Internet

Internet.org - darmowy dostęp do sieci dla krajów trzeciego świata

przeczytasz w 1 min.

Facebook i inni oferują darmowy dostęp do najważniejszych usług internetowych. Pierwszy kraj z taką możliwością to Zambia.

Internet.org

Wciąż 2/3 populacji nie ma dostępu do Internetu. Giganci branży próbują różnych sposobów, by sieć (a wraz z nią ich usługi) mogły dotrzeć również do krajów trzeciego świata. Słyszeliśmy już o projektach z wykorzystaniem balonów czy też dronów, ale najnowsza inicjatywa pokazuje, że rozwiązanie może być znacznie prostsze. 

Inicjatywa została nazwa prosto – Internet.org. Jej celem jest dostarczenie dostępu do sieci w krajach, które wciąż nie mogą sobie na to pozwolić – głównie ze względu na wysokie koszty. Firmy Facebook, Samsung, MediaTek, Ericsson, Nokia, Qualcomm i Opera połączyły siły, czego wyniki zaobserwować można już teraz. 

Uruchomiona została specjalna aplikacja Internet.org dostępna dla posiadaczy smartfonów z systemem Google Android (i nie tylko). Pierwszym krajem obsługującym to rozwiązanie jest Zambia. Dzięki niej użytkownicy mogą korzystać z Internetu za darmo. Niestety nie bez pewnych ograniczeń. Bez opłat Zambijczycy otrzymają dostęp wyłącznie do „części Internetu”.

Darmowy dostęp zostanie ograniczony do podstawowych usług sieciowych. Jako że jednym z współzałożycieli inicjatywy jest Facebook, nie mogło zabraknąć dedykowanej aplikacji portalu społecznościowego oraz komunikatora Messenger. Poza tym znajdziemy Wikipedię, AccuWeather (pogoda), eZeLibrary (informacje rządowe), stworzone przez Unicef Facts for Life i uReport , Go Zambia Jobs i Kokoliko (oferty pracy), MAMA (dla młodych mam) oraz WRAPP (o prawach kobiet). 

Znajdziemy też wyszukiwarkę Google, ale przejście do strony niezawartej na liście powyżej będzie wymagało dokupienia planu abonamentowego. I choć oferta może wydawać się mocno okrojona, bez wątpienia jest to krok w dobrym kierunku. Poza tym mamy właściwie wszystko, czego potrzeba przeciętnemu użytkownikowi.

Prawdopodobnie już wkrótce dostęp do Internet.org otrzymają mieszkańcy kolejnych państw. A wy co sądzicie o tej inicjatywie?

Źródło: Internet.org, TechCrunch

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  23
  Internet dla nich? Im potrzebne jest jedzenie..
  • avatar
   KOXsu
   4
   czyli Polska też sie zalicza do krajów 3 świata bo w 2/3 domów na wschodzie nie ma internetu szerokopasmowego
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Oni maja internet, wala w bębny i się na te kilka km od wioski do wioski niesie. Wiem ze lagi straszne i YT pewnie nie będzie działać ale przynajmniej jest darmowy.
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Nie tylko na wschodzie. Większość wiosek nie ma szerokopasmowego.
     • avatar
      moriss
      1
      Nie stać ich na internet i jedzenie, ale na pewno mają pieniądze i smartphone'y...
      • avatar
       Balrogos
       1
       Darmowy internet dla polski? swietnie moja mama bedzie mogla korzystac za darmo z neta na dzialce :)
       • avatar
        Fugens
        0
        To będzie funkcjonowało jak aero2?
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Masz błędne medialne wyobrażenie krajów trzeciego świata. Dajmy na to Amerykę Łacińską. Są takie kraje, które są w lasach równikowych oraz podrównikowych, co mają co jeść, żyją tak jak ich przodkowie, czasu mają do oporu, pracują mniej od nas.
         W Afryce też nie jest źle. Jest całe mnóstwo niezamieszkałej ziemii, żyznej oraz gotowej do zasiedlenia. To, że jest głód wynika bardziej z wojen, głupoty państwa, chorób.
         Jeśli chodzi o pracę to my się powinniśmy uczyć od nich, ponieważ pracują po 2h dziennie (buszmeni i nie tylko).
         Klęska jest dopiero w Indiach, gdzie są ogromne skrajności majątkowe i podział na kasty.
         • avatar
          sebastiang1807
          0
          A co z Polską większość populacji nie ma internetu w abonamencie lub mają bardzo mały limit np 500mb albo mają na kartę.
          Np.Uczyń Gimbazy abonamentu pewnie nie ma, w szkole wi-fi pewnie też, to co ma robić płacić za abonament albo pre-paid krocie?