Internet

Internet.org się rozwija (i otwiera)

przeczytasz w 1 min.

Firma Facebook zdecydowała się na otwarcie platformy Internet.org dla wszystkich chętnych programistów.

Internet.org

Firma Facebook zdecydowała się na otwarcie platformy Internet.org dla wszystkich chętnych programistów. Co to oznacza?

Na wstępie przypomnijmy, że Internet.org to inicjatywa Facebooka i innych gigantów technologicznych, której celem jest dostarczenie dostępu do sieci osobom, które do tej pory nie mogły sobie na to pozwolić. Dzięki współpracy z (głównie) afrykańskimi operatorami mieszkańcy wybranych krajów Trzeciego Świata mają darmowy dostęp do niektórych stron i aplikacji internetowych.

No właśnie, niektórych. Tutaj zrodził się problem. Facebook spotkał się bowiem z falą krytyki – zarzucano mu przede wszystkim działania antykonkurencyjne (jako że wśród dostępnych aplikacji był sam portal). Dlatego też Mark Zuckerberg, choć nie zgadza się z tymi zarzutami, postanowił otworzyć platformę Internet.org dla programistów. 

„Dziś witamy Internet.org Platform – otwarty program, dzięki któremu programiści w łatwy sposób będą mogli tworzyć usługi integrujące się z Internet.org. Ludzie będą mieli też dzięki nim więcej podstawowych usług w naszej bezpłatnej aplikacji”.

Oczywiście na platformę Internet.org nie trafi każda stworzona aplikacja. Facebook wyraźnie zaznacza, że ze względu na grupę docelową ważna jest użyteczność oraz maksymalne uproszczenie (dla wygody i zgodności ze starszymi urządzeniami i wolniejszymi łączami). Strumieniowanie audio/wideo, pobieranie plików, skrypty JS czy zabezpieczenia SSL lub HTTPS – to wszystko odpada.

Źródło: ITProPortal, Internet.org, VentureBeat

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  TomPo75
  4
  Ten co wymyślił papier toaletowy i go rozpowszechnił też działał antykonkurencyjnie? Nie żebym był fanem F ale czasem jak coś wymyślą to załamka.
  • avatar
   patryk1011
   1
   znalazłem małą literówkę
   "Oczywiście na platformę Intenert.org" :)
   • avatar
    Konto usunięte
    -2
    Dobre, przejąć kontrolę nad bambusami I jeszcze wszyscy klaskają bo to humanitarnie tak ich kontrolować ;)