Technologie i Firma

Mało firm korzysta z Internetu Rzeczy. W sumie nikt nadal nie wie, co to jest

przeczytasz w 1 min.

Na pewno każdy z nas miał styczność z Internetem Rzeczy – choć nie każdy byłby w stanie powiedzieć, czym takowy jest. Nowe badania sugerują, że z IoT korzysta niewiele polskich firm.

Internet Rzeczy to, mówiąc zwięźle, system urządzeń elektronicznych, które mogą komunikować się i przesyłać sobie dane za pomocą sieci bez ingerencji człowieka. Dane Eurostatu wskazują, że w Polsce zaledwie 19% firm ogółem korzysta z IoT. W segmencie przedsiębiorstw produkcyjnych jest to tylko 3%.

– Polskie firmy nie boją się technologii. Nie dziwi to w kontekście faktu, że transformacja cyfrowa jest fundamentem trwającej rewolucji przemysłowej. Jednocześnie trzeba pamiętać, że inteligentna automatyzacja jest jej drugim filarem. Dlatego dane o wykorzystywaniu rozwiązań Internetu Rzeczy przez polskich przedsiębiorców, w tym firmy produkcyjne, nie napawają optymizmem – zauważa Przemysław Saniak, konsultant ds. transformacji cyfrowej z Grupy Inetum.

Internet Rzeczy – sytuacja w firmach ulega zmianie

Saniak dodaje, że przeszkody w wdrażaniu IoT często wynikają z braku odpowiednich regulacji w firmach oraz kosztów związanych z taką operacją. Brak wiedzy prowadzi również do wdrażania rozwiązań IoT oddolnie, zamiast jako element przemyślanej strategii rozwojowej.

Niemniej przedsiębiorstwa zauważają potencjał IoT w zakresie poprawy efektywności biznesowej oraz optymalizacji kosztów działalności. W rezultacie, rynek IoT rośnie również w Polsce, a jego wartość według prognoz PMR przekroczy 10 mld zł w 2023 roku (wzrost o około 20% rok do roku). Najnowsze badania wskazują też, że co trzecie przedsiębiorstwo planuje inwestować w nowe rozwiązania IoT w ciągu najbliższych 12 miesięcy. 

źródło: materiały prasowe

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Warmonger
  9
  Gdy pracowałem jako tłumacz, przez dobrych parę lat pisałem o IoT. I nadal nie wiem, czym IoT jest - pamiętam tylko, czym miał być.
  Ogólnie idea przedmiotów samodzielnie komunikujących się między sobą okazała się niepotrzebna, bo też nie wiadomo, co miałyby one komunikować. Brak jednego standardu, który pozwoliłby połączyć ze sobą urządzenia dowolnych producentów.
  • avatar
   pawluto
   3
   Bo potrzebne to jak dziura w płocie...a nie...dziura potrzebna,,,można przejść np: na darmowe jedzenie do sadu czy czyjegoś ogrodu...
   • avatar
    Ulubus
    -2
    Posłuchaj mnie kurwa! Chcesz daily zarabiać tysiące pln? To zarejestruj się z mojego reflinka w app Crypto com !!! Rejestrujesz się przechodzić KYC zamawiać czerwona karta Ruby i dostajesz 25$ in Cronos. Kupujesz, wymieniasz trading za to kryptowaluty czekasz kilka dni i masz tysiące pln!!!
    Klikaj NATYCHMIAST!!!!

    https://crypto.com/app/jjey2xxs9c
    • avatar
     Witalis
     0
     Można powiedzieć że w każdym aucie jest internet rzeczy gdzie takie rzeczy jak szyby w drzwiach, silnik, klimatyzacja, licznik, skrzynia biegów, czujniki w kołach i mnóstwo innych "rzeczy" komunikuje się wzajemnie po sieci CAN :-). W magazynach będą to wózki paletowe autonomiczne, w fabryce dane maszyny wpięte w linie produkcyjne i tak dalej... :-)
     • avatar
      pablo11
      0
      Tacy niby specjaliści a nie są świadomi, że rozwiązania IOT średnio nadają się do zastosowania w przemyśle. W przemyśle liczy się prostota, bezpieczeństwo, pewność zadziałania, a także długie wsparcie produktu. Rozwiązania IOT nie koniecznie to zapewniają, za to profesjonalne systemy przemysłowe już tak(długie wsparcie to podstawa, zastosowanie sterownika, którego nie da się kupić w identycznej formie po 5-10latach od wyprodukowania urządzenia, to zwykłe partactwo w tym fachu, chociaż czasem sie zdarza). Tyle że przemysłowe systemy sterowania nie nazywają się IOT, nawet jeśli po części korzystają z internetu, bo internet nie jest ich głównym medium działania, ewentualnie sposobem komunikacji ze światem zewnętrznym.Zastosowanie połączenia internetowego otwartego na świat w środku komunikacji urządzeń przemysłowych, to proszenie sie o kłopoty i głupota w czystej formie.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login