Technologie i Firma

Inwazyjne reklamy na smartfonach - Google mówi „dość”

przeczytasz w 1 min.

Macie dość tego, że zanim dotrzecie do treści strony na komórce, musicie powyłączać reklamy? Google wie o tym doskonale.

Smartfony coraz częściej są jednym z podstawowych narzędzi do przeglądania Internetu. Reklamodawcy chętnie to wykorzystują, zalewając ekrany naszych komórek wyskakującymi okienkami niejednokrotnie przykrywającymi całą treść. Jest jednak światełko w tunelu, jako że firma Google mówi jasno: koniec z tym.

Nowa polityka firmy Google jest dla właścicieli mobilnych stron z inwazyjnymi reklamami bezlitosna. Karą za wykrycie takich praktyk będzie obniżanie pozycji w wynikach wyszukiwania. Będzie, a właściwie już jest, ponieważ zmiany oficjalnie weszły już w życie.

Co Google rozumie pod pojęciem inwazyjnej reklamy? Gigant podaje kilka przykładów. Jedna to wyskakujące okienko zakrywające całą lub sporą część treści. Inna – reklamy pełnoekranowe, które użytkownik musi wyłączyć, zanim ujrzy właściwą treść. 

Google pop-up zakaz
Takie reklamy są niedopuszczalne

Małe wyskakujące okienka czy bannery będą jednak zupełnie akceptowalne. Google nie zamierza też karać za większe pop-upy, które mają cel inny niż reklamowy, na przykład informacja o ciasteczkach albo okno weryfikacji pełnoletności.

Google pop-up ok
Takie okienka są akceptowalne

Być może więc najbliższe miesiące przyniosą nam pozytywne zmiany. Oby!

Źródło: Google Blog, Scribblrs

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  david_89
  12
  Zrobią tak, że obce reklamy inwazyjne każą usunąć a w ich miejsce dadzą swoje :D
  • avatar
   ciomasta
   11
   Powinni także zająć się na platformie PC , gdyż bez ADblock nie da się przeglądać internetu gdyż przy jednej stronie wyskakuje 3-4 reklamy na cały ekran a to jest wkurzające jak nie wiem co .
   • avatar
    KENJI512
    9
    Czuję, że niedługo będą wyskakujące okienka z informacją o ciasteczkach / potwierdzeniem wieku i jednocześnie wciśniętą reklamą :D
    • avatar
     prime27pl
     8
     A mnie wkurzają te reklamy w smartfonach. Precz z tym.
     • avatar
      endrju_pl
      3
      Ech... a co z reklamami o tym, że ma się wirusa, czy coś tam się wygrało? Tym by się zajęli bo odkąd nie mogę sobie zrobić roota bez utraty gwarancji i wyłączyć reklam to jestem w czarnej d.
      • avatar
       ahael
       2
       No cóż... wystarczy odpowiedni telefon, odpowiednia nakładka i odpowiednie dodatki - reklamy z głowy :). Znający temat wiedzą o czym piszę :P
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        Jeszcze niech usuną mobilne wersje stron bo tego dziadostwa też już mam dość np Benchmark.pl zawsze wyświetla mi się w wersji mini i za cholere nie da się tego wyłączyć (niby wyłączone a i tak się wyświetla w wersji mini)
        • avatar
         apuk666
         1
         Akurat adblocka nie mam i żadnej reklamy również. Jest cała masa innych, nawet lepszych wtyczek. Dawno już nawet o jakichś problemach z reklamami nie słyszałem i żadnej od 4/5 lat nie widziałem.Takie newsy jak ten trochę zaczynają mnie niepokoić... Ludzie dalej w jaskiniach?
         • avatar
          Tomasz Słowik
          1
          Kilka dni temu ktoś wrzucił na benchmark w komentarzu informację o Adguard na Androida i jestem nim zachwycony. Zero reklam w całym telefonie (dożywotnio za 20 zł, tydzień za darmo). Po tym okresie aplikacja i tak blokuje wszystkie reklamy w przeglądarce.
          • avatar
           darioz
           -3
           He he he. Adbloczek zawsze i wszędzie ze mną jest i reklameczek ani widu ani słychu!