła się natomiast popularność konkurentów Microsoftu.

Mozilla Firefox może cieszyć się wzrostem do 20.78%, natomiast Apple Safari udało się zdobyć 7.13% rynku. W pierwszej szóstce znalazły się jeszcze trzy przeglądarki – Google Chrome z udziałem 0.83%, Opera (0.71%) oraz Netscape (0.53%).

Od kilku lat utrzymuje się zdecydowany trend spadkowy dla Internet Explorera, przy dynamicznym wzroście Mozilli Firefox oraz, w mniejszym stopniu, Apple Safari. Należy spodziewać się, że w 2009 roku udział przeglądarki Microsoftu jeszcze bardziej spadnie na korzyść jej konkurentów. Jako użytkownicy mamy się z czego cieszyć, bo końcówka lat 90-tych dobitnie pokazała, że monopol na tym rynku nie sprzyja innowacyjności i rozwojowi otwartych standardów.

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  maker
  I niech spada dalej bo juz mam dosyc dostosowywania stron pod chore przegladarki IE.
 • avatar
  Konto usunięte
  70% rynku? no to "konkurencja" musi sie bardziej postarac, np likwidujac dziury w mozilli, czy wyciac kawal kodu z kobyly opery. Poki co IE jest krolem.
 • avatar
  Konto usunięte
  mi najlepiej działa ie poniewaz jest dostosowany i do laptopa jak i oprogramowania w nim i ma duzo opcji nie to co w kompach nie działa itp. Na kompy polecam opere i google chrome
 • avatar
  Konto usunięte
  No i dobrze, ja urzywam Opery i jest napewno szybsza niż IE, a niedługo jak wyjdzie oficjalna najnowsza wersja, to będzie najszybsza ze wszytkich. I nie gadaj, ze niby kawał kodu tzreba wycinać... co 10 mega ramu nie znajdziesz?
 • avatar
  Konto usunięte
  Ciekawe, ale w Polsce IE ma dużo mniejszy udział w rynku (statystyki na bazie moich dwóch serwisów internetowych). Firefox ma około 45%, IE 43% a następna jest Opera z 8% udziałem. Mam nadzieję, że IE6 zginie niedługo zupełnie (obecnie w weekendy około 10% a w tygodniu 18-20%) bo poprawianie CSS'a pod tą przeglądarke doprowadza mnie już do szału. IE7 zresztą nie jest dużo lepszy, pierwsza prawdziwa przeglądarka Microsoftu to będzie IE8, ale i tak jak wyjdzie będzie już w tyle za konkurencja - brak obsługi canvas, svg, brak kompilatora JIT dla JavaScript itd... ogólnie dno.
 • avatar
  Szymon331
  Udział w rynku spadł i spadać będzie. Bardzo dobrze. Albo Microsoft kiedyś, może przy okazji IE 12 pokaże nam rewolucję albo pozostanie mu może 20% udziału. Jest jeszcze jedno wyjście. Przejąć Firefoxa heh.
 • avatar
  Konto usunięte
  ahahha... spodziewałem się odrobiny profesjonalizmu po tym serwisie a tu:
  "Przestałem używać tego gówna IE jak tylko załwarzyłem że ciągle łapie wirusy. Zainstalowałem Firefoxa 1.5 i był spokój."

  Od kiedy to FF jest antivirusem ?

  Chciałem zwrucić uwagę na to, że wiekszość "lewych" windowsów posiada stary dziurawy ser w postaci IE6.

  IE7 to już nie to samo, co nie zmienia faktu, ze nie może być lepiej
 • avatar
  kopczenko
  Dlaczego Opera ma takie małe poparcie przeciez to dobra przegladarka sam używam i jest git.
 • avatar
  Konto usunięte
  dziwne te dane, bo mam dostep do wielu stron, z milionowymi ruchami miesiecznie.... i tam IE 6+7 jesli w porywie w danym kraju zajmuje lacznie 50% to jest to DUUUZOOO.

  O dziwo, w Rosji, ilosc ludzi odwiedzajacych strony uzywajac Opery to ponad 60% :)

  w krajach europejskich okolo 35-40% to Firefox.
 • avatar
  Konto usunięte
  kazdy ma swoje upodobania do swoich stron kazda jest dobra pod swoim względem.
 • avatar
  Fiona
  Boję się spytać co robiliście w Sylwestra ?
  Poparzyliście się petardami ?
  Bo poziom agresji nie pasuje do i to tego sympatycznego portalu i do początku roku. I do ludzi siedzących na portalu tematycznym.
  Wstyd Panowie.
  Ja uzywam Opery - ustawionej na wykrywanie jej jako IE :P
  Panowie z micromiekkiego polska - może jakiś suwenirek dla mnie ?
  Czasami uzywam IE 7 z nakładką Maxthon 2.
  Liska nigdy nie uzywałam, jako kobieta jestem leniwa/praktyczna (niewłaściwe skreślić) i nie lubię instalować czegoś do czego później muszę szukać dodatków, żeby osiągnąć to co np. w Operze mam na talerzu. Ale lisek może być fajny - po prostu nie wiem - nie korzystam.

  Fajnie, że są darmowe przeglądarki bo inaczej Macrosoft kasowałby naz po 200 zł za przeglądarkę.

  Pozdrawiam wszystkich serdecznie w nowym 2009 roku