• benchmark.pl
 • Ciekawostki
 • iPhone pierwszej generacji nie miał funkcji kopiuj - wklej. Powód był co najmniej kuriozalny
Ciekawostki

iPhone pierwszej generacji nie miał funkcji kopiuj - wklej. Powód był co najmniej kuriozalny

przeczytasz w 1 min.

Ken Kocienda, były inżynier firmy Apple ujawnił kilka ciekawostek na temat iPhone’a pierwszej generacji. Z przekazanych przez niego informacji można dowiedzieć się między innymi dlaczego ten smartfon nie miał funkcji kopiuj - wklej. Powód jest bardzo zaskakujący.

Pierwszy model iPhone’a i jego funkcje, a raczej ich brak

iPhone pierwszej generacji zaprezentowany został w 2007 roku. Brakowało w nim między innymi modułu Bluetooth, możliwości wysyłania MMS’ów oraz funkcji kopiuj - wklej.

Kilka smaczków na temat tego smartfona postanowił ujawnić wspomniany we wstępie inżynier firmy Apple, który był kluczowym pracownikiem zespołu zajmującego się rozwojem tego urządzenia. W swoim wpisie na Twitterze Kocienda w humorystyczny sposób wyjaśnił dlaczego w pierwszy modelu iPhone’a zabrakło funkcji kopiuj - wklej.

Powód był prozaiczny - nie było czasu na jej zaimplementowanie.

Zespół pracujący nad rewolucyjnym ówcześnie smartfonem zajmował się między innymi tworzeniem wirtualnej klawiatury oraz systemem autokorekty. Co więcej, napotkano problem związany z wirtualną lupą powiększającą, funkcją, która miała ułatwić precyzyjne umieszczanie kursora w tekście. Jej wdrożenie było kluczowe do sprawnego działania kopiuj - wklej.

Kopiowanie i wklejanie tekstu zostało zaimplementowane dopiero w systemie iPhone OS 3.0, który pojawił się w 2009 roku, kiedy to zadebiutował iPhone 3GS. Powstała nawet reklama, która promowała to rozwiązanie.

Źródło: 9To5Mac

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Egghead
  12
  I to stało się tradycją Apple, wprowadzanie standardowych funkcji jako wielki emejzing grubo po tym, jak zaczęła już to stosować konkurencja.
  • avatar
   levusek1992
   7
   I co dalej na nic czasu nie mają?
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    za to bezczelnie wciskali kit, że te funkcje są użytkownikowi po prostu niepotrzebne.
    ot cały stan umysłu made by apple
    • avatar
     sn00p
     2
     Mimo że budżet na telefon wśród nas Polaków to średnio 1000 zł wszyscy mają coś do powiedzenia o Apple i IPhone? Ze statystyk wynika jasno że jeden na 50 Polaków może sobie pozwolić na zakup IPhone z ostatniej serii! Mimo to każdy coś o nim wie :) Te skrajnie idiotyczne komentarze i 5 groszy od każdego sprawiają że benchmark jakoś jeszcze funkcjonuje! Bo może akurat ktoś nie używa AdBloceker i zobaczy na marginesie jakąś promocje której nigdy nie było i jeszcze niechcący w nią kliknie :) Dedykuję O.S.T.R. - Kochana Polsko dla całego "buractwa" na tym portal.
     • avatar
      zack24
      1
      tradycja zobowiązuje!
      • avatar
       FunkyKoval
       0
       Jakoś nie wierzę w tą historyjkę, Jobs to był taki "szczególarz" i miał swoje fanaberie, nie puściłby po prostu takiego braku na rynek i szybciej uwierzę, że to Jobs nie kazał implementować tej funkcji, tak samo jak twierdził, że w klawiaturze komputera nie powinno być klawiszy ze strzałkami.
       Jego biografia pokazuje, że był furiatem, nie potrafił wsółpracować z ludźmi myślącymi inaczej niż on, nie szanował nikogo, nawet przyjaciół czy kolegów a ich gagów opisywanych w autobiografii, że robili sobie niewybredne jaja podczas rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami na pracowników zupełnie nie rozumiem.
       On tylko zatrudniał ludzi po to aby ich wycisnąć jak cytrynę, nikt normalny z nim nie wytrzymywał, nawet "woz" odszedł w końcu z Apple co raczej wielkiego wrażenia na Jobs-ie nie zrobiło. Wykorzystywał kogo mógł, miał wizje ale nie potrafił niczego zbudować, wszystko robili dla niego ludzie których wyciskał do końca a sukces odnióśł bo po prostu był uparty i miał wiele obsesji, dążył ciągle do czegoś - chciał ludziom oferowac najlepsze produkty ale klienci mieli używać tego co produkował na jego warunkach - promocja pseudo wolności, nazywali siebie piratami i niby walczyli z ograniczeniami a sami je nakładali na klientów, widać to po ich systemach i sprzęcie który produkowali i produkują.
       Nawet "WOZ" nie potrafił przekonać Jobsa aby pozwolił zamontować gniazda pod karty rozszerzeń i interfejsy pod rozbudowę MAC-ów, stąd IBM wygrywał wyścig na rynku PC.
       Miał obsesję na punkcie wzornictwa a jego "wynalazki" które do dzisiaj możemy oglądać nie są tak ekscytujące bo iPhone ze swoim designem sprzed dekady niczym nie wyróżnia się w sklepie (chyba że obuchowatością i wystającą wyspą aparatów ponad miarę). Jedynym produktem wartym uwagi jest iPad a ich PC-ty ,stacje robocze czy laptopy nie sa wrte swojej ceny, zważywszy na to jak szybko dzisiaj się komputery starzeją.
       • avatar
        DariozTorrent
        -12
        Dobrze ze ten Żyd już zdech ale jeszcze jest dużo takich jak on!
        • avatar
         KomputronikFinansujeUkraińskąP
         0
         Emejzing.