Nauka

Pokryte grafenem szkło ogrzeje szyby - polska technologia w wojsku?

przeczytasz w 2 min.

Warszawski Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych opracował prototypy pokrytych grafenem szyb do sprzętu wojskowego.

Grafen struktura

Polscy naukowcy mają ogromny wkład w rozwój technologii związanych z grafenem – wystarczy tylko wspomnieć, że pod koniec ubiegłego roku, jako pierwsi na świecie, rozpoczęliśmy produkcję i sprzedaż materiału na skalę przemysłową. Teraz idziemy o krok dalej – warszawski Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych opracował prototypy pokrytych grafenem szyb do sprzętu wojskowego. Wykazano bowiem, że technika ta może przynieść ogromne korzyści.

Zacznijmy jednak od tego, że szkło pokryte grafenem wygląda zupełnie tak samo, jak to niepokryte – warstwa jest niewidoczna dla ludzkiego oka, jako że pochłania zaledwie ok. 2 proc. światła. Zdecydowanie zauważalne są jednak płynące z technologii korzyści. Szkło takie ma bowiem dodatkowe właściwości, które mogą znaleźć zastosowanie na przykład w wojsku. Warstwa grafenu przewodzi prąd i może być wykorzystana do ogrzewania szyb, które dzięki temu nie będą parować ani zatrzymywać wody.

Nieco więcej szczegółów na temat konkretnego wykorzystania nowej technologii ujawnił kierownik projektu, dr Grzegorze Gawlik w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP). – „Wojskowe urządzenia optyczne pracujące w trudnych warunkach klimatycznych, np. na morzu, podlegają silnym oddziaływaniom środowiska - wody morskiej, soli, słońca, wiatru, mrozu. Aby osłonić te delikatne urządzenia, zamyka się je w obudowach, a na świat wyglądają właśnie przez okienko”.

W wojsku precyzja działania jest niesamowicie ważna, tym bardziej nie powinno dochodzić do sytuacji, gdy na szybie pozostają krople wody lub fragmenty lodu. Przyrząd nie może bowiem pomylić takiej „kropki” z rzeczywistym obiektem. Dlatego też celem badań polskich naukowców jest utworzenie samooczyszczającego się szkła. Idealnie do tego nadaje się właśnie grafen – dzięki swojemu bardzo dobremu przewodnictwu prądu, do szyby można podłączyć prąd, który sprawi, że w wyniku oporu będzie się ona nagrzewać. 

W rozmowie z PAP dr Gawlik ujawnił także, że w laboratorium udało się taką szybę zagrzać nawet do 100 st. Celsjusza. Nie trzeba się jednak o nic obawiać, jako że grafen pali się tylko w naprawdę wysokich temperaturach. „Nam się jeszcze grafenu spalić nie udało” – dodał kierownik projektu. Poza wojskiem, instytut ma nadzieję na zastosowanie w samochodach osobowych oraz wyświetlaczach. Jedynym problemem jaki został jeszcze do rozwiązania to ograniczona póki co średnica materiału. Badacze jednak pracują nad tym.

Gdy ten cel zostanie osiągnięty, polscy naukowcy chcą zająć się soczewkami pokrytymi grafenem, które zastosowanie znaleźć miałyby w aparatach i urządzeniach optycznych. Zamiast przewodnictwa elektrycznego zaletą materiały w tym przypadku ma być ochrona przed wpływami klimatu – wilgocią i związkami chemicznymi. 

Źródło: PAP, Clickege

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kris1
  15
  Super gratuluje pomysłu oby go szybko nie sprzedali :)
  • avatar
   OBoloG
   6
   Tylko chłopaki nie sprzedajcie tego patentu naszym "przyjaciołom" amerykanom czy komukolwiek, niech każdy na świecie wie że grafen został wynaleziony przez polaków w Polsce. Można na tym zbić fortunę i wspomóc tymi pieniędzmi swój kraj i rozwój nauki w nim (inne projekty). Oby tak alej.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Ja tam czekam, aż wprowadzą takie cudo w samochodach dzięki czemu czasy z zaszronionymi szybami, które trzeba drapać pójdą w niepamięć.

    Pytanie jeszcze brzmi jak szybko się nagrzewa ten grafen. Czy 2min pozwoli na rozgrzanie do temperatury +30? Jeśli tak to mamy kolejny krok ku przyszłości:)
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Najpierw kosmos, później wojsko -> bolidy-> luksusowe auta-> szary człowiek za 15-20 lat może coś dostaniemy. :)
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Zróbmy sobie dolinę grafenową :)

      Chociaż dolina krzemowa powstała głównie z powodu atrakcyjnych warunków podatkowych, a u nas to nie bardzo...
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Czekam na patelnię z powłoką grafenową.

       A tak na serio, to skoro grafen ma tak dobre przewodnictwo cieplne, to wystarczy zrobił kilka niewielkich podgrzewanych obszarów i reszta sama się podgrzeje.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        "polska technologia w wojsku?" hahahahahah chyba nie znacie realiów...
        • avatar
         Konto usunięte
         -5
         polska technologia w wojsku?
         O KURWA SMIECHLEM

         ,,polska technologia'' Ahhahahahaha KURWA

         polskie wojsko NO KURWA JEBLEM SAhahahahahahahahahhhh
         biedaki
         • avatar
          stalkerpl
          0
          jaka zagraniczna firma ;ub korporacja zainteresowała sie tym projektem, zapewne jezeli da sie na tym zarobić to szybko te technologie sprzedamy a pozniej zaplacimy dziesieciokrotnie wiecej by z niej skorzystac
          • avatar
           Renji
           0
           A mnie cieszy taka technologia. Jestem żołnierzem i obligatoryjnie muszę używać okularów lub gogli balistycznych, są mocne i świetnie chronią moje oczy, ale mają wciąż nie rozwiązany problem z parowaniem. Jak na razie najlepszym rozwiązaniem były gogle z aktywnym nawiewem ale to zajmuje sporo miejsca i nie da sie wykorzystać tego w okularach.
           Ta technologia niesie ze sobą skuteczne rozwiązanie problemu, problem w tym że i tka będą musieli sprzedać licencje obcej firmie bo żadna polska takich okularów czy gogli nie robi.