Ciekawostki

Co to jest IP54

przeczytasz w 1 min.

Co to jest IP54? To certyfikat potwierdzający ochronę przed pyłem oraz wodą. Warto jednak wiedzieć, jak dokładnie powinno być odczytywane to oznaczenie.

Nie jest tajemnicą, iż sprzęt elektroniczny i woda z reguły nie idą ze sobą w parze. Tego typu spotkanie nie zawsze musi skończyć się jednak awarią lub zniszczeniem urządzenia.

Producenci coraz częściej dbają o odpowiednią ochronę, szczególną uwagę zwracają na to sięgający po gadżety mobilne, które towarzyszą nam na każdym kroku i dobrze byłoby, aby nie trzeba było panikować przy jakimkolwiek kontakcie z wodą. Warto zatem znać odpowiedź na dość często padające pytanie, co to jest IP54?

Ochrona IP jak odczytywać

IP to skrót od ang. International Protection Rating. W specyfikacji danego urządzenia (o ile producent zdecydował się zabezpieczyć je zgodnie z omawianym rankingiem) znaleźć można zapis, w którym po oznaczeniu IP pojawiają się dwie cyfry - od 0 do 6 (pierwsza) oraz od 0 do 8 (druga). Określają one stopień ochrony przed wnikaniem obcych ciał stałych do wnętrza obudowy oraz przed szkodliwym działaniem wody.

IP54 co oznacza

IP54 to stosunkowo niski stopień ochrony. Zgodnie z oficjalną wykładnią, cyfra 5 potwierdza ochronę przed pyłem (ale nie całkowitą), a cyfra 4 przed niewielką ilością wody bryzgającą z dowolnego kierunku.

W praktyce przekłada się to na ochronę przed delikatnymi zachlapaniami. Urządzenie spełniające założenia normy IP54 nie może być zanurzane w wodzie, nawet na krótką chwilę.

Smartfon z IP54

Producenci smartfonów odchodzą od stosowania obudów spełniających normę IP54. Zastosowano ją chociażby w modelu Nokia 8, ale obecnie mamy do czynienia raczej z wyższymi normami IP67 i IP68. Z punktu widzenia użytkowników to bardzo dobry trend, zapewniają one bowiem zdecydowanie solidniejszą ochronę.

Źródło: inf. własna, foto - pixabay (Lollorome)

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xMiszkax
  0
  Pisząc artykuł tej treści, mogliście wypisać całą legendę IP
  • avatar
   matikiller
   -1
   Zrób artykuł o normie iP i nie przytocz podstawowej klasyfikacji z rozpisanymi odpornościami kryjącymi się pod każdą cyfrą... porażka.
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Wy lepiej czytajcie warunki gwarancji. takie apple już się popisało i dostało karę od polskiego UOKiK za reklamę ajfona który na reklamie jest oblewany ze wszystkich stron wodą, na pudełku jak wół było IP67 czy IP68, i ...... w warunkach gwarancji wypierają się wszelkich IPxx .

    nie tylko ajple tak robi niestety. marketing ostatnio został zamieniony z dźwigni handlu, na dźwignię kłamstwa.

    obejrzyjcie taki kwiatek: https://www.youtube.com/watch?v=_pk1J3RuOhQ
    • avatar
     Dragonik
     -2
     Z1 i Z1 compact miały IP57 dopiero Z2 miała IP68 ale mogę się mylić i był to rok 2013/2014.